Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   İnkarın Tadı (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=27981)

sn571 21-05-2012 20:10

İnkarın Tadı

Dünyaya çarpmak üzere yaklaşan bir göktaşının haberini alsanız ne yaparsınız? Yada çok üzüntülü bir durumda çaresiz kaldığınızda kime sarılırsınız?
Ölümden sonra yok olmak nasıl bir duygudur?
Ölmek için çalışyor,kaybetmek için kazanmak boş ve anlamsız değilmi?Affınıza sığınarak bu soruyu size soruyorum.Burada yazı yazmadan önce çok düşünüyorum.Çünkü sizin bir nebze olsun inkarınızı arttırmaktan dolayı çok üzülürüm.Biz alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz.İnacıma göre lütfen bağışlayın.Hayırlı akşamlar diliyorum.

kurtulusislamda 21-05-2012 20:41

acaba diyorum tum önyargılardan kurtularak,insan aynanın karşısına gecse ve şu soruları sorsa kendisine
1)ben niçin dunyaya geldim
2)beni yaratan kişi af bulunaraktan onların söylemiyle (ALLAH c.c azimüşşan) nasıl olurda bir hata yapmamış ,mukemmel olmuşum,ben nasıl mahlukatım
3-hakikaten ben niçin ölüyorum,ölmemde acaba bir olaymı var ki ölüyorum,yaşayıp dururken sebeb neki ölüyorum
4-acaba diyorum,bu kainat nasıl meydana geldi,her şey muntazam,asırlardır bi karışıklılık yok,her şey aynı,guneş doğuşu aynı saat,batışı aynı saat,denizler,buhar olmasa acaba yeryuzu yağışlardan dolayı su kaplı olurmuydu,dunya havada asılı nasıl oluyorda duruyor ve donuyor vb sorular
5-insan, gözünü ilk actığında ve hatta acmadan daha ilk doğduğunda,uzatılan memeden süt geleceğini bilip ve ağzını hareket ettirmesi,hakikaten bu zekayı bu öğretiyi kim işliyor beynimize,zekamızı nasıl kullanıyoruz
6-acaba meyveler,sebzeler,hububat olmasa ne olurduk,bunlar nasıl meydana geliyor
....vb daha nice soruları sorabilse inanki yeminle,bir guc,bir yaradanın var olduğunu pek ala hissedebilir...........değerli kardeşim birde bende olsun...insan deprem anında yada korku anında ağzından cıkan ilk kelime,inanan,inanmayan,yahudi,hristiyanı,musluman ı,ateisti,hindusu,mindusu aklına ne gelirse kısacası insanoğlunun..ALLAH lafzıdır..yuce mevlam diyor ki,siz ne kadar inkar etsenizde ben sizleri zaman zaman varlığımı hatırlatırım.....sanırım siyaset meydanı idi hani meşhur darwinistci profesor celal sengör,anlattı anlattı,peki dediler ,istanbulda deprem ne zaman olur dediler cevabı..ALLAH bilir :))

errata 21-05-2012 22:16

Sevgili arkadaşlar, forumlarımızda bu ve benzeri tarzda onlarca soru soruldu, insanlar bu sorular hakkında tartıştılar, ancak soruyu soranlardan pek azı cevaplardan tatmin oldu. Tatmin olan bazılarının, bulundukları fikri durumdan daha ileriye giderek inanç zilletinden akılla kurtulup şimdi forumlarda inançsız olarak gezindiğini gördük, sizlerde görebilirsiniz.

Buradaki dinsiz ve tanrısız insanların büyük çoğunluğu inkar edenlerden değildir. Zira gerçekten düşünerek inançsızlaşmış bir insan için "inkarcılık" diye bir şey söz konusu olmaz. İnançsızlığı, "yeni yetme bir gencin yaratıcıya isyanı" olarak algılamak gibi bir gaflete düşmeyin. Ben dahil bir çok dinsiz ya da dinsiz ve tanrısız, o bahsettiğiniz yaratıcının varlığına kesin olarak inanmıyoruz. Bu inançsızlığın, uçan ineğe inanmamaktan pek bir farkı yok. Kaldı ki var saydığınız yaratıcının varlık delillerine ciddi objektif gözle bir daha bakarsanız, hakikaten dayanaksız kaldığınızı sizde anlayacaksınız. Ancak sorun da burada yatıyor. Bu öncelikle bir hayata bakış meselesidir. Hayatın göbeğine bolca hayal ürünü katmak yaratıcılığı artırır belki, ama sınırı bilmek gerek.

