Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Büyük Patlama Teorisi (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=166)
-   -   Dönme ve big bang (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=36681)

Stepal Kepton 23-02-2015 06:02

Dönme ve big bang

Sabahın 5i ve ben bir noktaya takıldım cevap bulamadım. Şimdi big bang ilk başlangıç olsa neden galaksi ve diğerlerinin dönmesi gerekti? Big bang dönmeleri açıklaya biliyor mu? Bir fizikçi olsam belki cevap basitti ama ben bu noktada yeterli kaynak bulamadım. Bir noktadan patlama dönüşü beraberinde getirmek zorunda değil bence. Durağan galaksiler var mı? Galaksi merkezleri karta delikler mi? Kara delikler bildiğimiz gibi oluşmuşsa onu döndüren neydi? Ya gezegenler? Donmuş sönmüş aktif genelde hepsi döner. Sebep? Big bang hatalı olabilir mi? Çünkü şöyle olsa mesela benim düşüncem bu; iki süper parçacık süper hızda giderken ve aynı zamanda süper hızda dönerken kendi etrafında uzayda çarpışsa bu mantıklı geliyor. Cern misali! Ne dersiniz? Sadece dönüşler big bang teorisini çökertebilir mi? Ya da benim iddiam gerçek olabilir mi?

spartacus 23-02-2015 08:38

Alıntı:

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 540153)
Sabahın 5i ve ben bir noktaya takıldım cevap bulamadım. Şimdi big bang ilk başlangıç olsa neden galaksi ve diğerlerinin dönmesi gerekti? Big bang dönmeleri açıklaya biliyor mu? Bir fizikçi olsam belki cevap basitti ama ben bu noktada yeterli kaynak bulamadım. Bir noktadan patlama dönüşü beraberinde getirmek zorunda değil bence. Durağan galaksiler var mı? Galaksi merkezleri karta delikler mi? Kara delikler bildiğimiz gibi oluşmuşsa onu döndüren neydi? Ya gezegenler? Donmuş sönmüş aktif genelde hepsi döner. Sebep? Big bang hatalı olabilir mi? Çünkü şöyle olsa mesela benim düşüncem bu; iki süper parçacık süper hızda giderken ve aynı zamanda süper hızda dönerken kendi etrafında uzayda çarpışsa bu mantıklı geliyor. Cern misali! Ne dersiniz? Sadece dönüşler big bang teorisini çökertebilir mi? Ya da benim iddiam gerçek olabilir mi?

Enerji salınımı yapan şey boşlukta döner. Gezegenlerde bu nedenle dönüyor, yer çekimsiz ortamda yüksek ısı ile ısıtılan bir bilye düşünün ve soğudukça dönmeye başlayar.

Bu sebeple dönüş Big Bang'i çökertmez.

Bu sefer de insanlar sorar efendim neden sağa dönüyorda sola dönmüyor vs...

Uzay yönden bağımsızdır her dönen hem sağa döner, hem de sola, yukarı ve aynı anda aşağı döner(hareketin diyalektiği), neresinden baktığınız önemli... Zira siz bir objeye baktığınızda yön tayini gibi işlemleri, kendi konumunuza göre yaparsınız, gerçekte ise sizin yaptığınız gibi bir yön de yoktur tayinide ve kendinizi esas aldığınız konum/referans da. Sonra dilerseniz bir kaç nokta belirlersiniz, belirli bir kriter, kıstasa göre ölçeklersiniz, koordinatlarsınız bu halde de buna boyut denir...

Neyse kabaca, dönmenin temelinde enerji salınımı var ve bu enerji dışa doğru açıldığında çepere baskı uygulanmış olur... Koşarken aniden duramazsınız gibi(metafor)... Kara delik varsayımları ise oluşumun çöküşle meydana geldiği model ile belirli bir anlam kazandı.(ELS modeli). Gerçi kara delikler için üfürlen masallarda bizleri sanırım biraz şaşırtıyor, efendim bir tarafından gir, diğer tarafından başka bir boyuta, zamana, çağa çık vs, hikaye.

