Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Özgür Düşünce Platformu (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=136)
-   -   Bir dinsizin cinsellik konusunda biraz 'muhafazakâr' olması çelişkili mi? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=42076)

theisticevolutionist 19-08-2019 21:34

Bir dinsizin cinsellik konusunda biraz 'muhafazakâr' olması çelişkili mi?

Bütün dinlerin insan ürünü olduğunu düşünen birinin cinsellik konusunda birazcık 'muhafazakâr' olması çelişkili bir şey mi? Şu tarz bir muhafazakârlıktan bahsediyorum.

*Evlenmeden önce gerçekleştirilen cinsel ilişkiyi olumlu görmeme. (Ama bunu yapan insanlara karşı herhangi bir ayrımcılık, düşmanlık göstermeme.)
*Kadınların giyiminde aşırı tehşirci bir takım kıyafetleri uygun görmeme.(Ama bunu yapan insanlara karşı herhangi bir ayrımcılık, düşmanlık göstermeme. Kızına ya da eşine dayatmama.)

Ne dersiniz? Yoksa "Ne aydını yahu içindeki iç Anadolu yobazı ölmemiş" mi dersiniz?

Son olarak Aziz Nesin'in Mum Hala'sından bir şeyi yorum yapmadan paylaşayım.

"Bu pis burjuvaların Allah bin türlü belalarını versin! İnsanları sevmedikleri, başkalarının sırtından geçindikleri yetmezmiş gibi, dünyanın ahlakını da bozmuşlar. Sömürme suçları, ahlak bozgunculuklarının yanında hiç kalır. Erkeklere tutsak olmak istemeyen, bağımsızca erkeklerle eşit olarak insanca yaşamak isteyen, en akıllı görünen kadınlar bile kadını şehvet malı olarak kullanan burjuva kurallarından kendilerini kurtaramıyorlar. o pis, iğrenç kuralları çiğneyip, insan benliklerine kavuşamıyorlar. Bilinç altında burjuva ahlaksızlığının bütün sözde estetik ölçüleri, kuralları yaşıyor. Daracık etek giyip kıçlarını belirtmeleri, kısacık etek giyip yolda insan gibi yürüyememeleri, oturunca kısa ve dar etekten baldırlarını gösterme çabaları, üstelik sanki açılan baldırlarını kapamak ister gibi, gerçekte, daha iyi bakın, baldırları daha iyi görün amacıyla eteklerini durmadan çekiştirmeleri neden?

İnsanlıklarını bulmak için erkekle eşit olma çabasında nutuk çekenler bile bu pis burjuva ahlaksızlığının etkisi altında olduklarını anlamıyorlar."

22 Ocak 1961

kartopu 20-08-2019 09:25

İşin içinde kapitalizm varsa çok düşünmek gerekir. Dinsiz dindar açık kapalı Bu çelişkiler kapitalizm in insanlara ahlak kural gibi dayatmalarıdır.
Kapitalizm de para her şeye hükmettiği için her şey satılık veya satın alınabilirdir. Aziz Nesin de bundan söz etmek istemiş.
Kapitalizm toplumun eski değerlerini işine geldiği sürece kullanır.
Yaşamda moda diye bir sektör var insanların nasıl giyineceklerini belirler bu moda farklı kesimlere hitap ettiğinde farklı uçlar yaratır İşte kıçına kadar kısa giyinmek veya gözüne kadar kapanmak. iki uç kesim ve moda = kar.

Kapitalizm de insan özgür düşünemez düşündürmezler. İnsan doğa sı gereği soğuktan ve sıcaktan korunmak için giyinir cinselliği de doğası gereği yapar. Bunun için birinden izin alması gerekmez ama bazı sistemler bu doğal biçimi engeller.

Ateist veya dinsiz olmak kapitalizm e karşı olmak değildir. Aziz Nesini veya günümüzü bir de bu şekilde değerlendirmek gerekir.

Kapitalizm Moda kar üretim bölüşüm bu 4 şekli bir arada düşündüğünde Özgür düşüncenin üstü örtülür.

