Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   İslam bu rüyalara ne diyor? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=10010)

ShadowSong 16-05-2009 17:50

İslam bu rüyalara ne diyor?

Geçen gün bir rüyamda senelerdir görmediğim arkadaşımı gördüm,ve ertesi gün o karşımdaydı.Yalnız rüyamda arkadaşım babamın ölüceğini söylemişti.
Nette araştırdım,bu rüyalara "precognitive" rüyalar deniliyor, gördüğümüz gibide doğru olabiliyor,gördüğümüzün bir kısmı doğru çıkıp geri kalanı doğruda olmayabiliyor.Birsürü benzeri rüya var.

Dinsel olarak baktığımda 2 cevap gördüm;Allah tarafından gösterilen rüyalar;melekler sayesinde gösterilen rüyalar diye.Peki anlayamadığım şey,islam inancına göre,melekler veya Allah bize geleceği gösteriyor,ama neden bu rüyaların bazıları aynen çıkarken bazılarının çok az bir kısmı çıkıyor.Allah yada melek bize bana arkadaşımı görüceğimi gösteriyor,ama sonraki kısmı neden bana yanlış gösteriyor?Ayrıca,rüyalara göre hareket etmeyin hadisinide biliyorum;yinede sormak istedim bunu nasıl cevaplandırıyorsunuz diye.

emre025 18-05-2009 18:33

Islam ne diyor bilmiyorum ama benim gece gördügüm ruyadaki ayni olayin gercegini ertesi gün yassadim buna ateistler bilinc alti diyor ama alakasi yok

bugun ki yasadigim bir olayi aksam ruyamda görsem bilinc alti olur bilinc alti yasanmis olaylardan olur daha henuz yasanmamis bir olay bilinc altina girmez

hic bir sey göstermese sadece bu olay bana gösteriyorki % 100 ALLAH var .

KızıL 18-05-2009 19:19

bir rüya görüp allah var demeniz ne kadar basiy ve sizlerin ne kadar çaresiz olduğunu göstermektedir.. bir rüyanın nedenlerini ve sonuçlarını düşünmeksizin sizi şaşırtması hemen tanrıya iman etmenizi sağlıyor bu kadar korkmayın şaşırmayın.. bizlerde rüya görüyoruz bizimde garipsediğimiz olaylar olmakta ama tek farkımız biz olayı yaşadıktan sonra ooo allah var demiyoruz araştırıyoruz..
bende rüyamda zamanında hiç görmediğim bir kadını görmüştüm sonra ne alaka dedim ertesi gün kendime sonra aradan zaman geçti o kadını gerçek hayatta gördüm v.s ne şimdi bu allah ne yapmak istior bu rüyada ....

azınlık 18-05-2009 20:38

Dua edin benim rüyalarım gerçekleşmesin :D

A.

badisaba 18-05-2009 22:54

ah emre ahh.. yani bu kadar mi ucuzcusun yaaa..
hem ne rüyasi gördün ki;-) yoksa rüyanda cibillestin de ..ertesi gün gercekten mi seyettin...

unbe 19-05-2009 00:59

peki bu durumda hiç rüya görmeyenler nolcak???:D

KızıL 19-05-2009 01:09

hiç rüya görmeyenler allah katında kazana düüşenler onlara rüya hayal felan yok yaşasın gitsinler...:D

sinner 19-05-2009 01:39

Nostradamus kehanetleri gibi 100 rüyadan biri tuttuğunda bunu ilahi bir yol gösterenin varlığına yorarken, tutmayan diğer ipe sapa gelmez 99 rüyayı hangi gerçeğin varlığına yormalısınız ?

Özne 19-05-2009 02:39

Alıntı:

kızılordu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 177753)
.
bende rüyamda zamanında hiç görmediğim bir kadını görmüştüm sonra ne alaka dedim ertesi gün kendime sonra aradan zaman geçti o kadını gerçek hayatta gördüm v.s ne şimdi bu allah ne yapmak istior bu rüyada ....

Efendim bu durumun zaten bilimsel bir açıklaması var. Beyninizin multitasking işlevi nedeniyle gördüğünüz nesne ve kişiler bilinç altına itilir. Siz hiç görmediğinizi sanarken aslında görmüşsünüzdür.

multitasking için verilen en yaygın örnek yürürken sakız çiğnemektir. Frued'a göre beyin gözün gördüğü,kulağın duyduğu herşeyi hafızamıza kaydeder. Ancak insan tüm hafızasını tam kapasetiyle kullanmayı bilmemektedir. Bu denilenlerin ispatı hipnoz olarak gösterilebilir. Şimdi siz gerçekten birşeyi unuttunuz ve hatırlayamıyorsunuz. Ancak hipnozla bilinçaltıyla konuşulup unuttuğunuz birşeyi kendi ağzınızdan hipnoz sırasında karşınızdakine söylebilirsiniz. Bu da demek oluyorki aslında insan hiçbirşeyi unutmaz sadece bilinçaltına atar.

Lafım size değil tabi / ama bu tip durumlarda bilimi reddetmek üstelik ilahi güçlere bağlamak cahillikten kaynaklanır.

Saygılar.

walla 19-05-2009 23:23

Alıntı:

ShadowSong´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 176986)
Geçen gün bir rüyamda senelerdir görmediğim arkadaşımı gördüm,ve ertesi gün o karşımdaydı.Yalnız rüyamda arkadaşım babamın ölüceğini söylemişti.
Nette araştırdım,bu rüyalara "precognitive" rüyalar deniliyor, gördüğümüz gibide doğru olabiliyor,gördüğümüzün bir kısmı doğru çıkıp geri kalanı doğruda olmayabiliyor.Birsürü benzeri rüya var.

Dinsel olarak baktığımda 2 cevap gördüm;Allah tarafından gösterilen rüyalar;melekler sayesinde gösterilen rüyalar diye.Peki anlayamadığım şey,islam inancına göre,melekler veya Allah bize geleceği gösteriyor,ama neden bu rüyaların bazıları aynen çıkarken bazılarının çok az bir kısmı çıkıyor.Allah yada melek bize bana arkadaşımı görüceğimi gösteriyor,ama sonraki kısmı neden bana yanlış gösteriyor?Ayrıca,rüyalara göre hareket etmeyin hadisinide biliyorum;yinede sormak istedim bunu nasıl cevaplandırıyorsunuz diye.

Peki ertesi gün o arkadaşını görmese idin ne olacaktı. Gece ruyanda birisi ile cinsel ilişkiye girdin, ama sabah avucunu yalıyorsun. Bu konuda din ne diyor, konunun din yada bilimle alakalandırılması yanlış. her sonuc icin sebeb aramak yanlış.
konunun dinle, bilim le ıvırla zıvırla alakası yok.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:57 .