Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Konu-dışı (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Marksist-Sosyalist Olmak !!!!! (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=9913)

KızıL 13-05-2009 18:08

ya hakkatten ya atlamışım bu hepsi aç olayı nedir acaba?? aç olan kım?
ayrıca hepsini tanıyacak kadar bildiğinize eminmisiniz?

Akhenaton 13-05-2009 18:15

Alıntı:

serüvenci´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175649)
şimdi neden M-L olunduğuna;

öncelikle ulaşılmak istenen hedef üretim araçlarının sahipliğin herkese ait olması ve üretimle doğan yabancılaşmanın aşılmasıdır.

Sanayi devrimi sonrası ingiltere için bir çözüm önerisi olarak söylersen anlarım fakat günümüz ekonomi politiklerinde senin bahsetmiş olduğun bu kavramlar çoktan tarih oldu.Günümüz ekonomilerinin temel sorunu üretim araçlarına sahip olmak değildir.Bu noktada M-L sanayi devrimine bir alternatif olduğu için sonrasında bir organizma gibi evrim geçiren Anti-tezi karşısında hoş bir anı olarak kalmıştır.:)

Alıntı:

Benim nazarımdaki ek hedef insanın insan olarak sürekli gelişmesinin yolunun açılması ve yeni insanın ortaya çıkmasıdır.. bu hedefe ulaşmakta kullanılan teorik ve pratik materyaller ise M ve L tarafından ortaya koyulmuştur.

Bunu bir şaka olarak kabul ediyor, sana paris komününü hatırlatıyorum.:)

Alıntı:

M-L olan kişiler materyalleri bir Kuran gibi değişmeyecek materyal görmez. eğer çelişkiler varsa çelişkiler, ortadan kaldırılmalıdır.

[/quote]

ben M-L ideolojisini Tanrısız Judaist bir din olarak görüyorum.Gerek tanrılı gerekse tanrısız Judaizm günümüz dünyası ihtiyaçlarına cevap veremez. Bir dinde illa tanrı kavramının olması gerekmez.Tanrısız dine en güzel örnek M-L ideolojisidir.Yahudi ezoterik geleneğinin felsefi platforma güzel bir montesi.:) Çözümleye bildiği ne vardır.Hiç bir şey.Varsa belirt gözden kaçmış olabilir.:)

dilaver 13-05-2009 18:16

Sınıf mücadelesinin kabulünü proleterya diktatörlügünün kabulü ile birleştiren herkes ML dir.

saygılarımla

Akhenaton 13-05-2009 18:16

Alıntı:

kızılordu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175664)
ya hakkatten ya atlamışım bu hepsi aç olayı nedir acaba?? aç olan kım?
ayrıca hepsini tanıyacak kadar bildiğinize eminmisiniz?

Somut olarak uygulandığı ülkeler diyebilirmiyiz mesela.:)
Amerikayla bu açlık yüzünden ben anlaşmadım Mao anlaştı.
:)

dilaver 13-05-2009 18:23

Tartışmayı çıkmaza sokmaya ve demagoji yapmaya gerek yok.

Marksizm şunları iddia eder.

1- İnsanlık Tarihi bir sınıflar mücadelesinin ürünüdür.

2- Emek tek deger yaratandır.

3- Sermaye karşılıgı ödenmemiş emektir

4- Sermayenin esas menbaı olan artık deger bireylerin tek tek mülkiyetinden çıkarılıp tüm topluma mal edilmelidir ve ortaklaşa kullanılmalıdır.

5- Degişim degeri için üretim sona erdirilmeli, yalnızca kullanım degeri için üretim gerçekleştirilmelidir.

BUyrun tartışacaksak buraları tartışalım. Şurada şu oldu, burada bu oldu diye dedikodu temelinde tartışma olmaz.

Marksizmin bu ilkelerinden karşı çıktıklarınızı yazın ve degerlendirelim.

saygılarımla

Akhenaton 13-05-2009 18:52

Alıntı:

dilaver´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175672)
Tartışmayı çıkmaza sokmaya ve demagoji yapmaya gerek yok.

Marksizm şunları iddia eder.

1- İnsanlık Tarihi bir sınıflar mücadelesinin ürünüdür.

Yanlış.

Alıntı:

2- Emek tek deger yaratandır.

Dönemi için geçerli bir kavram.Din gibi.

Alıntı:

3- Sermaye karşılıgı ödenmemiş emektir

Bu tarihsel olarak bir hata, gerek yazıldığı dönem gerekse günümüz.

Alıntı:

4- Sermayenin esas menbaı olan artık deger bireylerin tek tek mülkiyetinden çıkarılıp tüm topluma mal edilmelidir ve ortaklaşa kullanılmalıdır.

Zaten sermaye günümüzde bu amaçla kullanılıyor.Kullanılmadığı dönem sanayi devrimi sonrası Katıksız kapitalist ingiltere.

