Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Bazı müslümanlar neden yalana başvuruyor? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5691)

bayraktaro1 07-03-2008 10:23

Bazı müslümanlar neden yalana başvuruyor?

Youtube'da "Bilinen Ünlü Müslümanlar" diye aradığınızda karşınıza çıkan klibi inceleyin.

Örnekler;

1. Tolstoy demiş " Hz. Muhammed kitabını Rusça'dan Azerice'ye çeviren Prf. Dr. Telman Hurşidoğlu Aliyev, Tolstoy hakkındaki kitabında, bir arapla evlenip İslam'ı kanul etmiş İman Valeriya Porohova isimli bir Rus yazarın anılarına da yer veriyor. Prohova, ünlü yazar Tolstoy'un son zamanlarında İslam'ı kabul ettiğini ve bir Müslüman gibi toprağa verilmeyi vasiyet ettiğini iddia ediyor.

2. Mel Gibson " İsa'nın Aşkı filminden sonra Hristiyanların tepkisini çekmek istemediğim için, müslüman olduğumu açıklamadım. Ama artık içimdeki İslam aşkını gizli tutmam mümkün değil." şeklinde konuştu. Bir süre islamın bilgisini çeşitli ülkelerdeki medreselerde geliştirdikten sonra sinema kariyerine devam edeceğini açıklayan 50 yaşındaki aktör, şu anda yönetmenliğini yapacağı ve başrolünü oynayacağı ve Hamza'nın hayatını konu edeceği "Allah'ın Kılıcı" isimli filmin, senaryosu üstünde çalışmakta olduğunu belirtti.

3. Will Smith " İslam ile boksör Muhammmed Ali vesilesiyle tanışan Will Smith.........

4. Kaka " Brezilya'lı yıldız futbolcu Ricardo Kaka müslüman oldu. Kuveyt'e yaptığı bir gezi esnasında Müslüman olduğunu açıkladı. Kaka müslümanlığı şeçmeden önce bir çok kitap okuduğunu açıkladı. Kaka Kuveyt'te yaptığı açıklamada "Ben Müslüman Olmak İçin Doğdum" dedi.

5. TATU'nun üyesi Julia WOLKOWA " Rus Medyasında çıkan haberlere göre ünlü bayan TATU'nun üyesi Julia Wolkowa evlenerek islamiyeti seçtiğini açıkladı.

Bu kadar yalanla nereye varırlar bilemiyorum. Anlam veremiyorum. Buna sadece okuma ve araştırma kabiliyeti olmayan koyun takımlar inanır. İşyerimdeki müslüman olan arkadaşım bile bunların yalan olduğunu kendi söyledi. Daha bir sürü örnek var da..........

Bir de internet adresleri vermişler. www.islamiyetustundur.com, wwww.islammerkezi.com

Çok ama çok seviyesiz.

mep 07-03-2008 10:33

Re: Müslümanlar Neden Yalana Başvuruyorlar.

bazı Müslümanlar neden yalana baş vuruyorlar?

Yalan yalanı doğurur da ondan! :wink:

Subat 07-03-2008 10:39

Bir altta okinono'nun söylediklerini haklı görerek, yazımı düzeltiyor, özür diliyorum.

Önceki yazdığım, mep'in söylediklerine "aynen katılıyorum" demekti.

okinono 07-03-2008 10:46

Bu başlığı provake edecek çok şey varda. Terbiyem müsade etmiyor.

Zira bir müslüman hem asla yalan söylememeli hem de edepli olmalıdır. Tıpkı yalan ve edebin insan olmak gerekliliği gibi bütün insanları kapsayan kural olduğu gibi.

Bazı müslümanlar olarak başlığınızı değiştirmenizi rica ediyorum. Yoksa disiplin kuruluna şikayet edeceğim.

Selamlar

mhmd 07-03-2008 11:10

Re: Müslümanlar neden yalana başvuruyor?

Katılıyorum.

Bu sitede kendini bilmezlerin, İnanmayanlar, Ateistler, Kafirler hitebetlerinin arkasından yaptıkları genellemeler ne kadar doğru ise Sn. bayraktaro'nun genellemesi de o kadar doğrudur!!!

mep 07-03-2008 11:30

Re: Bazı müslümanlar neden yalana başvuruyor?

