Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Nisa suresi 171. ayet- Maide suresi 17 ve 116. ayetler (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=37634)

Olimpiyat 01-08-2015 23:25

Nisa suresi 171. ayet- Maide suresi 17 ve 116. ayetler

Nisa suresi.171.ayet
Diyanet İşleri Çevirisi: Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, “(Allah) üçtür” demeyin. Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah, ancak bir tek ilâhtır. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. Vekil olarak Allah yeter.

Maide suresi 17.ayet
Andolsun, “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir”, diyenler kesinlikle kâfir oldular. De ki: “Şâyet Allah, Meryem oğlu Mesih’i, onun anasını ve yeryüzünde olanların hepsini yok etmek istese, Allah’a karşı kim ne yapabilir? Göklerin, yerin ve bunların arasında bulunan her şeyin hükümranlığı Allah’ındır. Dilediğini yaratır. Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.”

Maide suresi 116.ayet
Allah, kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilâh edinin, dedin?” İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilensin.”

Kurana göre, hristiyanlar Nisa Suresi 171.ayete göre Allah-Meryem-İsa üçlemesi mi yapıyorlar yoksa Maide suresi 116 . ayete göre ,İsa ve Meryemden 2 ilah mı; yoksa Maide suresi 17. ayete göre, hristiyanlara göre Allah sadece Mesih mi ?

gur91 02-08-2015 03:00

Alıntı:

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 559636)
Kurana göre, hristiyanlar Nisa Suresi 171.ayete göre Allah-Meryem-İsa üçlemesi mi yapıyorlar yoksa Maide suresi 116 . ayete göre ,İsa ve Meryemden 2 ilah mı; yoksa Maide suresi 17. ayete göre, hristiyanlara göre Allah sadece Mesih mi ?

Nisa 171. ayette kelimesi derken "Ol" kelimesinden bahsediliyor heralde , kendisinden ruhtur derken Allah Adem'e kendi ruhundan üflemiştir canlı olabilmesi için , bu durumda onun gibi bişey heralde.
Maide 17. ayette de herhangi bir yanlışlık yok , Hıristiyanlar İsa Tanrı'dır diyorlar zaten.
Maide 116. ayette durumlar karışık ikilememi var , yoksa üçlemeden Cebrail'i mi şutlamışlar pek anlayamadım ama Meryem'i de içine aldıkları kesin ayete göre.Kuran bu işte , bir yerde adam öldürmek insanlığı öldürmek gibidir der , başka yerde boyunlarını vurun , çaprazlama kesin , cizye verinceye kadar savaşın , din Allah'ın oluncaya kadar savaşın der.Bir öyle der bir böyle , bir yerde üçtür demeyin der üçlemeden bahseder başka yerde ikiye indirir.Ruhül Kuds'la destekledik der felan filan , ayetleri unutmaya başlamışım onu farkettim bu arada :)

world 02-08-2015 04:13

Hristiyanlıkta her türlü görüş var o yüzden bu ayetlerde sıkıntı olmayabilir.Fakat Kuran'ı yazan bunları karıştırdoığı için de yazmış olabilir bilemiyorum.

Olimpiyat 02-08-2015 15:10

Belki de haklısınız.Çelişkiden ziyade, farklı hristiyan gruplara hitap ediyor da olabilir.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:42 .