Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Evrim (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=20)
-   -   YAŞAMIN BAŞLANGICI (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=42)

Ebu Leheb 27-11-2004 22:34

YAŞAMIN BAŞLANGICI

Dinlilerin en önemli sorularindan biri de, "bizi tanrı yaratmadısa yaşam nasıl başladı o zaman"dır. Evet yaşam nasıl başladı acaba?

Dünyanın bir ateş topu olduğu "kambriyen" öncesi dönemde dünyanın dış kabuğu soğudu ve katılaşmaya başladı. Bu dönem, yoğun meteor yağmurlarının ve volkanik patlamaların hüküm sürdüğü bir dönemdi. Bu patlama ve meteor çarpmalarının sonucunda gaz bulutları olustu. Bu gaz bulutlarında amonyak, metan, su, azot, fosfor ve kükürtlü bileşikler bulunuyordu.

Volkanik faaliyetler sonucunda ortaya çıkan su buharı ve sürekli yağmurlar sonucu atmosferde meydana gelen yıldırımlar, bu bileşiklerin belirli bir kimyasal düzen içerisinde bir araya gelmesine ve canlılığın temel taşlarını teşkil eden "organik bileşiklerin" oluşmasına neden oldu.

Stanley Miller adındaki bir kimyacı da bunu kanıtladı! Burayı dikkatle okuyun lütfen!

1953 yılında Stanley Miller tarafından yapılan deneyde, canlılığın ortaya çıkışı ile ilgili bu teoriyi kanıtladı. İlkin atmosferde var olduğu düşünülen gazları, yanardağ faaliyetleri sonucu atmosfere karışmış olan su buharını ve yıldırıma eşdeğer şiddette elektrik akımını kullanan Miller, bu deney sonucunda çeşitli organik bileşiklerin ve özellikle de canlıların yapısında bulunan 20 aminoasitten 3 tanesinin (alanin, asparajin ve glisin) oluştuğunu gördü.

Tesadüfle yaşam başlamaz diyenler yukarıdaki paragrafı bir kez daha okusun! Bu ünlü Miller deneyi yaşamın tesadüfen başlayabileceğini kanıtlamaktadır. Zaten Adnan hoca gibi dinci kesimler bu deneye asla itiraz edememişlerdir! İtiraz ettikleri şey ise "başlangıçta dünya atmosferinde hiç bir zaman metan ve amonyak gazlarının" bulunmadığı iddiasıdır. Yani bu deneyi ve bu deneyin sonuçlarını kabul etmekteler ve yaşaman tesadüfle başlayabileceğini de kabul etmekteler ancak sadece deneyde kullanılan gazların kambriyen öncesi dönemde var olduğu tezine karşı çıkmaktadırlar!

Daha önce "yaşam tesadüfen başlayamaz, ilk canlı nasıl oluştu" soruları soranların, bu kez de "peki dünya nasil olustu, evren nasıl oluştu vs vs" gibi sorular sorarak bu topice itiraz edeceğini biliyorum. Cevap:evren hep vardı, yaratılmadı, dünyanın nasıl oluştuğunu artık ilkokul çocukları biliyor.

Dinliler önce bilimsel bir teze itiraz ederler, tezi kanıtlarsın bu sefer de kanıta sahte derler, kanıt sahte olmadığını kanıtlarsın bu sefer de itiraz edecek başka birşey bulurlar.

Ara geçiş fosili yoktur diyen birine ara geçiş fosili resmi gösteriyosun satedir diyor! Bunun gibi binerce fosil var diyosun hala sahte diyor!

Yaşam tesadüfen başlayamaz diyenlere işte kanıtı! Bakalım ne diyecekler. :D

kul 03-12-2004 15:56

soru 1 : koca evrenin içinde denizde bir katre kadar dahi yer tutmadığı bilim sayesinde ispatlanmış dünya gezegenin içinde, yine okyonuslarda bir katre kadar bile yer tutmayan bir hücrenin oluşumunu araştırıyor, sorguluyor ve bir ton bilimsel deneyleri ortaya döküp açıklamalar yapıyorsun da, neden koskoca dünyanı da kapsayan koskoca evrenin oluşumunu "zaten hep vardı" diyerek geçiştiriyor, sorgulamıyor ve araştırma gereği duymuyorsun?