Mhmmd abim..
sizlerin "bazı" olmadığınızı biz biliyoruz içinizi rahat tutun.

ozgur_beyin 07-03-2008 11:51

Mhmmd abim..
sizlerin "bazı" olmadığınızı biz biliyoruz içinizi rahat tutun.MEP

Aynen katılıyorum.

herhangi bir durumda ''genelleme yapmak'' doğru bir tutum veya seçim olmadığı aşikardır.
tarikatlar veya cemaatlar siyasi parti gibi davranırlar. sürekli '' tribünlere oynarlar'' *taraftarlarının gönüllerini
sürekli okşarlar ve onlara '' bakın siz ne kadar şanslı bir yerdesiniz'' mesajını verirler.
bu palavraları *servis ederken *bu '' haber yalan mı?'' kaygusuna düşmezler. çünkü bu yalanları bilerek ve isteyerek kendileri uydururlar çünkü ''davaya hizmet edecek her yol mübahtır'' söylemi onların rehberidir.

bu tür palavralar, bir türlü ''müellefi- kulub'' *sistemi gibidir.
bu palavraları okuyanlar zaten ''bu doğrumudur ,değilmidir?'' şüphesine düşmezler.
bu işin türkiyede duayeni'' kuran mucizeleri''nde Nurbaki , yazılı metinlerdede Sızıntı dergisi'dir

bir anekdot daha ekleyeyim. önceleri bu tür palavralara, tıbbi yönden yaklaşan Cevat babu'na tgrt televizyonunda ^''saygın bilim adamı ve doktor'' kimliğiyle tıbbı kullanarak, hep *tıbbi palavralar üreterek
aklınca din reklamı yaptı.

''gün gelir devran döner'' örneğinde olduğu gibi bu savunduğu şarlatanlığa oğlunu ve kızını kurban verdi.
atalar ne demiş? ''etme bulma dünyası . (hiç dilemesemde) ettiğini buldu.

not: yapılan şikayet haklı görerek başlığın başına ''bazı'' ibaresini ekledim.

pante 07-03-2008 19:02

Alıntı:

not: yapılan şikayet haklı görerek başlığın başına ''bazı'' ibaresini ekledim.
Başlığa "Bazı" sözcüğünü eklemek, başlığı öldürmüştür.
Çünkü bazı atesitler de yalan söyleyebilir, Bazı Hristiyanlar da yalan söyleyebilir, bazı erkekler ve bazı kadınlar da yalan söyleyebilir, bazı müslümanlar gibi.
Dolayısıyla başlık, başlığı açanın amaçladığının dışında bir müdahale görmüştür.
Bu müdahale başlığı kaldırmakla eşdeğerdir.

Bence doğrusu "Bazı müslümanlar" değil, "Dinci İslamcılar" şeklinde değişmelidir.

vartor 07-03-2008 19:31

Baslik adi ne olursa olsun, Bayraktaro'nun soylemek istedigi barizdir. Yalana basvurarak islami pozitif gostermeye calisanlar, inandiklari allahin, "ben en iyi tuzak kuranim" sozunden esinleniyorlardir.
* * Savaslara melekleriyle katilan bir tanri inancindan bahsettigimizi unutmayalim. Allah ugruna yalan da, takkiye de mubahtirdan hareket ettikleri asikar.
* Imanli veya imansiz, insan olma yolunda olanlarin bas vuramayacagi bir yontem bana kalirsa.

pante 07-03-2008 20:03

Dinci İslamcılar neden yalana, demagojiye, hileye başvururlar?

Önce, yalana-demagojiye gerçekten başvuruyorlar mı birkaç örnekle görelim:

1- "Nuh'un Gemisi bulundu" haberi (kapak) - ( 10-15 sene önceki Sızıntı ya da Zafer dergisi, tam hatırlıyamıyorum)

2- Aya ilk ayak basan astronot Neil Amstrong "Ayda ezan sesi duydu" ve müslüman oldu. ( Anonim)

3- Kaptan Cousto müslüman oldu. ( Anonim İslam)

4- Tolstoy aslında müslümanmış (Anonim)

5- Adem'in iskeleti bulundu (İnternet)

6- Firavun'un cesedi bulundu. (Anonim)

7- Bal peteğinde, yumurtada, ağaçta, domatesde, balıkta, dağda, bulutlarda, Mars'ın yüzeyinde ve bilumum nesnede Allah yazdığı (Anonim)

