Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Elektromagnetizm (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=168)
-   -   Renkleri Farklı mı Algılıyoruz? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=38827)

Save The Day 21-06-2016 00:35

Renkleri Farklı mı Algılıyoruz?

Biz insanlar renkleri farklı mı algılarız? Örneğin birimizin söylediği rengi başkası da hayır o farklı renk diyebilir mi? Renkleri farklı mı görürüz? Tabi sağlıklı insan gözünü kastediyorum. Göz hastalıkları farklı gösterebilir. Sağlıklı insanlar renkleri aynı mı görüyor?

Yıldıztozu 21-06-2016 00:53

Bütün insanlar aynı evrimsel süreçlerden geçtiğine göre renkleri de aynı görüyorlardır. Gözlerimizdeki Dna'lar ve bilgiler aynı. Dolayısıyla gördükleri şeyler ve işlevleri de aynı.

Fakat insan dışındaki herhangi iki canlının sahip olduğu gözler aynı renkleri aynı şekilde görmeyebilir. Çünkü evrimsel geçmişleri farklı.

Evrimsel geçmişi aynı olan, aynı türe ait canlıların gözleri de aynı olduğu için gördükleri de aynı olmak zorunda.

İstisnai olarak renk körü olan canlıların veya insanların durumu bunu değiştirmez. İstisnai olarak bazı insanların 6 parmaklı doğduğunu da biliyoruz, fakat bu durum insan türünün 5 parmaklı olma özelliğini değiştirmiyor.

inferno 21-06-2016 01:21

Bunu ben çok düşündüm. Doğuştan renk körü olan bir kişi renk körü olduğunu ne zaman anlar?
doğuştan itibaren ona öğretilegelmiş renkleri kendi iç dünyasında anlamlandırdığı için hiç bir yerde tam olarak bilemeyecektir.
ancak, renk körlüğü testleri diye bir şey var ve doktorlar bu resimlerdeki rakamları okutmaya çalıştıklarında gerçek ortaya çıkıyor diye biliyorum.

Yıldıztozu'nun da dediği gibi, aynı evrimsel sürecin bireyleriyiz ve renkleri ekseriyetle aynı görmemiz kuvvetle muhtemel.
belki bir nebze kontast açıklık koyuluk oranı değişebilir, kimi insan dündüzleri gözlerini kısmadan dışarıda gezemezken kimisi de gayet açık bir göz ile dolaşabilmekte, kimi karanlıkta biraz daha iyi görebilriken kimi tamamen kör gibi hiç bir şeyi görememekte.

Zannetmiyorum ki yeşili cırtlak pembe gören biri olsun. bu kadar farklı bir görme durumunun olmayacağını düşünüyorum.

Khaos 21-06-2016 11:07

Alıntı:

Save The Day´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 587197)
Biz insanlar renkleri farklı mı algılarız? Örneğin birimizin söylediği rengi başkası da hayır o farklı renk diyebilir mi? Renkleri farklı mı görürüz? Tabi sağlıklı insan gözünü kastediyorum. Göz hastalıkları farklı gösterebilir. Sağlıklı insanlar renkleri aynı mı görüyor?

renkleri farklı algılamakla, birimizin söylediği renge bir başkasının hayır! o farklı renk demesi çok ayrı şeyler. önce burayı bi kere düzeltip soruyu doğru sormak gerek.

ikincisi; renk frekansın fonksiyonu.
renk;sözkonusu frekansa zihinsel sürecin yapıştırdığı etiket.
bu etiket farklı bile olsa (ki genetik kodu neredeyse aynı iki bireyde bu çok düşük bi ihtimal ) her defasında aynı etiketi kullanacağından sorun olmaz.

bu tip idealist sözde düaliteler yerine; evrenin davranışı nasıl, nitelikleri nasıldır.
insanın düşünce sistemi ile evrenin davranışı arasında uyum nasıl sağlanır., bunu merak edenler felsefe yapabilecekler, gerisi ise felsefeye uzak kalmaya mahkum olacaklardır.

Save The Day 21-06-2016 11:54

Alıntı:

Nihilist´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 587201)
renkleri farklı algılamakla, birimizin söylediği renge bir başkasının hayır! o farklı renk demesi çok ayrı şeyler. önce burayı bi kere düzeltip soruyu doğru sormak gerek.

ikincisi; renk frekansın fonksiyonu.
renk;sözkonusu frekansa zihinsel sürecin yapıştırdığı etiket.
bu etiket farklı bile olsa (ki genetik kodu neredeyse aynı iki bireyde bu çok düşük bi ihtimal ) her defasında aynı etiketi kullanacağından sorun olmaz.

bu tip idealist sözde düaliteler yerine; evrenin davranışı nasıl, nitelikleri nasıldır.
insanın düşünce sistemi ile evrenin davranışı arasında uyum nasıl sağlanır., bunu merak edenler felsefe yapabilecekler, gerisi ise felsefeye uzak kalmaya mahkum olacaklardır.

Yanlışlık yok bakın açıklayayım. Örneğin beyaz rengi ele alalım. Beyazı biliyoruz di mi? Beyaz renge bir örnek olarak karı örnek verelim. Burada kabullerin farklılığını dile getirmiyorum sevgili Nihilist. Bizim beyaz olarak gördüğümüzü bir başkası da farklı görebilir mi bundan bahsetmekteyim. Yani yanlışlık yok fakat yanlış anlaşılmaya müsait ifade kullanmışım.

