Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Politika (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Batılılasmalı mıyız? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=34353)

Uriel 20-12-2013 03:26

Batılılasmalı mıyız?

Alıntı:

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507694)

Biz liberaller yüzelli kere dedik ki Batı standartlarında demokrasi, kanun, hukuk kuralım. Kimse bizi sallamadı.

Batı demokrasisine ulaşmak için batılı olmak lazım. Batılı olmak için islamdan kurtulmak lazım.

postalmarx 20-12-2013 03:34

Alıntı:

Uriel´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507696)
Batı demokrasisine ulaşmak için batılı olmak lazım. Batılı olmak için islamdan kurtulmak lazım.

Belki öyledir ama Jakobenlikle İslamdan falan kurtulmadık ve kurtulmayız da. Sadece bir hukuk garabeti kurduk. İşte meyvelerini bugün topluyoruz.

Uriel 20-12-2013 03:57

Alıntı:

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507698)
Belki öyledir ama Jakobenlikle İslamdan falan kurtulmadık ve kurtulmayız da. Sadece bir hukuk garabeti kurduk. İşte meyvelerini bugün topluyoruz.

+1
Düşüncelerine katılıyom
Ben türkiyenin geleceğini iyi görmüyorum. Müslümanlıktan kurtulamıyoz.Ateisti bile müslüman kafasına sahip.

İslamcılar kemalistler milliyetçiler batı düşmanı faşist ateistlerle bu ülkenin hiçbirşeyi gelişmez.

Batının herşeyini almalıyız kültürünü dinini aklına ne geliyorsa herşeyini almalıyız.Sorun teknoloji değil sorun kültür sorunu. Bu eski kültürden kurtulmalıyız.

Bugün G. Afrika dünyanın en ileri 10 demokrasinden biri.

İnsanların beğenmediği Filipinler kadın haklarında ilk 5 te gösteriliyor.

Bizim yobazlara anlatamazsın sadece teknolojisini alın diyor.İranda batının teknolojisini aldı ne oldu terör devleti oldu. Terörizm için silah üretiyor.

evrensel-insan 20-12-2013 03:58

Alıntı:

Uriel´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507696)

Islamdan ziyade dini ve mezhepsel vesayetten, dini iceren bir politik devletten ve sosyo-etik bir inancsal uygulama olan dini POLITIKANIN CIKAR KONUSU OLMAKTAN kurtulmak lazim.

Iste ancak ozaman din uygulanan bir sosyo-etik olarak hak ve ozgurluk konusu olur. Ne dini olan dinsize ne dini olan baska bir dini olana baski yapmaz ve yapamaz. Bir birlerini saygi cercevesinde degerlendirirler. Devlette her birini antiayrimci temelde korur ve kollar.

Uriel 20-12-2013 04:03

Alıntı:

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507706)
Islamdan ziyade dini ve mezhepsel vesayetten, dini iceren bir politik devletten ve sosyo-etik bir inancsal uygulama olan dini POLITIKANIN CIKAR KONUSU OLMAKTAN kurtulmak lazim.

Iste ancak ozaman din uygulanan bir sosyo-etik olarak hak ve ozgurluk konusu olur. Ne dini olan dinsize ne dini olan baska bir dini olana baski yapmaz ve yapamaz. Bir birlerini saygi cercevesinde degerlendirirler. Devlette her birini antiayrimci temelde korur ve kollar.

Din felsefecileri islamı en politik din olarak tanımlıyorlar.
İslam dinini politikanın dışına itmek imkansız.

Sorun laiklik veya başka birşey değil sorun islam sorunu.

romulus83 21-12-2013 02:55

Alıntı:

Uriel´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507705)
+1
Düşüncelerine katılıyom
Ben türkiyenin geleceğini iyi görmüyorum. Müslümanlıktan kurtulamıyoz.Ateisti bile müslüman kafasına sahip.

İslamcılar kemalistler milliyetçiler batı düşmanı faşist ateistlerle bu ülkenin hiçbirşeyi gelişmez.

Batının herşeyini almalıyız kültürünü dinini aklına ne geliyorsa herşeyini almalıyız.Sorun teknoloji değil sorun kültür sorunu. Bu eski kültürden kurtulmalıyız.

Bugün G. Afrika dünyanın en ileri 10 demokrasinden biri.

İnsanların beğenmediği Filipinler kadın haklarında ilk 5 te gösteriliyor.

Bizim yobazlara anlatamazsın sadece teknolojisini alın diyor.İranda batının teknolojisini aldı ne oldu terör devleti oldu. Terörizm için silah üretiyor.

ilk kez bu kadar aynı düşüncede olduğum birinin yazılarını gördüm sn.uriel!
evet aşırılıkçı bir uluscu olan ben yazdıklarının hepsine katılıyorum.DEĞİŞEBİLİRİZ.

değişimi ise ben kendi başıma bir anda zart diye yapmam/yapamam,öbür müptezellerde değişme olmalı ki bende hevesli olayım yeni sisteme..

sorun kültür sorunu ELİTİZM sorunu.batı bir anda fransız devrimi le pislikten kurtulmadı.batıda bir ELİT zümre var;hem burjuva hem monarşi hem bilimsel akılcı kitle her zaman vardı.

