Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Büyük Patlama Teorisi (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=166)
-   -   Bigbang Tanrı'nın varlığını gösterir mi? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=37609)

Yıldıztozu 29-07-2015 03:15

Alıntı:

spartacus´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559138)
Birde günümüzde diploma zor iş değil.

Geçenlerde bir tartışma platformunda Boğaziçi Bilg. Mühendisliği mezunu bir arkadaş ve Odtü elektrik elktronik mezunu bir arkadaşla tartışmıştım. Bunların ikisi de evrim karşıtı. En iyi üniversitelerin en iyi bölümlerden mezunlar ama evrime inanmayacak kadar cahiller.
Zaten üniversite sınavında ilk 1000'e girenlerin çoğu cemaatçi. Onların dersanelerinden mezun olup geliyorlar.

Olimpiyat 29-07-2015 15:05

Alıntı:

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559141)
Geçenlerde bir tartışma platformunda Boğaziçi Bilg. Mühendisliği mezunu bir arkadaş ve Odtü elektrik elktronik mezunu bir arkadaşla tartışmıştım. Bunların ikisi de evrim karşıtı. En iyi üniversitelerin en iyi bölümlerden mezunlar ama evrime inanmayacak kadar cahiller.
Zaten üniversite sınavında ilk 1000'e girenlerin çoğu cemaatçi. Onların dersanelerinden mezun olup geliyorlar.

Valla hic evirmeden cevirmeden kabul edelim ki, egitimde cemaat acik ara onde..Biz ateistler, sosyalistler ya da ataturkculer olarak cok gerisinde kaldik onlarin..Halbuki bilimde biz ileride olmaliydik...

Olimpiyat 30-07-2015 10:32

Spartacus sen bir yerlerde felsefe hoca falan mısın, okul da, üniversitede vs..
Eğer değilsen, ol:)

spartacus 30-07-2015 17:51

Alıntı:

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559326)
Spartacus sen bir yerlerde felsefe hoca falan mısın, okul da, üniversitede vs..
Eğer değilsen, ol:)

Hee yok 1993-1996 yıllarında 3 yıl, haftada 2 gün(Cumartesi, Pazar, 13:00-16:00) felsefe seminerleri verdim(Minumum 70 kişi olurdu ve bazıları Felsefe öğretmeni). Halkevi önayak ve kurucularındandım ve tabi ücretsiz Üniversite ve bir kaç sanat üzrede kurslarımız vardı, birde haftanın 2 günü akşamları radyo yayınım vardı.
Bir tane de psikiyatrımız vardı, psikoloji üzerine eğitim görüyordu, o da arada bir Hipnoz yapar, gençleri denize gönderir bir güzel yüzdürürdü :). Tabi amacı kanseri yenmekti ama başarılı olamadı, bir gün terörist Devlet geldi ve sen yararlı işler yapıyorsun gel bakalım deyip, 15 gün işkenceye maruz bırakıldı, sonrada o işleri bıraktı.

Benim de ardımda bir kaç sivil dolaşırdı, bazen eğlenirdik işte, geri dönüp omuz atardım dingile...

Böyle bir trafikte her gün ya da en fazla 2 günde 1 kitap bitiriyordum...

Öyle girmiştim işte bu işlere haliyle ister, istemez saksı zorlanıyor, meşgul hale geliyor, düşün, düşün, karıştır durumu :)

Olimpiyat 30-07-2015 23:43

Alıntı:

spartacus´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559361)
Hee yok 1993-1996 yıllarında 3 yıl, haftada 2 gün(Cumartesi, Pazar, 13:00-16:00) felsefe seminerleri verdim(Minumum 70 kişi olurdu ve bazıları Felsefe öğretmeni). Halkevi önayak ve kurucularındandım ve tabi ücretsiz Üniversite ve bir kaç sanat üzrede kurslarımız vardı, birde haftanın 2 günü akşamları radyo yayınım vardı.
Bir tane de psikiyatrımız vardı, psikoloji üzerine eğitim görüyordu, o da arada bir Hipnoz yapar, gençleri denize gönderir bir güzel yüzdürürdü :). Tabi amacı kanseri yenmekti ama başarılı olamadı, bir gün terörist Devlet geldi ve sen yararlı işler yapıyorsun gel bakalım deyip, 15 gün işkenceye maruz bırakıldı, sonrada o işleri bıraktı.

Benim de ardımda bir kaç sivil dolaşırdı, bazen eğlenirdik işte, geri dönüp omuz atardım dingile...

Böyle bir trafikte her gün ya da en fazla 2 günde 1 kitap bitiriyordum...

Öyle girmiştim işte bu işlere haliyle ister, istemez saksı zorlanıyor, meşgul hale geliyor, düşün, düşün, karıştır durumu :)

Benim felsefi altyapım zayıftır ama Arda Denkelin eserlerini 10 yıl önce okumuştum.Çok hoşuma gitmişti.

spartacus 31-07-2015 00:18

Alıntı:

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559402)
Benim felsefi altyapım zayıftır ama Arda Denkelin eserlerini 10 yıl önce okumuştum.Çok hoşuma gitmişti.

Yoo altyapın gayet iyi, mantık felsefi alt yapı için ciddi bir gösterge bence :)

Yıldıztozu 31-07-2015 23:42

Olaya şu açıdan bakabiliriz.

Beni dünyaya getiren annem, onu getiren de annesi, onu da annesinin annesi...

Bu nedensellik canlılığın başlangıcına kadar gider. En sonunda ''annesi'' olmayan noktaya gelinir. Bigbang gibi. Canlılıktan önce ne vardı sorusuna cansız madde vardı diye cevap verebiliyoruz.

Benzer şekilde bigbangin de ''şeylerin'' değişime uğramış formu olması muhtemel.

Canlılığın başlangıcı, evrenin başlangıcı gibi. Ama her şeyin başlangıcı değil. Sadece değişime uğramış formu.

Aleph 01-08-2015 11:33

Alıntı:

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559508)
Olaya şu açıdan bakabiliriz.

Beni dünyaya getiren annem, onu getiren de annesi, onu da annesinin annesi...

Bu nedensellik canlılığın başlangıcına kadar gider. En sonunda ''annesi'' olmayan noktaya gelinir. Bigbang gibi. Canlılıktan önce ne vardı sorusuna cansız madde vardı diye cevap verebiliyoruz.

Benzer şekilde bigbangin de ''şeylerin'' değişime uğramış formu olması muhtemel.

Canlılığın başlangıcı, evrenin başlangıcı gibi. Ama her şeyin başlangıcı değil. Sadece değişime uğramış formu.

Abiyogenez ve Big Bang evrenin en büyük iki gizemi.. Ancak her gizemin altında yaratıcı bir fail arama alışkanlığımızdan artık kurtulmalıyız. Freeman Dyson'un özlü sözünü tekrar paylaşma ihtiyacı duyuyorum:

"God is what mind becomes when it has passed beyond the scale of our comprehension."

diyor ki: "Tanrı, kavrayış düzeyimizi aştığında zihnin dönüştüğü şeydir."

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:48 .