Tekil Mesaj gösterimi
  #178  
Alt 19-03-2018, 21:44
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 21 Jan 2010
Bulunduğu yer: Ancient Egypt
Mesajlar: 3.975
Standart Gnostik İnciller'deki Mirasımız.

Başlık Hakkında

Başlığı ünlü İngiliz Kraliyet Astronomu Charles Piazzi Smyth'ın 1874'teki "Büyük Piramit'teki Mirasımız (Our Inheritance of The Great Pyramid)" adlı kitabından esinlenerek koydum. Bu arada, hazır Smyth'tan söz etmişken, kendisi çoklu disiplinli bir bilimadamı olup, çok köklü bir aileden gelmektedir. Örneğin, Modern Arkeoloji ve Ejiptoloji'nin kurucusu Sör William Matthew Flinders Petrie, "Arkeoloji'de 70 yıl (Seventy Years in Archaeology)" adlı otobiyografisinde, Petrie, Smyth ve Baden-Powell aileleri ve Piazzi Smyth'ın kariyerindeki çalışmalarının etkileri arasındaki ilginç bağlantıyı yazmıştır.


Smyth'ın en beğendiğim ya da tek geçtiğim çalışması, "Life & Works at The Great Pyramid During The Months of January, February, March and April, A.D. 1865" adlı ikinci cildidir. Amerika İç Savaş'tayken Smyth, Büyük Piramit'in iç ve dış dizaynlarına ait ölçümleri mükemmel bir şekilde alıyor ve daha sonra bunları bu kitaba aktarıyordu. Denilebilinir ki Smyth'ın Büyük Piramit hakkında tüm kitaplar içinde asıl performans gösterdiği kitap budur. Bu nedenle bu kitap Büyük Piramit hakkındaki başkaynaklarımın en başında gelir. Öyle ki bu kitap şimdiye kadar
Büyük Piramit hakkında okuduğum tüm kitaplar içinde bilimsel olarak en yetkin kitaptır. Zaten bunun ötesi ilahtır diye düşünüyorum. İstediğiniz bilimsel bir kitapla bu kitabı karşılaştırın; Smyth'ın bu kitabındaki bilimsel yetkinliği hiçbir kitapta göremezsiniz. Bu durum, Smyth'ın ne kadar yüksek bir eğitim aldığını ve çoklu disiplinler arasındaki mükemmel geçişlerinden kaynaklanmaktadır. Yani eğitim olarak onun yanına yaklaşmamız mümkün değil!

Şimdi hemen konuya geçersem, İncil araştırmacısı Kent Dobson gibi başlıkta bildirdiğim üzere Gnostik İnciller'den Kuran'a geçen bir mirasımız hakkında araştırmamıza ve bu araştırmadan çıkan sonuca geçebiliriz:

Kent Dobson, "Man Behind Myth: JESUS" belgeseli çekimindeyken.

Gnostik İnciller'in Keşfi

1945'te iki kardeş uçurum kenarı boyunca gübreyi kazarken sıradışı bir şeyle karşılaştılar. Bu, kumun içine gömülmüş oldukça büyük bir kavanoz. İçinde inanılmaz bir şey buldular. Bazıları Yeni Vasiyet (Ahit) kadar eski olan İsa'nın hayatı hakkındaki Kayıp İnciller. Bugün bunlar "Gnostik İnciller" olarak biliniyor. Asırlar önce "St. Pachomian" adlı manastırdaki rahipler tarafından kopyaları yapılıp gömüldüler. Bu rahiplere Gnostik İncilleri ortadan kaldırmaları görevi verilmişti. Ancak rahipler bu İncilleri sakladı (Bakınız aşağıdaki videonun 32:31-43:28'ine).


Bu yazılar (Nag Hammadi Yazıtları) Hristiyanlığın farklı bir açısını vurguluyordu. Birçok kilise rahiplerinin ve liderlerinden farklı bir tarz. Bu yazılar ruhani bilgi yazılarının bir parçasıydı. Yani bu yazılar inanca karşı bilgiyi vurgulayan yazılardı.

Thomas İncili


Gnostik İnciller'den en tartışmalı olanı Thomas İncili'dir. Neden? Çünkü bu İncil Hristiyanlığın esas inanışını ve İsa'nın kutsallığını sorgular. Bu İncil'de şöyle der: "Egemenlik sizin içinizdedir. Kendinizi tanıdığınız zaman, göreceksiniz ki herbiriniz Tanrı'nın çocuklarısınız"

Thomas İncili'ne göre İsa bilgeliğin öğretmenidir; Yahudi bir bilge kişidir. İsa herhangi fiziksel bir mucize yaratmaz ve dünyanın sonu hakkında kehanette bulunmaz. Tam tersine bu yaklaşıma karşı çıkar. Kimsenin günahı için ölmemiştir.