8- Hakiki İncil (Barnabas) ortaya çıkarıldı. (Anonim)

Bunlar en bilinenleri. Bunlar gibi hergün ortalıkta dolaşan yüzlerce küçük büyük yalanlar var.
Bu yalanlar bilinçli olarak tezgahlanıyor.
Sebeplerinden en önemlisi, İnanmayanları bu uydurmalarla inandırmak, zayıf imanlıları kuvvetlendirmek.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp...ucize+uydurmak

walla 08-03-2008 02:17

Ayrıca su unlu Harun Yahya amcamızın butun bilimsel diye yutturdugu yazilarda YALAN. adam ornekler veriyo su bilim adami sunu dedi bak kuranda var falan filan ama sayin bilim adaminin kendi dediginden haberi yok.
Pardon ama bazi arkadaslar muslumanlarin neden yalana basvurduguna alinmislar. Yav kardes niye aliniyorsun Topigi acan kardesimize. Atsana fircani Yalanci muslumana senide Ateistlere karsi zor durumda birakti diye. Desene sende tamam kardesim bunlar yalan diye. Neden diyemiyorsunuz.

walla 08-03-2008 02:22

4. Kaka " Brezilya'lı yıldız futbolcu Ricardo Kaka müslüman oldu. Kuveyt'e yaptığı bir gezi esnasında Müslüman olduğunu açıkladı. Kaka müslümanlığı şeçmeden önce bir çok kitap okuduğunu açıkladı. Kaka Kuveyt'te yaptığı açıklamada "Ben Müslüman Olmak İçin Doğdum" dedi.
Ne kadar dogri yav. ^^Kaka Kuveyt'te yaptığı açıklamada "Ben Müslüman Olmak İçin Doğdum" dedi. ^^ Neden hep Kakalar musluman.

bayraktaro1 08-03-2008 10:45

Sayın walla;

Sen hiç merak etme, ben sadece bu yanıtı burada yazmadım. Aynı gerçekliği, www.dinimizislam.com internet sitesine yazdım ve uzun bir mail yolladım. Neden yalana başvurduklarını, bu başvurma ile ne olacaklar diye aşağıda verileni bir incele bakalım yanıtlarını da yazdım.

Sayın Site Üyeleri (www.dinimizislam.com)

Youtube'da açtığınız, "Bilinen Ünlü Müslümanlar" adlı başlık altında bir sürü ünlü kişinin müslüman olduğuna dair bilgiler vermişsiniz. Bunların başlıcaları, Tolstoy, Mel Gibson, Will Smith, TATU ....v.b.

Neden yalan haberleri yazıdığınızı anlayamadım. Yukarıdaki kişilerin hiçbiri müslüman değildir. Ben Tolstoy'un bir sürü eserini okudum. Sonradan çıktığı söylenen ve kaynağının ne olduğu belli olmayan Tolstoy "Hz. Muhammed" adlı kitabı da piyasaya verildi ya. Bu kadar olmaz. Sizler müslümanlığa hizmet ettiğinizi mi zannediyorsunuz. Sizler, müslümanlığa daha çok darbe vuruyorsunuz. Bu yalanlarınızla insanlar müslümanlık hakkında yanlış şeyler düşünmesine sebep olacaksınız. Neden bu yalanlara başvuruyorsunuz. Başka ispat mı yok ? Böylece onu okuyanların müslüman olacağını mı zannediyorsunuz ? Kaç kişiyi böyle müslüman yaptınız. Size söyleyim mi, hiç kitap okumayan yönlendirilebilen saf cahilleri ancak müslüman yapabilirsiniz.

Hala neden yalanlara başvuruyorsunuz ?

CEVAP

Biz öyle bir başlık açmadık, bununla bizim ne ilgimiz var, anlayamadık.

bayraktaro1 08-03-2008 11:30

Aynı siteye yazdıklarım;

Sayın Site Üyeleri

* *Eğer bu bilgilerin size ait olmadığını söylüyorsanız. www.youtube.com internet adresinden. Arama kısmına "Bilinen Ünlü Müslümanlar" diye yazın ve karşınıza çıkan videoyu izleyin. Video 1 yıl önce oluşturulmuş ve halaskar01 nickli üye hazırlamış ve toplam 114 tane de videosu var. Videonun sonunda 4 tane internet adresi yazmış..... www.islammerkezi.com, www.dinimizislam.com, www.vusletsevdası.com, www.islamustundur.com olmak üzere 4 adet internet sitesine atıf yapmış. Yani kaynaklardan birisi sizlersiz. Eğer yapmadığınızı söylüyorsanız, bu şahıs sizin site adresinizi nasıl oraya koymuş. Kaynağı sizi nasıl gösterebilir.