Ne yazık ki din, tanrı inancı gibi kavramlar henüz anne karnından itibaren beyinlerimize yerleştiriliyor. Nihayetinde bundan kurtulmak o kadar kolay değil. Öyleki, ortadaki mantıksız ve akıl almaz durumun apaçık oluşu bile bir şeyler anlatmıyor insana.

Fakat bir zaman diliminde insan, belli bir takım akılcı akımların etkisiyle din ve tanrı denen uykudan bir nebze uyanmaya başladığında, konunun özü çorap söküğü gibi geliyor. Ancak bu biraz da şans meselesi. Her insan için aydınlanma süreci yaşabileceği bir ortam oluşamayabilir.
---
Dünyaya yaklaşan bir göktaşı için yapılabilecekler inan bana hem senin için hem de benim için çok sınırlı. Kendini bir mümin olarak değil de yalnızca bir insan olarak düşünürsen, seni benden farklı bir akıbetin beklemediğini, senin yalnızca kendini avutmak için hayallere sahip olduğunu anlayabilirsin. Kötülükler, felaketler karşısında her insan aynı derecede savunmasızdır. Göktaşı dünyaya çarptığında, ben o var olmadığım zamanlardaki gibi bilinçsiz atom parçaları haline dönüşeceğim. Doğmadan önce dünya benim için ne ifade ediyorsa, öldükten sonra da aynı şeyi ifade edecek. Ha belki öldükten sonraki atom parçalarımın dizilimi, doğmadan öncekine göre daha bir insana benziyor olacak.

Sen cenneti, tanrının inayetini hayal etmekte özgürsün. Acını, yok oluşunun psikolojik sancılarını hafifletecekse seni bu hayellerden alıkoymaya kimsenin hakkı yok. Ama inan bana, ne sen ne de başkası o hayallerin varlığını hiç bir zaman ispat edemeyecek. Ve sen de dünyanın geri kalan %85'inin cehennemde yanacağı gibi saçma sapan bir dogma ile bu dünyayı terkecedeksin. Ha biraz ılımlıysan, tüm farklı inançlıların da az biraz yandıktan sonra cennete kabul edilebileceklerine inanırsın.

Bunları hayal etmekte, bu hayallerle avunmakta, yaşayışı bunlara göre düzenlemekte sorun yok. Yeter ki bunu "dayatma".

istatistik 21-05-2012 22:36

Sorular bir tanrının varlığı ön kabulü ile sorulduğu için verilen cevap ne olursa olsun kabul edileceğini sanmıyorum ancak yine de düşüncelerimi açıklamadan geçemeyeceğim:

1. Öncelikle ne insan, ne dünya ne de evren kusursuz ya da mükemmel değildir. Bu bakımdan kutsal kitaplarda geçen "kusursuz tanrının yarattığı kusursuz insan/dünya/evren" söylemleri ile çelişir.

2. Dünyaya geliş amacına inanırların vermiş olduğu yanıt üzerinden bir bakış açısı getirelim: İnanırlara göre insanlar için hayat bir sınavdır. Bu dünyada ki sözde serbest iradeniz tanrının önceden belirlerdiği kaderinize sizleri götürecektir (Paradoksa Gel). Yani, dünyaya tanrının kobayları olarak gelirsiniz. Laboratuara kapatılıp ne olacakları gözlenen kobaylar gibi dünyada yaşarsınız.

