Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Kadın & İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Kadının Erkeğin Elbisesi olması? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=8483)

Ayejj 15-12-2008 01:53

Kadının Erkeğin Elbisesi olması?

Bakara Suresi 187. ayette diyor ki;

''Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz.'' Kuranın Diyanet Çevirisi

''Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.'' Kuranın Diyanet vakfı çevirisi

''Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmak bize helal kılınmıştır. Onlar sizin için giysidir, siz de onlar için giysisiniz.'' Kuranın Y.N. Öztürk Çevirisi

Bu ayeti nasıl anlamak gerekir?Erkeğin kadın için elbise olması ,aynı şekilde kadını erkek için elbise olması ne demektir?

Yanlış anladıysam beni düzeltin.Bu ayette üreme faliyeti esnasındaki hareketlere mi işaret ediliyor?

pante 15-12-2008 02:08

Alıntı:

Bu ayeti nasıl anlamak gerekir?Erkeğin kadın için elbise olması ,aynı şekilde kadını erkek için elbise olması ne demektir?

Yanlış anladıysam beni düzeltin.Bu ayette üreme faliyeti esnasındaki hareketlere mi işaret ediliyor?
Ayette istiare-benzetme sanatı var.
"Eşinizi g(y)iyebilirsiniz" denilmek istenmiş. :)

meaculpa 15-12-2008 03:22

İlginç bi ayetmiş daha evvel hiç dikkatimi çekmemişti. Oruçla ilgili ise orucun tanımını düşünüp öyle hareket etmek gerekiyor sanırım. Oruç kabaca nefsi terbiye için farz kılınan bir ibadet. Nefsi örtmek anlamında da kullanabilirsek eğer sanırım kadının ve erkeğin birbirleri ile olan münasebetleri nefsin azmış yanlarını örtmek tabırı ile degerlendirilebilinir. Helal kılınanlar ile nefes örtülebilir. Bir başkasına arzu duymak yada cinsel anlamda başka yasak bir nefsani arzuyu bertaraf etmek için helal kılınan insanlar arasındaki cinsel münasebet nefsi örten bir uygulama olarak düşünülebilir.

Çokmu zorlama bi açıklama oldu :)

prozac 15-12-2008 03:43

Alıntı:

Artık (ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin.
Surenin devamını ekelmek istedim.. Allahın takdiri işte..way bugün başım ağrıyor ,yorgunum vs. gibi bahaneler için unutulmaması gereken bir ayet :)

Onursal Bedirhan 18-12-2008 17:26

fazla kurcalamamak gerek böyle ayetleri sonucunda böyle ayıp şeyler çıkıyor ortaya, hem neden sadece erkeklere sesleniyor orasıda ayrı muamma. K.C görmesin bu konuyu bide azar işitmeyelim ondan :D

K.C. 21-02-2009 15:27

Alıntı:

Onursal Bedirhan´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 144966)
fazla kurcalamamak gerek böyle ayetleri sonucunda böyle ayıp şeyler çıkıyor ortaya, hem neden sadece erkeklere sesleniyor orasıda ayrı muamma. K.C görmesin bu konuyu bide azar işitmeyelim ondan :D

Allah allah, niye azarlayayım yahu :D Öteki don meselesi ayrıydı :)
Ben buraya birşeyler yazacaktım ama Onursal'ın iletisini okuyunca hepsi uçtu..

Hah, hatırladım.. yazacağım şeyi Onursal yazmış lakin..

Ayetin yine erkeğe seslenmesi meselesi. Zira ayeti yazanın kadınlarla arasında bir namahrem ilişkisi var. Yazar, direkt olarak kadınlara birşey diyemiyor, haya ediyor, ya da kadın kısmısını muhatap alınacak bir cins olarak (pek) görmüyor.

evrensel-insan 21-02-2009 15:46

Saygideger arkadaslar;

Hani, islamda; "ibadette, kabahatte gizli" ya Simdi bu is, hem ibadet, hemde kabahat oldugu icin; o ozel gun, ibadet ve kabahat acisindan birbirini goturuyor ve cift te birbirinin ustunu-daha dogrusu altini- orttugu icin, sizin ayrica ustunuze bir ortu almaniza gerek kalmiyor. Cunku, biribirinize ortu vazifesini goruyorsunuz. :rolleyes:

Nasil bir aciklama ama, Diyanet'ten daha iyi degil mi? :p

Saygilarimla;
evrensel-insan

prozac 21-02-2009 15:55

Sevgili Evrensel ;

Yazına ''mümin kardeşlerim'' şeklinde başlasaydın cuma hutbesi olarak kullanabilirdik ..

Bir an için aklımdan diyanet işleri başkanı olman geçti..Hutbeleri o hazırlıyordu dimi ?:p

ozgur_beyin 22-02-2009 00:03

arkadaşlarbu bakış açısı saint paul'dede var

evrensel-insan 22-02-2009 00:34

Saygideger ozgur_beyin;

O dedigin kim bilmiyorum ama; sakin aramizda, bir telepatik iletisim olmasin? Bakarsin, bu konuda dusunce uretirsem; onun, daha bircok soylevlerini iletebilirim, ne dersin?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:00 .