Big Bang'e gelince, Big Bang için evrenin başlangıcı denir, denebilir, en azından teoriye göre bu böyle, ama her şeyin başlangıcı denemez, zira bu fiziğe de, akıla da mantığa da, felsefeye de ters.

Uzayda her şey hareket halinde, bu genişleme olabilir, yine de her şey birbirinden uzaklaşıyor değil. Örneğin Andromeda ile Samanyolu aksine birbirine yakınlaşmaktadır...

Yıldıztozu 23-02-2015 11:01

Bigbang zaten herşeyin başlangıcı değil.Sadece bizim evrenimizin başlangıcı.
Daha öncesinde farklı boyutlarla birlikte farklı evrenler var.
Bu hem bilimsel hem dinsel bi gerçek.

Nana Buluku 23-02-2015 13:37

Alıntı:

zfr87´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 540159)
Bigbang zaten herşeyin başlangıcı değil.Sadece bizim evrenimizin başlangıcı.
Daha öncesinde farklı boyutlarla birlikte farklı evrenler var.
Bu hem bilimsel hem dinsel bi gerçek.

Dinsel mi ?

Nana Buluku 23-02-2015 17:53

Alıntı:

spartacus´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 540155)
Uzayda her şey hareket halinde, bu genişleme olabilir, yine de her şey birbirinden uzaklaşıyor değil. Örneğin Andromeda ile Samanyolu aksine birbirine yakınlaşmaktadır...

Galaksilerin çarpışmasından Evren'in genişlemediği sonucu çıkmaz.
Galaksilerin çarpışmasının nedeni 13.7 milyar yıl geçmesine rağmen hala çok yakın olmaları ve birbirine çekim kuvveti uygulamalarıdır. Milyarlarca yıl sonra galaksiler birbirinden o kadar çok uzaklaşacaklar ki
hiç bir çarpışma yaşanmayacak. Bu kütle çekimi etkisiyle evrende süper kümeler denen yapı ortaya çıkar. Ayrıca süper kümelerin içindeki galaksiler rastgele dağılmamıştır. Belirli bir düzenleri vardır.

Yıldıztozu 23-02-2015 18:15

Alıntı:

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 540169)
Dinsel mi ?

Yani evet, farklı alemler farklı boyutlar.Dinle doğrudan uyuşan kavramlar.
Ayrıca tanrının doğa yasalarıyla hareket ettigini görüyoruz.Bigbang öncesinde de doğa yasaları bir şekilde vardır.

evrensel-insan 23-02-2015 18:32

Alıntı:

Big bang neyin ilk baslangici?

"Donme" den kastin nedir?

Bir de sunu sorayim:

Hareketsizlik ya da fonksiyonsuzluk mumkun mu?

Mumkun ise nasil mumkun?

Iki super parcacik nerede gidiyor ve nerede donuyor ve nerede carpisiyor?

Bunun zemini/mekani nedir?

Stepal Kepton 23-02-2015 18:35

Anladığım kadarıyla big bang öncesini bir ben bilmiyorum :) Tam olarak ne vardı başlangıç big bang değil ise yani karanlık/kara madde veya kara enerji dışında? Big bang öncesinin bilinmesi müthiş bir bilgi olmalı ben nasıl kaçırdım bu ayrıntıyı!

Dönüşler için enerji salınımı konusunu aslında düşündüm ama şöyle bir detay var. Her büyük gezegen küçüğüne göre daha hızlı dönmeli! Fakat öyle olmayan gezegenler gözlemliyoruz. Sebebi yoğunluğu ve enerji miktarı ise bu ayarı gezegenler nasıl paylaşmış olabilir? Ben fındık veya atom zerresinden bir doğuş, başlangıç veya ne olduğunu bilmediğim ama devamı dediğiniz olayın olabileceğine oldum olası ihtimal vermiyorum.