Diğer sorularınız bilim tarafından zaten açıklanmış kavramları sordulamaktadır. Biraz kitap karıştırmak aydınlatıcı olacaktır.

kurtulusislamda 21-05-2012 23:14

dünyaya geliş amacına inanırların vermiş olduğu yanıt üzerinden bir bakış açısı getirelim: İnanırlara göre insanlar için hayat bir sınavdır. Bu dünyada ki sözde serbest iradeniz tanrının önceden belirlerdiği kaderinize sizleri götürecektir (Paradoksa Gel). Yani, dünyaya tanrının kobayları olarak gelirsiniz. Laboratuara kapatılıp ne olacakları gözlenen kobaylar gibi dünyada yaşarsınız.....,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,
1.insan öncelikle yaşar ve ölür doğrumu
2.2 irade şekli vardır,1.si iradei kulliye(yuce ALLAHın iradesi
)
2.si iradei cuziyye..insanın kendi iradesi,kendi aklı,öncelikle kader ve kaza olayıyla bağdaştırmak istemişsiniz,kader,ALLAHın,ezelden ebede kadar olmuş ve olacakları bilmesi,kaza ise:bu olacak şeylerin meyda gelmesi....insanın doğacağı ve öleceyi gun bellidir.asla değiştirelemez ne bir sn ileri ne geri,işte insan doğumundan ölümüne kadar olan sürede insanın iradesi devreye girer.ALLAHU TEALA insan akıl denen şeyi vermiştir,bir insan doğduğunda memeyi ağzına götürdüğünde oradan süt geleceğini bir sabi bebek nasıl bilebilirki ağzını mucuklatır,bu ALLAHın verdiği bir akıl meyvesi demeyin bana evrim teorisi sacmalığı,ALLAHın yasakları ve helalleri bellidir,insan aklıyla bunu istişare edebilir ve ALLAHa yönelirse ne ala ,yok saçmalarsa ne olacakları ALLAH katında bellidir..

istatistik 21-05-2012 23:25

Alıntı:

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 438547)
dünyaya geliş amacına inanırların vermiş olduğu yanıt üzerinden bir bakış açısı getirelim: İnanırlara göre insanlar için hayat bir sınavdır. Bu dünyada ki sözde serbest iradeniz tanrının önceden belirlerdiği kaderinize sizleri götürecektir (Paradoksa Gel). Yani, dünyaya tanrının kobayları olarak gelirsiniz. Laboratuara kapatılıp ne olacakları gözlenen kobaylar gibi dünyada yaşarsınız.....,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,
1.insan öncelikle yaşar ve ölür doğrumu
2.2 irade şekli vardır,1.si iradei kulliye(yuce ALLAHın iradesi
)
2.si iradei cuziyye..insanın kendi iradesi,kendi aklı,öncelikle kader ve kaza olayıyla bağdaştırmak istemişsiniz,kader,ALLAHın,ezelden ebede kadar olmuş ve olacakları bilmesi,kaza ise:bu olacak şeylerin meyda gelmesi....insanın doğacağı ve öleceyi gun bellidir.asla değiştirelemez ne bir sn ileri ne geri,işte insan doğumundan ölümüne kadar olan sürede insanın iradesi devreye girer.ALLAHU TEALA insan akıl denen şeyi vermiştir,bir insan doğduğunda memeyi ağzına götürdüğünde oradan süt geleceğini bir sabi bebek nasıl bilebilirki ağzını mucuklatır,bu ALLAHın verdiği bir akıl meyvesi demeyin bana evrim teorisi sacmalığı,ALLAHın yasakları ve helalleri bellidir,insan aklıyla bunu istişare edebilir ve ALLAHa yönelirse ne ala ,yok saçmalarsa ne olacakları ALLAH katında bellidir..

Çabalarınızı takdirle karşılamakla beraber "Biz insanların ve cinlerin bir kısmını cehennem için yarattık" ayetini bu söylediklerinizde nereye koycağınızı merak ediyorum. Bu kişilerin doğum ve ölümünden de fazlası cehennem ya da cennete gidecekleri önceden belirlenmiş olmuyor mu?

Diyanet İşleri
BAKARA 2/7. Allah onların kalblerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de perde vardır ve büyük azab onlar içindir.

Diyanet İşleri
BAKARA 2/6. Şüphe yok ki, inkar edenleri, başlarına gelecekle uyarsan da uyarmasan da birdir, inanmazlar.