Peki bu İncil'de İsa yine çarmıha gerilerek mi ölüyor?

Ölümü hakkında herhangi bir bilgi verilmiyor. İsa ölümünden sonraki 3 günde dirilir. Belki ona "Şüpheci Thomas" denilmesinin nedeni budur. Thomas'a göre İsa Tanrı'nın tek oğlu değildir!

Aziz Anthony'nin Manastırı'na gidiyoruz!


Bu manastır Gnostik İnciller'in dinsiz olduğunu açıklanmasından sonra M.S. 356'da yapıldı. Rahipler o zamandan beri burada ibadet etti, dua etti ve yaşadı.

Peder Maximus 30 yıldır burada rahipli yapıyor. Onun Manastırın kuruluşundan günümüze kadar 1000'lerce yıldır hüküm sürmüş Rahiplerden hiçbir farkı yoktur. Burası dünyanın en eski kiliselerinden biridir. Kilise Koptik nakışlarla kaplı. Bazıları Nag Hammadi'deki Rahipler'in Gnostik İncilleri kopyaladığı zamanlarda kopyalanmış.

Kent Dobson: Şunu bilmem gerekiyor: Bu yeni İnciller Maximus gibi bir Ortodoks Hristiyanı nasıl etkiliyor? Bu buluşların İsa ile ilgili bir şeyler anlattığını düşünüyor musunuz?

Peder Maximus: Evet, İsa hakkında bir şeyler söylüyorlar ama yanlış bir yön.

Kent Dobson: Yanlış bir yönde mi?

Peder Maximus: Size anlattılar mı? Onlar İsa'nın çarmıha gerilmediğini söylüyorlar. Demek istiyorum ki bu inanılmaz. Çünkü İncil'den bazı semboller alarak puperest mitolojisiyle birleştiriyorlar. Yani bu ikisini kombine etmeye çalışıyorlar. Ki bu doğru değil; yani bu demek oluyor ki onların Hristiyan olmadığını söyleyebiliriz. Biz, tüm bu Gnostik hareketi Kilise'den afaroz ettik. Ve bunun bir Hristiyan hareketi olmadığını söyledik. Bu hareket tamamen farklı bir şey!

Ona göre Gnostik İnciller sapkındır ve Hristiyanlık onlar olmadan daha iyidir. Bana göre (Kent Dobson) bu İncilleri görmezden gelmek o kadar kolay değildir. Gnostik İnciller önemlidir. En başından beri bu İnciller Hristiyanlığın ve İsa'nın farklı versiyonları olduğunun hatırlatıcısı gibidir.

Burada Peder Maximus'un uyarısına dikkat etmemiz gerekiyor, çünkü son keşfedilen "Yahuda İncili"nde de aynı durum sözkonusudur. Orijinalde 61 sayfalık bu İncil'in kurtarılan parçalarında şanlı olduğumuz bir nokta var: Son sayfada Yahuda'nın İsa'yı ele vermesinden sonra metin birden kesilir ve İsa'nın çarmıha gerilmesi ve 3 gün sonraki dirilişinden bahsetmez. Thomas İncili'nin bundan farkı, İsa'nın 3. günde dirildiğidir. Ama hangi olay sonrasında ve neden? İşte bu soruların yanıtlarını hiçbir Gnostik İncil'de bulmanız mümkün değildir.

Abdülmelik'in Doktrinleri

M.S. 325'te İznik Konseyi'nce alınan karar göre 4 Kanonik İncil (Markos, Matta, Yuhanna, Luka) seçilirken diğer İnciller Gnostik İnciller ile aynı kaderi paylaşıyordu. Yahuda İncili de bunlardan biri idi!

Yahuda İncili

M.S. 180'de Lyon Papazı Ireneaus, "Adversus Haereses (Sapkınlığa Karşı)" adlı eserinde öğretilerine karşı çıktığı birçok gruptan biri hakkında şöyle yazar: "Onlar Yahuda'nın tüm bu şeylere aşina olduğunu, diğerlerinin bilmediği hakikati sadece onun bildiğini ve bundan dolayı ihanetin gizemine uygun davrandığını ilan ediyorlar. Onun aracılığıyla hem dünyevi hem de göksel her şey böylece düzensizliğe sürüklenmiş. Böyle düzmece bir tarih oluşturup, adına Yahuda İncili diyorlar."