Gerçekten biraz fazla fantastik değil mi big bang teorisi? Bence bu dönüş olayında bir açıklık var tam izah edemesem de, sanki bu teorinin gerçek dışı olduğunun kanıtına giden yol dönüş detayından geçiyor gibi... Belki hadron çarpıştırıcısı misali iki süper kütlenin uzay boşluğunda falsolu bir çarpışması sonucu bu dönmeler ve genişlemeler olabilir. Burada iki süper kütle nereden geliyor dememize gerek yok çünkü big bang içinde bir çok teori olsa da gerçekte nereden veya başlangıcının ne olduğu bilinmiyor (üstte bilindiği iddia ediliyor ama cevap alana kadar ben bilinmiyor diyeceğim). Yani big bang olayına inan bu çarpışmaya da inanabilir.

evrensel-insan 23-02-2015 18:39

Alıntı:

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 540191)
Anladığım kadarıyla big bang öncesini bir ben bilmiyorum :) Tam olarak ne vardı başlangıç big bang değil ise yani karanlık/kara madde veya kara enerji dışında? Big bang öncesinin bilinmesi müthiş bir bilgi olmalı ben nasıl kaçırdım bu ayrıntıyı!

Big bang insanoglunun zamansal olarak evren mekaninin daimiliginde bu mekanin bilinmeyen bir yerinde ongorulen zamandaki bir patlamanin oldugu teorisidir.

Evrenin zamana ihtiyaci yoktur ve hic bir patlama mekan olmadan olamaz.

Alıntı:

Dönüşler için enerji salınımı konusunu aslında düşündüm ama şöyle bir detay var. Her büyük gezegen küçüğüne göre daha hızlı dönmeli! Fakat öyle olmayan gezegenler gözlemliyoruz. Sebebi yoğunluğu ve enerji miktarı ise bu ayarı gezegenler nasıl paylaşmış olabilir? Ben fındık veya atom zerresinden bir doğuş, başlangıç veya ne olduğunu bilmediğim ama devamı dediğiniz olayın olabileceğine oldum olası ihtimal vermiyorum.

Gerçekten biraz fazla fantastik değil mi big bang teorisi? Bence bu dönüş olayında bir açıklık var tam izah edemesem de, sanki bu teorinin gerçek dışı olduğunun kanıtına giden yol dönüş detayından geçiyor gibi... Belki hadron çarpıştırıcısı misali iki süper kütlenin uzay boşluğunda falsolu bir çarpışması sonucu bu dönmeler ve genişlemeler olabilir. Burada iki süper kütle nereden geliyor dememize gerek yok çünkü big bang içinde bir çok teori olsa da gerçekte nereden veya başlangıcının ne olduğu bilinmiyor (üstte bilindiği iddia ediliyor ama cevap alana kadar ben bilinmiyor diyeceğim). Yani big bang olayına inan bu çarpışmaya da inanabilir.
Hala "donmek/donus" ile ne demek istedigini aciklamadin.

Nana Buluku 23-02-2015 18:42

Alıntı:

Sorularınızı bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Yanlışım olursa düzeltilmesini rica ediyorum.

Galaksilerin dönmesinin nedeni galaksinin içindeki yıldızların, galaksinin çekirdeğinin etrafında dönmesidir. Yıldızların dönmesinin sebebi ise çekirdeğin çok güçlü kütle çekimi uygulamasıdır. Galaksilerin çekirdeğinde genellikle dev kara delikler vardır. Ayrıca yıldızların en yoğun bulunduğu bölgedir. Birde düzensiz galaksiler vardır. Ancak bunların dönüp dönmediğini bilmiyorum. Benim tahminin dönmediği yönünde. Gezegenlerde aynı mantıkla döner. Gök cisimlerinin kendi etrafında dönüşünü de Sn. spartacus açıklamış.
Uzayda senin söylediğin kadar hızlı giden bir cisim bilmiyorum. Cern'de ki gibi bir durum olacağını sanmıyorum.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:47 .