Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Kelime-i Şehadet'te Mantıksal Problem (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=894)

27-09-2005 17:46

Kelime-i Şehadet'te Mantıksal Problem

Müslüman olmanın ilk şartı bildiğiniz gibi kelime-i şehadeti söylemek ve buna inanmaktır. Bu nedenle kelime-i şehadet İslam inancı açısından çok önemlidir. İşte bu kadar önemli yere sahip kelime-i şehadet mantıksal tutarsızlığa sahipmi bir inceleyelim. Kelime-i şehadetin okunuşu şudur:

"Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve
resûlüh"

Türkçeye çevirisi: "Şahitlik ederim ki allahtan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed, onun kulu ve elçisidir."

"Eşhedü" kelimesi arapçada "şahitlik ederim" anlamındadır. Yani gözünüzle görüp şahit olduğunuzda kullandığınız bir kelimedir. Pek çok kişinin bildiği gibi araplar ve hatta pek çok Türk sık şekilde yerli yersiz yemin eder. Sanki gözümüzle görmüşüz gibi, şahitmişiz gibi ifadeler kullanırız. Bu özelliğin araplarda yoğun gözlendiği söylenir. İşte bu durum besbelli ki kelime-i şehadete bile girmiş.

Eğer "eşhedü"nün anlamı "inanıyorum" olsaydı problem yoktu. Yani kjelime-i şehadetin anlamı aşağıdaki gibi olsaydı bu eleştirimiz mümkün olmayacak idi:

"İnanıyorum ki allahtan başka ilah yoktur ve ve gene inanıyorum ki Muhammed onun kulu ve elçisidir."

Oysaki arapça tam karşılığı "şahitlik ediyorum ki.." dir. Bu ise apaçık yalancı şahitliktir. Muhammedin peygamber olduğuna inanabilirsiniz ama şahit olamazsınız. Şahidim derseniz yalancı olursunuz.

sinann 27-09-2005 20:48

merhebalar

cem arkadasima tesekkur ederim guzel vede mantikli bir yazi

Justhinking 28-09-2005 00:59

selam kardeşler..

sinann kardeş,

cem kardeşin yazdığı yazı ilk bakışta mantıklı gelebilir ancak akıl ilk bakışta güzel gelen hoş gelen şeylerin değerlendirilmesi için vardır ve bu gibi yerlerde kullanılması lazım gelir. bu sebepledir ki takdir ederken neyi takdir ettiğimize de dikkat etmemiz gerekir..

yazıya gelirsek de, görmediğine şahitlik edemezsin demek görmediğine inanamazsın demekle aynı şeylerdir. sonuç olarak ikisi de doğruluğu genellenemeyecek önermelerdir. orada lafzı geçen şahitliği sadece maddi olarak ele alırsak kelimeyi o anlamda sıkıştırmaya çalışırsak böyle bir yanlış anlamaya hem kendi zihnimizde hem başka zihinlerde mahal vermiş oluruz. aslında pek kompleks bir konu değil bu. şu sorunun cevabı zannederim konuyu anlamada biraz daha yardımcı olur bize: Tam anlamıyla inandığınızı söylediğiniz, tam olarak iman ettiğinizi söylediğiniz birşeye şahitlik etmez misiniz? Yahut şahitlik edemeyecek kadar(!) inandığınız birşeye tam anlamıyla iman etmiş olur muyuz?

İslam teslimiyet demektir. Tam anlamıyla, Allaha karşı, bir teslimiyet.. yarım yamalak. baştan savma bir inanç değil..

selametle bereketle hidayetle..

cronicy 28-09-2005 01:09

Cem kardesim bravo, gözden kacan yeni ve iyi bir konuya deginmissin, tebrikler....

sargon 28-09-2005 01:20

Cem hakli bence, şahitlik eylemi maddi birşeydir. Ama belki de sahitlik etmekle yemin etmek aynı anlama gelen sözcüklerdir Arapça'da. Yemin ederim ki... şeklinde bir cümle de anlamlı olurdu. Hem inanmayı belirtiyor hem de şahitlik eylemini maddi bir eylem olmaktan çıkarıyor.