soru 2 : 1953 yılının teknolojisinde yapılan bir deney 2005 yılına merdiven dayadığımız şu günlerde neden geliştirilerek tekrarlanmadı? Neden başka bir bilim adamı örneğin "ben de aynı deneyi yaptım bu sefer 5 aminoasit oluştu" diye ortaya çıkmadı? neden hala "tesadüfü" savunan bilim adamları bu deneyi geliştirmediler ve neden sen 2005 yılında 1953 tarihli bir deneyi bilimsel kanıt olarak karşımıza çıkarıyorusun? evet "ilk" olmuş olabilir. belki de doğrudur. ama neden geliştirilmedi yada geliştirilemedi??? arşimet suyun kaldırma kuvvetini buldu, şimdi transatlantikler inşa ediyoruz. neden????

soru3 : diyelim ki deney doğru ve herşey, tüm hayat, tüm canlılar tesadüfi olarak evrile evrile oluştular ve bu günkü mükemmel hallerine geldiler. peki bu evrim durdu mu????? fosili falan boşverelim. neden günümüzde bir ara geçiş canlısı yok? insan-maymun örneğini verirsek neden hala maymunlar var ve neden insan maymun arası bir canlı şu an dünyada bulunmuyor? evrim durdu mu? yoksa bazı maymunlar sabah uyandıklarında "PLOP" diye birden insan haline mi dönüşür oldular? evrim süreci çok mu hızlandı? yok evrime inanmıyorum diyorsan, milyarlarca tür canlının oluşumuna ve birbirleri arasındaki müthiş dengeye dair teorin nedir? hepsi mi tesadüftür?

ilk etapta aklıma gelenler bunlar...

saygılarımla...

03-12-2004 17:51

Evrim''in durdugu falan yok Kul Kardes.
Bence evrim ikinci yariyi oynuyor.Yani kale degisti.Eskiden maymunlar insana donusurkun simdi insanlar maymuna donusuyorlar.0rnek istiyorsan fosile gerek yok.Ha bu lehep varya canli bir ornek.
Maymun insandan daha gucludur.Daha ceviktir.Daha az usur.Daha cok kili vardir soguga dayanir.Ayaktada durabilir,dort ayakta kosabilir.Daha cok ziplar.En iyi cambazdan daha cambazdir.Kodumu oturtur.........
Evrim teorisinde dogal selection,mutation falan var.Guclunun yasadigi zayifin elendigi sistemdir.Ebu lehep kardesimiz maymundan daha zayif oldugu icin eminimki elenmemek icin maymuna donus surecini baslatmistir. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Ebu Leheb 07-12-2004 17:15

Alıntı:

soru 1 : koca evrenin içinde denizde bir katre kadar dahi yer tutmadığı bilim sayesinde ispatlanmış dünya gezegenin içinde, yine okyonuslarda bir katre kadar bile yer tutmayan bir hücrenin oluşumunu araştırıyor, sorguluyor ve bir ton bilimsel deneyleri ortaya döküp açıklamalar yapıyorsun da, neden koskoca dünyanı da kapsayan koskoca evrenin oluşumunu "zaten hep vardı" diyerek geçiştiriyor, sorgulamıyor ve araştırma gereği duymuyorsun?

madde hep vardı diyorum çünkü maddenin sonsuz olduğunu biliyorum. "hiçbirşey yoktan var edilemeyeceği gigi, var olan bir şey de yok edilemez" kuralı maddenin sonsuz olduğunu gösterir. buna itiraz edersen yine problem yok çünkü bana maddenin sosuz olması fikri, tarının sosuz olması fikrinden daha mantıklı geliyor.

Alıntı:

soru 2 : 1953 yılının teknolojisinde yapılan bir deney 2005 yılına merdiven dayadığımız şu günlerde neden geliştirilerek tekrarlanmadı? Neden başka bir bilim adamı örneğin "ben de aynı deneyi yaptım bu sefer 5 aminoasit oluştu" diye ortaya çıkmadı? neden hala "tesadüfü" savunan bilim adamları bu deneyi geliştirmediler ve neden sen 2005 yılında 1953 tarihli bir deneyi bilimsel kanıt olarak karşımıza çıkarıyorusun? evet "ilk" olmuş olabilir. belki de doğrudur. ama neden geliştirilmedi yada geliştirilemedi??? arşimet suyun kaldırma kuvvetini buldu, şimdi transatlantikler inşa ediyoruz. neden????
sen bu deneyin sahte olduğunu iddia eden tek kişisin.senin hocan adnan oktar bile bu deneyin gerçek olduğunu kabul etmiştir. ayrıca bu deney kapalı bir odada değil, gözlemcilerin önünde yapılmıştır. bu deneyin daha sonra da tekrar edildiğini sanıyorum, kaynak bulursam söylerim..