CEVAP

Onu, videoyu oraya koyana sormanız gerekir. Bizim bu video ile ve kaynak gösterilen diğer sitelerle hiçbir ilgimiz yok.

ozgur_beyin 08-03-2008 11:50

CEVAP

Onu, videoyu oraya koyana sormanız gerekir. Bizim bu video ile ve kaynak gösterilen diğer sitelerle hiçbir ilgimiz yok.

sevgili bayraktar, ''bu zihniyet'' işlerine gelmedimi ,ana babalarını bile inkar ederler

19-03-2008 10:15

Ona bakarsanız dinci islamcıların da bir kısmı yalan söyleyebilir,bir kısmı yalan söyleyemez.Ama şu konuda *sayın panteye katılıyorum.Genelleme olmadan karalama nasıl yapılabilirki.Genelleme yapmadığınız zaman yazacağınız sadece bir fikir alışverişi olacaktır.Bu da çok sıkıcı olacaktır.

19-03-2008 12:54

genelleöe yapmanın gerçekçi bir davranış olduğunu sanmıyorum. ateistler içinde de yalancılar olabilir. bu insanlar yüzünden ateistlerin tümünün yalancı olarak nitelenmesi doğru mudur?
ilk mesajda belirtildiği gibi birilerinin müslüman oldu diye nitelenmesinin nedeni biraz da insanları ajite etmek ve dinine daha çok bağlamak olabilir. ünlü kişiler müslüman oluyorsa biz de dinimize yapışalım diyorlar. bazı bulanık populist kafaya sahip ve bazı şeylere çabuk kanan insanların akılları da bu tip haberlerle "netleştirilmiş" oluyor.

benim kanım bu.

iskenders 19-03-2008 13:33

mesih onlar mesih :)

vgm.1 19-03-2008 14:23

Sevgili bilge-ml,

Aslında genelleme yapmada şöyle bir sıkıntı yok, çünkü konu dinle, bilimle ilgili yalanlar, yoksa kimsenin özel yaşamında söylediği yalanları tartışmıyoruz. Bütün dindarlar yalan söyler derken bu çok somut ve kanıtlanabilir bir şey, konu elbetteki din konusu. Ama adam söylediği yalanın farkındadır, ama değildir, kahin değiliz. Fakat bana göre hepsi farkında. Ceviz ağacı hariç.

Selamlar

19-03-2008 18:23

peker, senin belirttiğin ayrıntıyı da göz önüne aldım. eğer kişi yanlış veya eksik bilgiyle donatılmışsa bildiklerini dışındakiler konusunda bir yorumda bulunmuyorsa ya da bildiklerini dışındakilerle kesinlik ifade edip atıp tutmuyorsa ona yalan söylüyor diyemeyiz. sadece yalan söylediğinin farkında olup yalan söyleyenler için konuşsak daha uygun olmaz mı? diğerlerine de yanlış veya eksik bilgi ile donatıldıklarını ve bu yanlıştan kurtulmanın yolunun araştırmak olduğunu belirtsek daha uygun olmaz mı? bu noktada eğer tam bilgiyle donatıldığını ifade ederse, sen de elindeki bilgileri sunduğunda hala tam ve gerçek bilgiyle donatıldığını ifade ediyorsa ona yalancı değil cahil demekle yetinebiliriz.
beni yanlış anlamıyorsundur umarım. ben müslümanın veya diğer dinlere mensub kişilerin savunusunu yapmıyorum. sadece insanca yaklaşmaya çalışıyorum olaylara.

sevilerle.

walla 27-03-2008 00:58

Bir ateist kalkip ben suyum ben buyum peygamberim nesihim diyomu. demiyo. ama inanan tarafindan hep bu tip konusan adamlar cikiyo. neden. Biraz sizofrenlikde var da ondan.