Ahlaksız 20-08-2019 11:35

Alıntı:

theisticevolutionist´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 640597)
Bütün dinlerin insan ürünü olduğunu düşünen birinin cinsellik konusunda birazcık 'muhafazakâr' olması çelişkili bir şey mi? Şu tarz bir muhafazakârlıktan bahsediyorum.

*Evlenmeden önce gerçekleştirilen cinsel ilişkiyi olumlu görmeme. (Ama bunu yapan insanlara karşı herhangi bir ayrımcılık, düşmanlık göstermeme.)
*Kadınların giyiminde aşırı tehşirci bir takım kıyafetleri uygun görmeme.(Ama bunu yapan insanlara karşı herhangi bir ayrımcılık, düşmanlık göstermeme. Kızına ya da eşine dayatmama.)

Ne dersiniz? Yoksa "Ne aydını yahu içindeki iç Anadolu yobazı ölmemiş" mi dersiniz?
...…..

Sn.theisticevolutionist;dinsiz veya ateist olmak kimseyi ''aydın''yap(a)mayacağı gibi,kimseyi belirli bir kalıba da sok(a)maz..
Yani bekarlığa önem vermeniz veya açık saçık giyinen kadınlara hoş bakmamanız sizi muhafazakar veya yobaz yapmaz..Dinsiz olmak bizi insanlıktan çıkaran bir şey değildir..Hepimiz insanız sonuçta ve bahsettiğiniz şeyler,tamamen kişisel tercihlerdir ve kimseyi de ilgilendirmez..
Sizin bekarete önem vermeniz,yani sevdiğiniz/evleneceğiniz insanın başka biriyle seks yapmasını istememeniz gayet doğal bir şeydir..Bekarete önem vermeseniz de,bu da doğal bir şeydir..Burada bir anormallik yok..Anormal olan mesela şu;
Bekarete önem verdiğini söyleyen bir toplumun genç erkek üyelerinin,evlenmeden önce köyde eşek skmeleridir..

Yıldıztozu 21-08-2019 20:33

sanırım insanların en az %99u muhafazakar tanımına girer.
insan ve toplum psikolojik olarak muhafazakar(değişime kapalı) kalmaya eğilimli.
muhafazakarlık içgüdüsel bir tavır gibi.
buna karşı koyabilmek önemli.

kartopu 22-08-2019 11:40

Geçen gün Ezan okunuyordu yanımızdaki 65 yaş cıvarı bir arkadaşımız ayağını indirdi yanındaki 5 yaşındaki torununa da düzgün otur ezan okunuyor dedi.
Ben sordum neden ayağını indiriyorsun diye, O bana alışkanlık, çocukluktan öyle öğrendik dedi. Anlamını bilmediği bir fiili yerine getirdi. İşte muhafazakarlık bu bilmeden yapılan alışkanlıklar. Bilmeden tercih edilen siyasi partiler bilmeden öğrenilen düşmanlar bilmeden yapılan davranış biçimleri.
Halbuki kaynak o kadar bol ki her bilgiye rahatça ulaşabilirsin.

İhsan Eliaçık İslamın şartı falan yok diyor ben 1 olduğunu (kelime yi şehadet) duymuştum. Ama genel kültür 5 diyor hangisi doğru. İşte araya bilgi, mantık ve merak giriyor.

İnsanlar tembel ama başkalarına çalışmalarını öğütlerler Çalışkanı över tembeli yererler. Bence insanlar oportonist iki yüzlü olmayı seviyorlar.
Belki bunun tarihsel bir sebebi var belki yöneticiler bu tür insanlardan hoşlanıyor. Bundan 30 yıl önce Atatük e küfür edemez hatta eleştiremezdin heman tepki gelirdi. Şimdi istediğin kadar eleştir hatta küfür et kimse tınlamıyor.

Bu değişim neden Bana göre devlet ne yana dönerse toplum o yana dönüyor yani kolayı seçen bir toplum.

Toplumu anlamadan değiştirmen imkansız.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:26 .