Alıntı:

soru3 : diyelim ki deney doğru ve herşey, tüm hayat, tüm canlılar tesadüfi olarak evrile evrile oluştular ve bu günkü mükemmel hallerine geldiler. peki bu evrim durdu mu????? fosili falan boşverelim. neden günümüzde bir ara geçiş canlısı yok? insan-maymun örneğini verirsek neden hala maymunlar var ve neden insan maymun arası bir canlı şu an dünyada bulunmuyor? evrim durdu mu? yoksa bazı maymunlar sabah uyandıklarında "PLOP" diye birden insan haline mi dönüşür oldular? evrim süreci çok mu hızlandı? yok evrime inanmıyorum diyorsan, milyarlarca tür canlının oluşumuna ve birbirleri arasındaki müthiş dengeye dair teorin nedir? hepsi mi tesadüftür?
bu soruya en az 100 defa cevap verdim. evrim bir süreçtir asla durmaz ve hala da devam ediyor. ama sen evrimin birkaç yıl içinde olduğunu sanıyorsun oysa evrim, milyonlarca yıla yayılan bir süreçtir. aynı kıtaların hareket etmesi gigi. kıtalar her yıl 2 cm hareket eder ama sen bunu fark etmzsin..ama bu hareket 1 milyon yılı bulursa 20 kilometreyi bulur.

bana önce "maymun"dan ne kastettiğni söyle sana ayrıntılı bir cevap yazıcam.maymun nedir?ormanda yaşlayan bildiğimiz şempanze mi yoksa makak, babun, şempanze, goril, orangutan gibi türleri kapsayan üst bir terimmi? hangi anlamda kullanıyosun bu maymun sözcüğünü?

haci 07-12-2004 17:22

Walla ben Kul icin kafami yormam... Evrimi anlayacagini sanmiyorum. Cunku o yalniz inandiklarini anliyor. Inanmadiklari onun icin onemli degil..

quixsoul 07-12-2004 19:00

beynin bu kadar ilerlemesi gelişmesi ve kendi kendini yenilemesi beni evrim teorisinde şüpheye sokuyor.Fiziksel olarak değişimlere inanıyorum ancak beyin fiziksel olarak sadece biraz daha büyüdü ve genişledi, teknik olarak bu kadar fazla ilerlemesi ilginç..

kul 08-12-2004 12:36

1. "hiçbirşey yoktan var edilemeyeceği gigi..............." bu bir kural mı? ne kuralı? kim koymuş bu kuralı? bunun içinde bir deney yapılmış mı?birileri yoktan var etmeyi denemiş de başaramamış mı? var olan bir şey yok edilemez onu anladık ve kabul ettik de, bunun ters mantığını "mantıklı" olarak göstermek kime nasip olmuş onu merak ettim? ayrıca sonsuzluk dediğin nedir? aslında bunu tartışmak manasız. ikimizin de önkoşulları farklı. karşılıklı ikna ve ispat söz konusu değil. yine de bir şeyler yazarsan sevinirim.

2. sende benim o deneyin sahte oldugunu idda ettiğimi ve adnan oktarın hocam oldugunu idda eden ilk ve tek kişisin. nerenden uydurduğun maruf olan iddalarına bir ek daha. hatta bir ek daha varmış şimdi farkediyorum; ben bu deneyin kapalı bir ortamda yapıldığını ve kimsenin deneye şahit olmadığını da söylemedim. kendi duyduğun şüpheleri bana mal etmekten lütfen vazgeç. yine de bulursan bir şeyler deney hakkında, yazarsan yine sevinirim.

