Tekil Mesaj gösterimi
  #471  
Alt 24-04-2009, 19:34
hakdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hakdogan hakdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yazar
 
Üyelik tarihi: 05 Apr 2009
Bulunduğu yer: Şehr-i güzin
Mesajlar: 717
Standart

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani bu kadar okuduğundan anlamaz numarası çekiyorsun ya bu numara ile
oscar'a aday olman lazım.
Bakıcaz şimdi, kim oscarlık!

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Birinci durum : ana-baba ve bir erkek çocuk mirasçıdırlar. 1/6,1/6 ana ve babaya mirasın geri kalanı çocuğa.
Önce şunu bir netleştirelim.

Bak şu yukarda yazdığın dahi, Nisa 11'de Cenab-ı Hakkın, sizlerin iddia ettiğiniz türden kombinasyonları deklare etmediğinin ifşasıdır. Zira Nisa 11 üzerine tahlil yapıyorken, görüldüğü gibi ayet içinde zikredilen varisler ve paylarından söz ediyorsun. Hinlik peşindeki güya aklınız "zevceyi" es geçiyor. Çünkü esasen Nisa 11'de Zevceli bir kombinasyon açıklanmıyor.

Oysa sizler, topluca ayetlerdeki oranları her kombinasyona tatbik edip, paylar paydadan fazla geldiğinde "anaaaa, hata var" moduna girenlersiniz.

Bu enseleme işlemi bittikten sonra, söz konusu kombinasyonu baz alarak yazdığını düzeltelim.

Ana ve Baba'ya toplamda 1/3, Zevceye 1/8 verilir, kalanda Erkek çocuğunundur.

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geride kalanlar erkek ve kız karışık iseler erkek kızın payının iki katı olmak üzere miras dağıtılır ana babanın hakkı yine aynıdır.
Bu söylediğinde bana göre yanlış, ama velevki doğru tahlilde bulundun diyelim, bu yine sizin söz konusu kombinasyonunuz için bir problem teşkil etmemektedir, zira kız çocuklarının 2/3 alması için çocukların dişi, 2 ve daha fazla olması gerekmekte.

Bu tahlilini baz alalım.

Ana ve Baba'ya toplamda 1/3, Zevce'ye 1/8 verilir. Kalanın da 1/3'ü kız çocuğu ya da çocuklarına, 2/3'ü de erkek çocuğu ya da çocuklarına gider.

Yani paylar, paydayı geçmez.

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer geride iki veya daha fazla kız varsa kalanlar üçte ikiye denk olduğundan tamamını alırlar. Nasıl ? Gayet basit geriye iki veya daha fazla kız ve ana baba kalmışsa 1/3 ana babanın 2/3 kızlarındır.
Hayır, Elmalılı bunu kastetmiyor ve ben de bunu bal gibi gözler önüne serdim. Şimdi devam ediyoruz :

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne demiş elmalılı "kalan miras üçte ikiye denk olduğundan" niye 2/3 e denk oluyor ? feraiz ilminle cevaplamanı beklerim.
Zaten cevapladık ama anlayacak istidadı karşımızdakinde bulamadık.

Sebep basit ve zaten Elmalılı metnin devamında açık seçik ifade etmiş :

Ve bu nokta kıyâs-ı celiye (açık kıyasa) aykırı görünürse de kıyâs-ı hafiye (kapalı kıyasa) uygundur ki, erkeklik hakkının çocuklar tarafından bulunmasının gerekli bir sonucudur. Ve ikisine ortak olarak bir üçte bir takdir edilmeyip de birer altıda bir diye tahsis edilmesi de bu hikmetle ilgili olsa gerektir. Bunun için çocuk, bir kız olduğu taktirde çocuklar tarafındaki erkeklik hakkını tamamlayamadığından bunu baba tamamlar da, iki altıda birle bir yarımdan kalan kısmı yine baba doğrudan doğruya bir erkek olarak alır ki, buna asebelik ile birlikte hisse alma denilir.
Demek ki neymiş ?

"çocuklar tarafındaki erkeklik hakkı", yani ayetin hemen başında ifade edilen "lizzekeri mislü hazzıl ünseyeyn/erkeğe iki dişi payı" ilkesi gereği ve asabe olarak.

Bu durumda ortada Zevce olmadığında 2/3 kızlara, kalan babaya, zevce varsa o payını aldıktan sonra kalan babaya gider.

Söylüyorum, Kur'an metni nasıl tefsir edilir meselesi bir İlimdir, bundan nasibiniz yok, salt mealden hareketle her daim ofsayta düşersiniz.

Nisa 11'de açıkça "bütün çocuklar dişi olursa" durumu açıklandıktan sonra geriye "Veled" kalması durumu belirtilip, Anne ve Baba'nın her birine 1/6+1/6 payları tam bu noktada deklare ediliyor.

Herşey o denli açık ve net ki, görmek isteyen için.

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Oscarlık numaraları hesaba katmadığı için nasılsa herkes meramımı anlayacaktır diye düşünen Elmalılı hoca doğrusunu söylemiş.
Oscarlık numaralar sizin işiniz, bariz Türkçe metinleri dahi tahlilde acze düşüyorsunuz.

Müfessir "Çocuk erkek olursa anne ve babasının herbirine altıda bir miras düşer. Geriye kalan mirasın tamamını erkek çocuk alır." demiş iken, devamla "Bir kız ise mirasın yarısını alacağından altıda bir pay geri kalır ki o da yine babaya ait alacaktır." şeklindeki ifade de "yine babaya ait kalacaktır" da demişken @frodo hala "hımm, Elmalılı da böyle düşünüyormuş demek" diyemiyor!

Neden ?

Bu soru ile birlikte, esasen kendisine performansından ötürü anasının ak sütü gibi helal olan oscar'ı başkalarına neden tevdi ettiğini de soruyor ve "bakalım yeni itirazlar neler olacak?" diye beklemeye geçiyorum...
Alıntı ile Cevapla