kuranyeter 27-03-2008 10:32

ROJBAŞ

bazen siz ateistlerin yaptığı eleştirileri müslüman diye geçinen insanlarla konuştuğumda tek söyledikleri şu aman ha onlarla fazla oturup kalkma seni de yoldan çıkarırlar diye uyarıyorlar.

daha sonra kendi içimizde dini konuşunca bu seferde benim sapkın olduğumu söylüyorlar.
daha önceleri bizleri sizlerin yanına gitmememiz için uyaran dinciler bu seferde kendi içlerinden bizimle konuşmaya gelen insanlara diyorlarki sakın ha bunların yanına gitmeyin gelecek olan kişi neden diyor,gayet saygılı ve dürüstler gitmemde ne sakınca olabilir,diye sorunca dinciler şunu diyor.sen onların yanına islamı konuşmaya gittiğinde seni kuranı içine dinci diye sokuyor içinden çıktığında sana kafir olduğunu hissettiriyor.hemde bizi ateistlerden daha üst bir kafirlikle karşı karşıya bırakıyorlar.(yani anlayacağınız sizlere yapılan saygısızlık bizlerede yapılıyor)

bu kadar aciz bir toplumun ne ülkesine ne yaşadığı dünyaya nede insanlığa hiç bir faydası olmayacaktır.

müslümanlar yalan söylemiyor hak kafirler yalan söylüyor hak (oda sizin sandığınız müslümanlar oluyor)

ROJBAŞ
Asiri kalabalik tavuk kümesi normalden az yumurta üretir çin atasözü

hornet512 27-03-2008 21:25

Müslümanların dinsel konularda dürüst olmamalarından, herbir konuya farklı açıdan bakan tutarsız yaklaşımlarından çoktan vazgeçtim. Yalan söylemeyen bir müslüman şöyle dursun muallak belirsiz anlamları olan bir cümle kurmayan, açık ve net cümle kuran bir müslüman bulsam alnından öpeceğim.

Ben yaşamım boyunca dini tartışmalrda dürüstlükten uzaklaşmayan bir müslümana rastlamadım. Kişisel olarak birçoğunun gerçekten çok dürüst olması bu gerçeği değiştirmiyor.

gozeneli 27-03-2008 22:39

Dürüst olmak yalan söylememek degil mi?

Bu dünyaya yalan diyen bir zihniyetten ne beklenir?

Nova 20-06-2010 17:36

Alıntı:

gozeneli´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 104224)
Dürüst olmak yalan söylememek degil mi?

Bu dünyaya yalan diyen bir zihniyetten ne beklenir?

Bu güne kadar duyduğum en güçlü iki satır.

vartor 20-06-2010 18:58

Tanrisi bile," ben tuzak kuranlarin en iyisiyim" diye boburlenen bir dine iman edenlerin, kendi yalanlarina uygun bir yalan da kendileri icin uydurmalari, yalani mubah saymalarindan kaynaklaniyordur.

Engse Hohol 15-05-2018 20:09

Afyonkarahisar’da röportaj yapan Yeni Şafak gazetesinin yalan haberi;

-"77 yaşındaki Üzeyir Atik, Türkiye'nin millileşme hamlesinin Özal ile başlayarak Erdoğan yönetimiyle devam ettiğini söyledi. CHP döneminde milletin esir olduğunu anlatan Üzeyir Atik şunları söyledi:
"Ben 1946 seçiminde oy kullandım. CHP vatandaşa oy bile attırmadı. Ben ve bir arkadaşım köy namına oy kullanmaya gittik. O yüzden Erdoğan'ın kıymetini bilmeli."-

Propaganda yapmaktan gazeteciliği unutan Yeni Şafak gazetesi ekibi, 77 yaşındaki Üzeyir Atik'in "1946 seçiminde oy kullandım. CHP vatandaşa oy bile attırmadı" söylemini, CHP’yi karalamak adına sayfasında yayımladı. Oysa Üzeyir Atik 1941 doğumlu. 1946 seçimleri yapıldığında Üzeyir Atik 5 yaşında idi ve Türkiye'de seçmen olma yaşı hep 18. Üzeyir Atik 1946'da 5 yaşında iken seçmen miydi yani?

Yenisafak sayfasında 5 yaşında oy kullanan Üzeyir Atik fotoğrafı.
Aynı haberde Ahmet Yitik adlı Afyonlu vatandaş ise 2 ceketi üstüste giymiş. Afyonlular ilginç insanlar galiba.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:03 .