3. evrim konusunda aydınlattın beni teşekkür ederim. gerçi gerek yoktu öyle bir kaç yılda olabilseydi evrim, biz görerek şahit olurduk atıyorum bir balığın nasıl 4 ayaklı bir hayvan olabildiğine. ha o balığın niye hala olduğu şekli ile var oldugunu açıklayamazdık ama olsun. görüyoruz daha ne isteyelim. sen insanın hangi yaratıktan evrildiğini düşünüyorsan ordan yola çık. maymun olabilir, penguen olabilir...birde şu sorulara da cevap verebilirsen üçüncü kez sevinirim;

- o yaratık hala varsa neden hala oldugu şekliyle var? (mesela dört ayaklı kara canlısına dönüştüğü söylenen bir balık türü günümüzde hala avlanabiliyor...tamam dönüşmüş olsun. ama avlanan balık neden dönüşmedi? yoksa evrim faşist mi? )

- ve neden günümüzde bir ara geçiş formu yok? yoksa dünyada yaşayan bütün canlılar birer ara geçiş formu mu aslında?

- ve madem evrim, var olan şartlar için en uygun olanı hedefliyor, değişik şartlarda yaşayan insanlar neden aynı şekilde evrildi? mesela japonların çekik gözleri ve zenci insanlar birer evrim harikası mı? eğer öyle ise o şekilde evrilmelerine sebep olan şartlar nedir? yok onların evrimle alakası yoksa yine baştaki soru : neden aynı şekilde evrildik? mesela kutuplarda yaşayan insanların neden derileri daha kalın değil yada tüyleri yok?

- yine senin mesajından yola çıkarak maymun türlerini ele alalım. evrim var olan şartlara göre gerçekleştiğine göre aynı ortamda mesela aynı ormanda -diyelim ki amazonda- neden onlarca çeşit maymun var? şartlar aynı...neden maymunların atası farklı farklı evrilmiş?

bekliyorum ayrıntılı cevabını. yalnız yazdıkların demin teşekkür ettiğim açıklaman gibi yüzeysel temel bilgiler olmasın. adnan hocayı okumamış olmam evrim teorisi konusunda hiç bir şey bilmiyorum anlamına gelmez. bir de bana lütfen fosil deme ve bir ton bilimsel terimleri bana kopyala-yapıştır yapma.ben sana tamamı ile kendi mantığımı yansıtan sorular soruyorum, cevabın da senin mantığını yansıtsın. ikimizde bilim adamı değiliz.

ve hacı ben anladığıma inanıyorum diyeceğim ama senin bu cümleyi anlayabileceğini sanmıyorum .sen yorma o güzel kafanı. boşver. yorsan bir şey farkedeceğini de sanmıyorum. sen benim cinnet geçirip küfür etmemi bekle...bekle bekle...

Ebu Leheb 08-12-2004 14:19

Alıntı:

1. "hiçbirşey yoktan var edilemeyeceği gigi..............." bu bir kural mı? ne kuralı? kim koymuş bu kuralı? bunun içinde bir deney yapılmış mı?birileri yoktan var etmeyi denemiş de başaramamış mı? var olan bir şey yok edilemez onu anladık ve kabul ettik de, bunun ters mantığını "mantıklı" olarak göstermek kime nasip olmuş onu merak ettim? ayrıca sonsuzluk dediğin nedir? aslında bunu tartışmak manasız. ikimizin de önkoşulları farklı. karşılıklı ikna ve ispat söz konusu değil. yine de bir şeyler yazarsan sevinirim.
seni zırcahil! yuh olsun sana! aslında bana yuh olsun çünkü senin cahil olduğunu bir an unutarak adam yerine koydum seni ve bir kuraldan bahsettim! bütün bilim bunu söyler! bu benim kuralım değil bu evrensel bir kural salak! kimlerle uğraşıyoruz yahu!! :evil:

Alıntı:

2. sende benim o deneyin sahte oldugunu idda ettiğimi ve adnan oktarın hocam oldugunu idda eden ilk ve tek kişisin. nerenden uydurduğun maruf olan iddalarına bir ek daha. hatta bir ek daha varmış şimdi farkediyorum; ben bu deneyin kapalı bir ortamda yapıldığını ve kimsenin deneye şahit olmadığını da söylemedim. kendi duyduğun şüpheleri bana mal etmekten lütfen vazgeç. yine de bulursan bir şeyler deney hakkında, yazarsan yine sevinirim.
sen bu deneyden şüphe etmediysen yukarıya neden bu deneyle ilgili şüphelerini yazdın?