Zihinsel sürecin yapıştırdığı etiket derken kabullerden bahsediyor olmalısınız. Örneğin karın rengini algılıyor ve buna beyaz diyoruz. İnsanoğlunun genleri birbirine çok benzer değil mi? Sağlıklı insan gözü renkleri farklı görebilir mi? Eğer farklı olsa idi trafikte sorun çıkmaz mıydı? Bir de sizinle başka bir başlıkta insanların kabul ettiği ve benimsediği şeyleri konuşmak isterim.

Kurdistannn 21-06-2016 13:48

Bence şöyle bir şeyi sorgulamak lazım. Senin "mavi" diye algıladığın renk ile benim "mavi" diye algıladığım ve tanımladığım renk; mod a mod aynı mı görselleştiriliyor beynimizde. Maalesef hayır...
Her rengin belli bir nanometrelik dalga boyu var. Ve biz beynimizdeki nöronlar sayesinde bu renkleri algılıyoruz. Bu aralıkta kimimiz alt sınırda, kimimiz üst sınırda olabilir.

Sundance 21-06-2016 14:03

Alıntı:

Kurdistannn´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 587203)
Bence şöyle bir şeyi sorgulamak lazım. Senin "mavi" diye algıladığın renk ile benim "mavi" diye algıladığım ve tanımladığım renk; mod a mod aynı mı görselleştiriliyor beynimizde. Maalesef hayır...
Her rengin belli bir nanometrelik dalga boyu var. Ve biz beynimizdeki nöronlar sayesinde bu renkleri algılıyoruz. Bu aralıkta kimimiz alt sınırda, kimimiz üst sınırda olabilir.

Aynen, kişi rengi kendi beynindeki yapıya göre görüyor. Renklerin isimleri ise öğretiliyor. Yani yeşil olarak isimlendirilen rengi görüyor ismini "yeşil" olarak tanımlıyor ancak onun o yeşili hangi tonda gördüğü muamma.

Ünlü ressamların yeteneğinin kaynağı da beyinlerinin renkleri nasıl gördüğü ile alakalı olabilir.

Dialectics 21-06-2016 16:05

Kastedilen problem, deneyim problemidir. "Her ikimiz de beyaz rengini aynı şekilde mi deneyimleriz?"

Açıkçası, her geçen gün özgür irademiz olmadığına, özgür irade kavramının bir perde olduğuna, beynin bilinçaltının oyununa getirilen bir organ olduğuna giderek daha çok ihtimal veriyorum. Dolayısıyla böylesine mekanik bir sistemde algının deneyiminde farklılık olacağına ihtimal vermiyorum. Hepimiz aynı hücre ağlarından teşkiliz.

spartacus 21-06-2016 21:46

Mükerrer

spartacus 21-06-2016 21:46

Renk görülmez, renk dediğimiz, ışığın farklı frekans, şiddet, satıh esasıyla alınan tepkinin, beyince yorumlanmasıdır o kadar.

Arkadaşlar renk ve zevkler meselesiyle hiç bir şeye karar vermeyin, bir anlamı yok, eğer mesele bunalrın göreceliğini ele almaksa ise farklı ama bu tür şeylerden(dıdığının, dıdığının, dıdığı) yargılara varmaksa yanlış yapılıyor demektir.

üzülerek belirtmek zorundayım ki, felsefede 500 yılı aşkın olarak renkleri ÖLÇÜT-ESAS alma işi idealizmin bir tür akıl oyunu idi-bir nevi teolojik tür akıl oyunalrına benziyor...

Gördüğüm gül diyordu, kırmızı diyorum, oysa gülün bir rengi yok demek ki ben kırmızı demekle rengi ben yaratıyorum, o halde nesnel olan hiç bir şey mevcut değildir, tümüde zihinlerimizin yarattığı görüngülerdir deniyordu. Ama hiç bir idealist filozoftas kendisini bir uçurumdan atma teklifine bir türlü yanaşmıyordu, nasılsa gül'ün olmayan rengi gibi, uçurum diye de bir şey yoktu...

Mesele Renkleri nasıl algıladığımız değil, neyi yorumladığımızdır.

Gül'ün bir rengi yok diye gözümüze vuran ışık demetleri de yok diyemeyiz. İşte renkler üzerine kurgulanan mantığın esas hatası tamda burada yatar -> İdealist indirgeme hatası.

Gerçek olan yorum değil yorumlanandır ve bize göre nesnelik ve gerçeklik(çıplak), yorumdan bağımsız ortada olandır.

Bu konu "Kral çıplak hikayesinin" bir çeşit yanlış yorumuna benziyor.

Renkler üzerinden tartışmak, Kral'ın giydiği elbisenin rengini tartışmaya benzer. Orada gerçek olan Kral'ın çıplaklığıdır, üzerinde olmayan elbisenin hangi renkte algılandığı değildir.
Sağlıklı insanlar renkleri farklı mı görüyor - daha doğrusu gözlere etkiyen ışığın frekans, şiddet vb yorumu farklı mı yapılıyor? Kaideyi bozacak düzeyde mi? hayır.her renk zaten bakış açısına göre de değişir(ton olarak), sebebi açıktır, ışık, ışığın frekansı, açısı, dalga boyu vb.

Eğer nesnelerin neye benzediği konusunu tartışıyorsak, bu zaten nesnelerin irademizden bağımsız, bize rağmen varlığını kabul etmişisiz demektir, görece veya kişiselliğin bu zeminde hiç bir önemi yok.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:26 .