Bu ayetler peşin hüküm içermiyor mu?

kurtulusislamda 21-05-2012 23:45

BAKARA 2/6. Şüphe yok ki, inkar edenleri, başlarına gelecekle uyarsan da uyarmasan da birdir, inanmazlar.
BAKARA 2/7. Allah onların kalblerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de perde vardır ve büyük azab onlar içindir..........
sayın istatistik diyorsun ki peşin hüküm deilmi,birinci ayette ..o inkar edenleri uyarsanda uyarmasanda,yani bilselerde bilmeselerde,inkarcılık bildiğini bilmiyorum deme olayıdır,yada doğru deildir demektir,saptırmaktır,uyarsanda demekle,bu şu demek,gönderilen peygamberler ,kitaplar,bunlar olduğu halde hala inanmayıp inkar yoluna gidenlerin,kaplerini ve kulaklarını muhurlemiştir diyor....1.ayeti tam manasıyla aklınla ne demek istediğini anla 2.ayet sana sonucunu belirtiyor,ALLAH asla hata yapmaz,önce 2 ayeti baz alırsan dediğin peşin hukum meydana gelir ama 1den sonra 2.yi ele alırsan kimin ne için kalpleri kulakları muhurlendiği ve neticesinde ne olacağı(buyuk azab onlar içindir),1.ayet sebeb 2.ayet sonuc,bu kadar basit bir şeyde zıtlık düşünmek ,olsa olsa her şeyde inkarcılık aramanın bir yolu olsa gerek.....

istatistik 21-05-2012 23:49

Yanılıyorsunuz iki ayet de peşin hükümler içeriyor:

İnanırların inanmaktan vaz geçmeleri gibi inanmayanların da tekrar inançlı bir yaşama döndüğü görülen bir olay. Bu bakımdan peşin hüküm dolayısıyla da tanrınız hatalı duruma düşüyor.

kurtulusislamda 22-05-2012 00:09

Alıntı:

istatistik´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 438554)
Yanılıyorsunuz iki ayet de peşin hükümler içeriyor:

İnanırların inanmaktan vaz geçmeleri gibi inanmayanların da tekrar inançlı bir yaşama döndüğü görülen bir olay. Bu bakımdan peşin hüküm dolayısıyla da tanrınız hatalı duruma düşüyor.

...ne demek istediğini gayet anlıyorsunuzda inkarcılığa ve sozum ona reddeciliğe vurduruyorsunuz....bu ayetler sebeb ve sonuc ilişki içersinde
1...sonuc:büyük azab onlar içindir
2.sebeb:Şüphe yok ki, inkar edenleri, başlarına gelecekle uyarsan da uyarmasan da birdir, inanmazlar......yani o kadar basit bir olayda dahi inkar ediyorsunuz...bak tam senin için bi ayet ALLAH yazdırdı seni bunlar,ben elimden geldiğince aklım erdiğince anlatayım sana........süphesizki sen bunların başlarına gelecekleri uyarsanda uyarmasanda onlar inkar ederler ve inanmazlar...bu inkar edenleri ALLAH kalplerini ve kulaklarını muhurlemiştir,dikkat et inkar edenleri diyor,inkarcıları,buyuk azab onlar için vardır diyor...bunun neresi peşin hukum söylermisin bana,,,,,inkar edenleri ve inanmayanların kaplerini ve kulaklarını muhurledik buyuk azab ponlar içindir diyor,basitbir olay...tıpkı şu anda senin inkaredip ,inanmadığın gibi,ALLAH kalbini ve kulakalrını muhurlemiş,b

errata 22-05-2012 01:05

kurtulusislamda, birincisi şu yazı sitilini düzeltmende fayda var.

İkincisi, istatistik'in örneklediği ayetlerde bariz bir peşin hüküm var. Ki zaten kur'an bu peşin hükümlülükle sürekli övünür, bu bilinen bir gerçek. Zira on kelamdan biri doğruya biraz yakın olduğunda müslümanlar kuranın evrenselleğini, değişmezliğini vurgularlar.

Sen o peşin hükme yok derken, peşin hükmü niteleyerek "al işte sizin bilmem nereleriniz mühürlenmiş" diyorsun.
Bunun adına da çelişki denir.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:14 .