Alıntı:

5- Degişim degeri için üretim sona erdirilmeli, yalnızca kullanım degeri için üretim gerçekleştirilmelidir.

Bunu Liberallerde söylüyor.Bu cümle bir nevi kapitalizmin eski haline dönmesi söylemi.

Alıntı:

BUyrun tartışacaksak buraları tartışalım. Şurada şu oldu, burada bu oldu diye dedikodu temelinde tartışma olmaz.

tarihsel yaşanmış somut kanıtları dedikodu olarak algılamanız, dincilerin ayet savunması ile aynı mantık gibi geldi bana.:)

Akhenaton 13-05-2009 18:54

Alıntı:

diagoras´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175658)

İnsan neden M-L ideolojisini benimser bir türlü anlamış değilim. :(
Sebebi M-L den bisey anlayamaman olmasin!

Özgürlük deseniz değil !!! :(
Neden Degilmis, acarmisin, yoksa sen oyle diyorsun diyemi

İnsan İhtiyaçlarının düzenli sağlanması deseniz hepsi aç ,oda değil.:(
Hepsi acmi? bu tespiti nasil yaptin aciklarmisin.

Düşüncede son nokta deseniz oda değil. !!! :(
Dusuncede son nokta ne demek yaaa! ole bisey mi var. nasil bisey bizi aydinlatirmisin.

Bakınız çok net cevaplar vermişim.Siz antisini yazarsanız okuruz ama.:)

diagoras 13-05-2009 19:04

Degerli dilaver,

Tartisilacak ise belirttikleriniz tartisilmali, aynen katiliyorum.

Cinde, sanki komunistler devrim yapinca aclik basladi. sirf demogojik laf kalabaligi, bilimsellikten cok uzak bir uslup.

bu usluba baska bir ornek altini doldurmadan paris komununu hatirlatma ornegini verebiliriz.

mesela su cumleyi elel alalim "senin bahsetmiş olduğun bu kavramlar çoktan tarih oldu.Günümüz ekonomilerinin temel sorunu üretim araçlarına sahip olmak değildir."

burda akhenaton arkadasimiz bu kavramlarin tarih olduguna kanaat getirmis (sermayenin uretim araclarina sahip olmasi nasil tarih olduysa, su an uretim araclarina kim sahip merak ediyorum) . ayrica zahmet edip "Günümüz ekonomilerinin temel sorunu üretim araçlarına sahip olmak değildir" derken gunumuz ekonomisinin temel sorunu neden uretim araclarina sahip olmak degilmis, bizi aydinlatirmisin sayin akhenaton ve mumkunse temel sorun sence nedir? bununla ilgili dusuncenide alalim.

diagoras 13-05-2009 19:05

Alıntı:

Akhenaton´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175685)
Bakınız çok net cevaplar vermişim.Siz antisini yazarsanız okuruz ama.:)

Nerde yazdin bu cevaplari? ben nedense laf kalabaligi disinda bisey goremedim. tek yaptigin su soyle, bu yanli s demek. neden boyle neden yanlis altini doldurdugun hicbir yazin yok.

Akhenaton 13-05-2009 19:13

Alıntı:

diagoras´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175687)

Cinde, sanki komunistler devrim yapinca aclik basladi. sirf demogojik laf kalabaligi, bilimsellikten cok uzak bir uslup.

Floridalı arkadaş :)
Öncelikle neyi vurgulamak istediğimi anlamak zorundasın, hedef şaşırtmadan ,tamamen objektif olarak.
Ben ; çin tarihine dikkatli eğilirsen, çini açlık tehlikesinden yine kapitalistler kurtarmıştır.

Ha bu nasıl olmuştur , neden çin yükselen ekonomi olmuşturun cevabını gerçekten bulmak istiyorsan, tarih sahnesinde MAO' nun yardımcısını kimlerle görevlendirdiğini yapılan anlaşmalar sonrasında çinin ne hale geldiğini araştırarak bulursun.
Bak sana güzel bir konu, tamamen tarafsız.:)
Diğer bilmen gereken husussa benim anti tezi savunuyor olmadığımdır.:) Ben her şeyi eleştiririm.:) Bunlar batının jenerik felsefeleridir.

Alıntı:

diagoras´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 175687)
derken gunumuz ekonomisinin temel sorunu neden uretim araclarina sahip olmak degilmis, bizi aydinlatirmisin sayin akhenaton ve mumkunse temel sorun sence nedir? bununla ilgili dusuncenide alalim.

Aslında bu noktada size kızmıyorum.Sebebi ise küresel güçler tarafından kontrol edilen bir medyanın olması ve sizin gerçek bilgiye ulaşamamanız.
Aslında konuda çok basit.Bügün dünya üzerindeki küresel olarak adlandırılan krizin sebebi , üretim araçlarına sahip olmakmıdır. ? :)

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:17 .