Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Büyük Patlama Teorisi (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=166)
-   -   Evrenin genişlemesi (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=31219)

MadScientist 02-03-2013 20:41

Evrenin genişlemesi

Soru:Evren genişliyor ise gezegenler birbirinden uzaklaşıyormu?

ALKA 02-03-2013 21:14

Cevap: Hayır

Soru 2: Peki bu nasıl oluyor? Evren genişlerken gezegenler ve gök cisimleri neden birbirinden uzaklaşmıyor?

MadScientist 02-03-2013 21:17

Alıntı:

ALKA´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 475032)

Soru 2: Peki bu nasıl oluyor? Evren genişlerken gezegenler ve gök cisimleri neden birbirinden uzaklaşmıyor?

Neyse öncelikle sorunuza cevap vereyim.
Büyük patlama sayesinde ilk patlamadan itibaren madde uzayda evrene dağılıyor.Uzaydaki cisimler arasında belirli bir çekim kuvveti var aralarında.Bu yüzden gezegenler birbirinden uzaklaşmıyor.
Soru 3:Cevabınız hayır olduğuna göre bu olay termodinamik yasasıyla çelişmiyormu?
Evrende bir düzensizlik yok mu?

Neva 10-12-2013 09:46

Guncelleme.

Selmet 10-12-2013 13:12

Alıntı:

ALKA´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 475032)

ben tüm cisimler birbirlerinden uzaklaşıyor diye biliyordum.. şişirilen balon gibi.. elinize bir balon alın ve belli yerlerine noktalar koyun balonu şişirdikçe o noktalar birbirlerinden uzaklaşacaklardır..

not: izlediğim belegesellerin yalancısıyım

Natürelist 10-12-2013 13:44

Alıntı:

Selmet´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 506826)
ben tüm cisimler birbirlerinden uzaklaşıyor diye biliyordum.. şişirilen balon gibi.. elinize bir balon alın ve belli yerlerine noktalar koyun balonu şişirdikçe o noktalar birbirlerinden uzaklaşacaklardır..

Eh iste biz de izledigimiz belgesellerin sayesinde kandirildik, yani bir zamanlar bende dahildim anlatilan bu safsatalara. 1927 model bir arabanin günümüzün son teknoloji ürünü oldugunu iddia edebilirmiyiz? Hic'likten olusan bir ilkel atom'un tarifi ise yapilamiyor, o kadar kücük ki, milyarlarca milyarca milyar kez bu ilkel atom bildigimiz bir atom cekirdeginin icini dolduracak kadar kücücük bir boyutta olmasi da bir teori dir ve ispati yoktur.

Su an ise gitmem gerekiyor hizli bir cevap oldu, ancak akliniza baska bir soru gelirse sorabilirsiniz sayin selmet...

Olimpiyat 10-12-2013 14:22

Alıntı:

Selmet´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 506826)

Kütle çekim kuvveti yakın mesafelerde baskın çıkıyor, bu yüzden uzaklaşma galaksiler arasında oluyor.
Aslında galaksilerin uzaklaşması da, uzayın dokusunun gerilmesinden dolayı.Yoksa Galaksiler alıp başını gitmiyor, aksi takdirde big bangden hemen sonraki süreçteki, cisimlerin ışık hızından kat be kat fazla olan hızlanmasını açıklayamayız.

EcemRng 10-12-2013 16:07

Evrenin genişlemesi sadece gözlem "yorumları" üzerine üretilen bir teori. Herhangi bir bilimsel somutluğu henüz yok. Ayrıca Big Bang teorisini hiçe sayan bir sürü reddedilemeyen ve henüz çözülememiş veriler ve problemler var.

Mesela geçenlerde yeni bir galaksi keşfettiler ve eğer hesaplanan Big Bang gerçekten var olsaydı, bu galaksinin orada var olması imkansız. Özellikle son zamanlarda çoğu astronom ve fizikçi evrenin genişlemesi zannının kızıl ışınımı yanlış yorumlamaktan ileri geldiğini söylüyor ki heryerde okumaya başladım. Mesela objeler özneden uzaklaşırken ışınım kızıl oluyor yakınlaşırken mavi oluyor. Şimdiye kadar görülen kızıl ışınımların ise galaksilerin uzaklaşmasından değil sadece uzaydaki iyonize maddelerden kaynaklandığını söyleyen bir sürü bilim insanı var, ki burada olan fotonların düzensiz ve seyrek elektron plazmalarının içinden geçmesi. Aynı ışınım bu yüzden de ortaya çıkıyor.

Bana göre de Big bang birazcık uç ve anlamsız bir teori ve şu anda gerçekliğine pek ihtimal vermiyorum.

bubilgi 12-01-2014 18:27

momentumun korunumuna göre her açıdan birbirine zıt hareket edip ilk momentumu koruyorlar

Natürelist 12-01-2014 19:09

Alıntı:

bubilgi´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 509971)
momentumun korunumuna göre her açıdan birbirine zıt hareket edip ilk momentumu koruyorlar

Ne gibi bir baglanti kurdunuz? "...ilk momentumu koruyorlar".... demek nedir? konu ile ilgisi nedir? biraz daha anlasilir sekilde aciklarsaniz sevinirim, cünkü buradan bir anlam cikaramadim...

Iyi forumlar...

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:47 .