güney afrika ise ingilizden hamile kalma bir demokrasidir ama,iyi işliyor her alanda..İSLAM damarlardan,beyinlerden,yeme-içme kültüründen,konuşma kalıplarımızdan atılmadıkça zor gerçekten..

ne yapmalı peki batılılaşmak için?
-suriyede,afganistanda allah-islam adına kafa kesenlerin bol bol görüntüleri tv'de ve medyada gösterilmeli.
-ilk ve öncelikli hedef İÇ ANADOLU,bu bölgelerde kültürel-sosyal mühendislik çalışmaları yapılmalı.
-türk medyasına türk ekonomi dünyasına tamamen yabancı ingiliz-amerikan siyaset-ekonomik-kültürel burjuvalarının eliyle UYGARLIK AŞISI ''BARBARLIK AŞISI'' yapılmalı..
-din ve din adamları sistem dışına itilip,her adımları takip edilmeli.
-başını örten kadının-kızın ve/veya başörtmenin erkek karşısında 2.sınıf bir insan konumunu tarif ettiği anlatılmalı.bu tip kadınlar-kızlar aşağılanmalı..

ilk 3 seçenek kısmen uygulanıyor ama son ikinci seçenek zor gerçekten..
vs vs vs yapılacak iş çok...

Uriel 21-12-2013 04:01

Osmanlının son dönemlerinde bazı fikir adamları sorunun teknolojide değil sorununun islam kültüründe olduğunu söylemişti. Batı kültürünü osmanlıya gelmesini söylediler. Çalışmlar yaptılar ama başarılı olamadılar. Çünkü islam kültürü herşeyi dışlıyordu. İslam farklılığı kabul etmiyor.

Şimdiki kulandığımız latin harfleri batı kültürünün ürünü ve o dönemin fikir adamlarının önerisi.Demoraside batı kültürünün ürünü. O dönemin fikir adamlarının pek çok önerisi vardı. Pek çoğu uygulanması zordu.

Batının üstünlüğü kültürü. Teknoloji parayla satın alınır teknoloji sorun değildir. Arabistana teknoloji geldi ne oldu hala karanlık çağ yaşanıyor.

İslam din olarak çok politik yıkmak çok zor.

romulus83 21-12-2013 04:20

Alıntı:

Uriel´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507777)
Osmanlının son dönemlerinde bazı fikir adamları sorunun teknolojide değil sorununun islam kültüründe olduğunu söylemişti. Batı kültürünü osmanlıya gelmesini söylediler. Çalışmlar yaptılar ama başarılı olamadılar. Çünkü islam kültürü herşeyi dışlıyordu. İslam farklılığı kabul etmiyor.

Şimdiki kulandığımız latin harfleri batı kültürünün ürünü ve o dönemin fikir adamlarının önerisi.Demoraside batı kültürünün ürünü. O dönemin fikir adamlarının pek çok önerisi vardı. Pek çoğu uygulanması zordu.

Batının üstünlüğü kültürü. Teknoloji parayla satın alınır teknoloji sorun değildir. Arabistana teknoloji geldi ne oldu hala karanlık çağ yaşanıyor.

batının teknolojisi para ile satın alınabilir ama batı daha ilerisini bulur ve uygular kendisine.teknoloji de bence kültürel kodların ürünü!

yani ABD,bizim stratejik aklı olmayan aydınlıkçı perinçek kitlesi ve dinci müttefikleri olan iş aş haydar baş cemaati ve diğer asker emeklileri ABD'yi öldürmüşler kendi kafalarına göre ve cenaze namazını kılıyorlar.her gün bu soytarılığı kanallarından medyalarından bitmek tükenmek bilmeyen azimle yazıp duruyorlar ama hiç de öyle değil.

ABD'de 1,5 yıl kaldım gezdim dolaştım en kritik yerlerini bölgelerini,en uç libidonun yaşandığı yerlere kadar gittim adamlar uçmuşlar abicim...kısmen avrupanın kopyası..

abd ve/veya batı olmadan daha öncede dediğim gibi adam olmamız zor bizim..

postalmarx 21-12-2013 16:07

Alıntı:

Uriel´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507777)

Latin harfleri eğer demokrasi, sanayi ve teknoloji için şartsa o zaman Japonya'nın da gelişmesi mümkün olmamalıydı. Saçma bir mantık bu.

Uriel 21-12-2013 18:46

Alıntı:

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 507785)
Latin harfleri eğer demokrasi, sanayi ve teknoloji için şartsa o zaman Japonya'nın da gelişmesi mümkün olmamalıydı. Saçma bir mantık bu.

Uzakdoğu kültürünün hiç bir reforma ihtiyacı yok. Köklü bir kültüre sahipler ve değişime hep açıklar. Demokrasi kültürü Japonyaya çabuk oturmuştur.

Türkler hiç bir zaman batılı olamadılar.Avrupalı olmak için latin harfleri Türkiye için küçükte olsa bir adımdı ama İslam dininden kurtulamadığı için hiçbir etkisi olmadı.Çünkü kültürü oluşturan temel etken dindi.

Türklerden islam gömleğini çıkarmadığı sürece herşey boş. Reformda boş demokraside boş.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:24 .