Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Ateizm (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Ateistler özgür iradeye inanmıyor ama? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=12911)

ShadowSong 21-09-2009 01:49

Ateistler özgür iradeye inanmıyor ama?

Evet;beyinde özgür iradeyle ilgili bir kısım bulunmadığı,ve hatta bizim verdiğimizi sandığımız kararı beyin 8 saniye önce aldığına dair örneklerden tutunda;eek'le beyine sinyal gönderince kolumuzu hareket ettirdiğimiz ve bunuda kendimiz yaptığımızı sandığımız birçok örnek araştırma var.Özgür irade=ilüzyon tarzında bir yaklaşım var genel olarak.Yabancı ateist forumlarda paylaşılan bilgilerde genel olarak herkes buradaki argümanları söylüyor ve savunuyor.

Benim bununla ilgili birçok sorunum var.Tabiki bunun en başında;ben insan değilim ve beynimin seçimlerine göre hareket eden,hiçbir söz hakkı olmayan bir bireyim kısmı.Fakat bunun yanında mantıksal başka karşıtlıklarımda var,
mesela,kendi psikolojik rahatsızlıklarım.Benim obsesyon disorderım var.Genelde çevremde insanlar konuşurken ben takıntımı düşünüyor oluyorum ve çevremdekilerle konuşmamı bilinçaltıma yönlendirmiş oluyorum.Onlara cevap veriyorum ama ben değil,bilinçaltım;bu konuşmalar genelde eksik ve yersiz oluyor.
Bunu malesef siz anlayamazsınız obsesyon sorununuz yoksa.Mesela ben oyun oynarken,kardeşimle konuşuyorum,benim aklım oyunda oluyor ve kardeşimi neredeyse dinlemiyorum ama kardeşime cevap verebiliyorum,bunun nedeni oyuna obsesyonum kadar odaklanmamam,ve sizinde bu yüzden odaklanamayacağınızı düşünüyorum.

Burada sorun,ben obsesyonuma odaklandığım anlarda,beynim nasıl oluyorda dışarıda duyduğu sese saçma ve eksik cevaplar verebiliyor.Madem özgür iradem yok,beynim programlı,program neden ben bilincimle düşünürken, kendi işini yapamıyor.Sonuçta özgür irade ilüzyondur diyenler,beynin çalışmak için bilince ihtiyaç duymadığınıda söylüyor.

Yada dine inandığım sıralarda,çok fazla inşallah kullanırdım.Dini bıraktıktan sonra halen inşallah dediğimi farkettim,ve bunu değiştirdim zamanla.Fakat ilginç bir şekilde,ben obsesyonuma odaklandığım sırada,çevreme verdiğim cevaplar-eskisi gibi-inşallah ile başlıyor.Çünkü bilincim orada değil,kontrol edemiyorum.

Özgür irade yok diyenler;bilinç durumunun sadece bir ilüzyon,yaptığın herşey beyninin programsal cevapları yaptığını ileri sürenler,bilincim orada olmadan programın neden çalışamadığını söyleyebilirler mi?Madem ki bilincimin,verdiğim kararlarda hiçbir etkisi yok?

Prometeheus 03-08-2010 03:22

Bu çok ilginç bir konu başlığı...Güncellemekte fayda var.

emperrordiablo 03-08-2010 05:07

Bence de çok ilginç idi...

Lakin bunu inanç düzleminde bir ateiste yada mümine değil bu kimliklerin dışında hipokrat yeminli bir psikiatriste sormak yada Nöroloji uzmanı artık hangisinin uzmanlığına giriyorsa daha mantıklı gibi geliyor bana,yoksa bizim verip yoracağımız cevaplardan öyleyse tanrı benim yerime mi yaşıyor gibi saçma tezler bile çıkacaktır :D Yani özgür iradeye ateistler inanmıyor ise ve senin tezinde olduğu gibi beyin programlı bir cihaz gibi ben daha düşünmeden 8 saniye önce karar alabiliyor ise.Müminlerin kader mukadderat dediği şey kesinlikle ellerinde değil,ama bunun tersi bir açılımda da eğer özgür irade varsa senin reflexive sözlerin ve odaklanma sorununun bir açıklaması yok,yani özgür iradenle ateizmi seçmene ve günahkar olmana rağmen artık,kafan hala neden reflexive olarak şartlı inşallah kelimesine takılı?Ve bu neden senin kontrolün dışında ki zamanlarda ortaya çıkıyor ...

Not:Çok daha ilgincini söyleyim Asperger Sendromu inceleyin...

Düşüngen 02-10-2010 13:34

Alıntı:

ShadowSong´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 236325)
Özgür irade yok diyenler;bilinç durumunun sadece bir ilüzyon,yaptığın herşey beyninin programsal cevapları yaptığını ileri sürenler,bilincim orada olmadan programın neden çalışamadığını söyleyebilirler mi?Madem ki bilincimin,verdiğim kararlarda hiçbir etkisi yok?

Sevgili ShadowSong, Bilincinizi "ruh" gibi maddeden ya da beyninizden bağımsız olmadığını, bunların hepsinin bir bütün olduğunu algılarsanız merakınızın buharlaştığını göreceksinizdir.

Ya da sorunuzun doğrultusunda şöyle düşünelim;
Bilinç dediğiniz yanılsama beynin aldığı kararı en son olarak açıklamakla görevli olan beyninizin basın sözcüsü olsun. Doğal olarak beynin aldığı kararları açıklayacaktır ve bu kararı kendi herşeyden bağımsız özgür iradesiyle aldığını sanacaktır.

Beyin bölgelerindeki her hangi bir sorun/aksaklık vuku bulunca iç ve dış etmenlere göre davranması yönünde proğramlanmış beyin eskisi gibi sağlıklı davranamayacak ve dolayısı ile basın sözcüsüde(Bilinç) sağlıklı bir açıklama yapamayacak. Bir yanılsama(Bilinç) olduğu için sorunun nereden kaynaklandığınıda ayırt edemeyecek.
Tıpkı kararları kendinin her şeyden bağımsız(İç-dış etmenlerdenbağımsız) özgür iradesiyle aldığını sandığı gibi..

Kısacası bilinciniz orada olmadığı için proğram çalışmıyor değil, hatta proğramın çalışması için bilincinize ihtiyaç duymasıda değil, olay şudur; Proğramda/organik meydana gelen bir sorun dolaylı olarak bilincinizi etkiliyor.
Kişide bilincinden kaynaklanan bir sorunun beynini etkilediğini sanıyor oysa durum tam tersi, beyindeki/proğramdaki sorun ilizyon dediğiniz bilinci bozuyor diye düşünüyorum.

Güzel bir köy deyişiyle bu soru arasında benzetme kurmaya çalışalım;

Horozlar kendileri öttükleri için güneş doğduğunu sanarlarmış oysa güneş doğduğu için onlar ötüyor.
Sevgiler...

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:57 .