3. evrim konusunda aydınlattın beni teşekkür ederim. gerçi gerek yoktu öyle bir kaç yılda olabilseydi evrim, biz görerek şahit olurduk atıyorum bir balığın nasıl 4 ayaklı bir hayvan olabildiğine. ha o balığın niye hala olduğu şekli ile var oldugunu açıklayamazdık ama olsun. görüyoruz daha ne isteyelim. sen insanın hangi yaratıktan evrildiğini düşünüyorsan ordan yola çık. maymun olabilir, penguen olabilir...birde şu sorulara da cevap verebilirsen üçüncü kez sevinirim;

- o yaratık hala varsa neden hala oldugu şekliyle var? (mesela dört ayaklı kara canlısına dönüştüğü söylenen bir balık türü günümüzde hala avlanabiliyor...tamam dönüşmüş olsun. ama avlanan balık neden dönüşmedi? yoksa evrim faşist mi? )

- ve neden günümüzde bir ara geçiş formu yok? yoksa dünyada yaşayan bütün canlılar birer ara geçiş formu mu aslında?

- ve madem evrim, var olan şartlar için en uygun olanı hedefliyor, değişik şartlarda yaşayan insanlar neden aynı şekilde evrildi? mesela japonların çekik gözleri ve zenci insanlar birer evrim harikası mı? eğer öyle ise o şekilde evrilmelerine sebep olan şartlar nedir? yok onların evrimle alakası yoksa yine baştaki soru : neden aynı şekilde evrildik? mesela kutuplarda yaşayan insanların neden derileri daha kalın değil yada tüyleri yok?

- yine senin mesajından yola çıkarak maymun türlerini ele alalım. evrim var olan şartlara göre gerçekleştiğine göre aynı ortamda mesela aynı ormanda -diyelim ki amazonda- neden onlarca çeşit maymun var? şartlar aynı...neden maymunların atası farklı farklı evrilmiş?

bekliyorum ayrıntılı cevabını. yalnız yazdıkların demin teşekkür ettiğim açıklaman gibi yüzeysel temel bilgiler olmasın. adnan hocayı okumamış olmam evrim teorisi konusunda hiç bir şey bilmiyorum anlamına gelmez. bir de bana lütfen fosil deme ve bir ton bilimsel terimleri bana kopyala-yapıştır yapma.ben sana tamamı ile kendi mantığımı yansıtan sorular soruyorum, cevabın da senin mantığını yansıtsın. ikimizde bilim adamı değiliz.

ve hacı ben anladığıma inanıyorum diyeceğim ama senin bu cümleyi anlayabileceğini sanmıyorum .sen yorma o güzel kafanı. boşver. yorsan bir şey farkedeceğini de sanmıyorum. sen benim cinnet geçirip küfür etmemi bekle...bekle bekle...

diğer kısımlara da tek tek cevap vercektim ama verceğim cevabın faydası olmayacak çünkü sen hem aptal hem de çok cahilsin..sadece cahil veya sadece aptal olsan seni adam yerine koyardım ama aynı anda hep aptal hem cahil olman verceğim evapların çöpe gitmesi anlamına geliyor.

quixsoul 08-12-2004 14:26

hakaret etmeden tartışalım arkadaşlar yakışmıyor..

Evrim bir teoridir.Teoriler yıkılır.Bilim ve teknoloji geliştikçe yeni ve ilerlemiş teoriler hep var oalcaktır.Evrim üzerinden neden bu kadar fazla durduğunuz anlamadım.Daha önce de bilimin her dalın da onlarca şey söylenmiş ve teoriler ortaya atılmış.Buda onlardan birisi..

kul 08-12-2004 17:28

tüm hakaretleri aynen iade ediyorum...ilave yapacak kadar şuursuz değilim...

bilim kuralıymış...cevap verirmişte değmezmişim...

tabi...oldu...ilkokul 3 te bıraktık biz bu teraneleri "sana cevap veririm ama değmez şimdi"...tabi ki verirsin...bilmez miyim!!!!

kimin ne oldugunu bu kadar açık ve net ifşa ettiğin içinde ayrıca sana müteşekkirim...takdiri forum üyeleri yapar zannediyorum....

bir daha da sakın yiyemeyeceğin................elmayı ısırma!!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:11 .