Justhinking 28-09-2005 01:38

kardeşler,

şahitlik kelimesini sadece polisiye manasıyla düşünmemek gerekir. Maddi olarak gördüğünüz birşeye şahitlik edebileceğiniz gibi, önünüzde var olan olguların da doğruyu gösterdiğine şahitlik edebilirsiniz.. buradaki şahitlik olması gereken imanın kuvveti hakkında da önemli bir misal teşkil eder.

kısacası cümlede kullanılan şahitlik etme durumunu, evet ben gördüm Allah'tan başka ilah yok, o gördüğüm Allah'tan da kesin olarak öğrendim Muhammed Onun elçisi gibi bir anlam yükleyerek değerlendirmek pek doğru olmaz. oradaki şahitlik etme durumu hem durumun sadece bireysel bir inanış olmaktan öte bir gerçek olduğunu hem de imanın ne tür bir şekilde olması gerektiğini anlatır.

konuyu başka mezralara çekmeye harcadığımız eforu, onu anlama yoluna adasak herşeyin daha kolay olacağı kanaatindeyim..

selametle bereketle hidayetle

28-09-2005 01:48

Alıntı:

Justhinking´isimli üyeden Alıntı
yazıya gelirsek de, görmediğine şahitlik edemezsin demek görmediğine inanamazsın demekle aynı şeylerdir.

Niye bu anlama gelsin arkadaşım? Şöyle bir örnek vereyim: Çocuğuna çok güveniyor ve ona inanıyorsun diyelim. Bir gün onun arkadaşı çocuğunuzuzun o gün okula gitmediğini söylüyor size. Çocuğunuz ise tersine gittiğini söylüyor. Siz bu konuda bir şeye şahit değilsiniz. Çocuğunuza güvendiğiniz için, inandığınız için, doğru kabul edebilirsiniz dediğini. Ancak "ben şahidim ki o okula gitti bugün" diyemezsiniz. Bunun çocuğunuza çok inanmakla, güven duymakla hiç bir ilgisi yoktur. İnanmak ve şahit olmak farklı kavramlardır. Tanrıya teslim olmakla da ilgisi yok bunun. Sonuna kadar teslim olabilirsin ama şahit olmadığın şeye şahidim diyemezsin.

cronicy 28-09-2005 01:50

Iman denen sey nedir??? Akil ve düsünceye gem vurulmasi. Herseyi oldugu gibi kabullenme, tamamen teslimiyet vs. vs...Bir taraftan Iman icin akil lazimdir deniliyor diger taraftan insan akli sinirli bir seydir, allahi tam olarak anlayamaz gibi bir iddaa ortaya atiliyor.Tamam kabul edelim iman icin akil lazimsa konu Allaha ve peygambere sehadet olunca hangi akil???o sinirli olan mi???

Aliminyum 28-09-2005 12:49

Şehadet etmenin şahit olmakla özdeşlikten ibaret olduğunu kim söyledi ki size?

"Eşhedü" kelimesi arapçada "şahitlik ederim" anlamındadır" Hayır efendim o anlamda değildir. ŞEHADET EERİM anlamındadır. Şehadet ederimle şahitlik ederim arasındaki farkı ayırt edem,iyorsanız elbette kelime-i şehadetin lafzında bile mantıksal paradokslar aramaya başlayacaksınız ama beyhude. Aklı başında bi müslüman bi müslüman yutmaz yani bunları. Sadece "Aha bugün de bi açığını buldum İslam'ın, yaşasın ben" hezeyanlarıyla kendi kehanetinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Modern çağın en önemli bunalımı herkesin herşey hakkında bir düşüncesi ve söyleyecek lafının olması diyodu Batılı biri. Weberdi heralde hatılamıyorum ama hakkı var adamın.

'Şehadet Etmek' ile 'Şahit olmak' arasındaki farkı ya da birincisinin ikincisine olan şümulünü değerlendiremeyen neden bu konuda ahkam kesmek ister ki? İnançsızlığına bol bol mazeret üretmek ihtiyacı olsa gerek. Ya değilse gerçekten ama gerçekten bu kadar olmaz. Düşüncenin namusu bu kadar lekelenmemeli. kim olursa olsun ister Müslüman ister Ateist.

Justhinking 28-09-2005 14:29

selam kardeşler..

Cem kardeş

bana cevaben yazdığın yazında aslında büyük bir ölçüde anlatmak istediğim şey ortaya çıkıyor. Çocuğuna güvenmenle yahut çok güvenmenle Allaha iman etmen arasında kuvvet yönünden büyük bir fark olması gerekir. O fark da Kelime-i Şehadet'te ortaya çıkar. ayrıca daha önce de dediğim gibi -şahitlik etme- durumunun cümledeki manasına bakarsak daha kolay anlayabiliriz. Maddi bir şahitlikten bahsedilmiyor..

Daha önce de dediğim gibi Allaha iman tam bir şekilde olmalıdır. Tam şekilde iman ettiğin birşeye de değil şahitlik etmemek çelişkidir.

cronicy kardeş,

konuyu başka mezralara çekmeye harcadığımız eforu, onu anlama yoluna adasak herşeyin daha kolay olacağı kanaatindeyim, demiştim. senin için bir daha tekrarlıyorum.

selametle bereketle hidayetle

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:47 .