"Yahuda'nın zamanında, onu gerçekten tanıyan biri tarafından yazılmış bir İncil değildir"

Irenaeus gizli bir bilgiye sahip olduklarını iddia eden Gnostik Hıristiyanların çeşitli öğretilerini çürütmeye özellikle kararlıydı. Gnostisizm, Hıristiyanlıktaki "hakikati" farklı farklı anlayan ve yorumlayan birçok grup için kullanılan genel bir terimdir. Gnostikler kendi yazılarına dayanan yorumlarını gittikçe geliştirdiler ve bu yorumlar M.S. 2. yüzyılda hızla çoğaldı.

Bu tür Gnostik inciller genellikle İsa'nın iyi tanınan elçilerinin onun mesajını yanlış anladığını ve İsa'nın, sadece seçilmiş birkaç kişi tarafından anlaşılan gizli bir öğreti aktardığını ileri sürer. Gnostiklerden bazıları maddi dünyanın, insan ruhlarının hapsolduğu bir hapishane olduğuna inandı. Dolayısıyla onlara göre İbranice Kutsal Yazılardaki "yaratıcı tanrı", aslında çeşitli kusursuz tanrıların tersine daha alt seviyede bir tanrıydı. Gerçek "bilgi"ye sahip olan bir kişi, bu "sırrı" anlar ve maddi bedeninden kurtulmanın yollarını arardı.

"Yahuda İncili"
bu inanca dayanır. Şu sözlerle başlar: "İsa'nın Yahuda İskariyot ile yaptığı, sekiz gün süren ve Fısıh kutlamasından üç gün önce biten konuşması sırasında ifade ettiği vahyin gizli bilgisidir."


Bu kodeks gerçekten de Ireneaus'un söz ettiği ve yüzyıllar önce kaybolduğu düşünülen metin miydi? Kodeksi inceleyen ve tercüme eden ilk ekbini bir üyesi olan Marvin Meyer şöyle diyor (ki bu uzman yukarıdaki belgeselde de geçer): "Ireneaus'un kısa tanımı, Yahuda İncili diye adlandırılan eilimizdeki bu Kıptice (Koptikçe) metne gayet iyi uyuyor" (Bkz. "Yahuda İncili nedir?")

Burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim: Yahuda İncili 1978'de Nil kıyısında keşfedildikten sonra 2000'e kadar çevirisi yapılamadı. Çevirisi ancak bu tarihten sonra yapıldı ve sonuçları National Geographic kanalında "Kayıp İncil: Yahuda İncili" adlı bir belgeselle yayımlandı.


Özetle bu incillere genelde, "Tomas İncili" ve "Mecdelli Meryem İncili"nde olduğu gibi, İsa'nın gerçek öğretilerini daha iyi anladığı iddia edilen kişilerin adı verildi. Toplam olarak bu tür eski metinlerden yaklaşık 30 tane tespit edildi.

İsa
'nın kim olduğunu diğer öğrencilerden daha iyi anlayan kişinin, yani bu metindeki
Yahuda'nın bir iblis ya da kötü ruh olduğu görüşünü benimseyen bilginler şu benzerliğe dikkat çekti: "Kutsal Yazıların İncil kayıtlarında kötü ruhlar da İsa'nın kimliğini doğru bir şekilde ilan etmişti, Markos 3:11; 5:7"

Fakat tam bu İnciller unutulmaya yüz tutmuşken Halife Abdülmelik bin Mervan (685-705), 691'de Kubbet-üs Sahra'nın iç duvarlarına (ki bu duvarların yönleri aşağıda "S, N, E,W" olarak belirtilmektedir) şu doktrinlerde bulunur:

INSCRIPTIONS ON THE INNER OCTAGONAL ARCADE

1. S In the name of God, the Merciful the Compassionate. There is no god but God. He is One. He has
2. no associate. (İhlas 1: O tektir. 4. O'nun bir dengi olmadı (olamaz))
Unto Him belongeth sovereignity and unto Him belongeth praise. He quickeneth and He giveth death; and He has
3. Power over all things. (Hadid 2: Semaların ve arzın (yeryüzünün) mülkü O'nundur. Hayata getirir ve öldürür. Ve O, her şeye Kaadir'dir (gücü yetendir)) Muḥammad is the servant of God and His Messenger.
4. SE Lo! God and His angels shower blessings on the Prophet.
5. O ye who believe! Ask blessings on him and salute him with a worthy salutation. The blessing of God be on him and peace be
6. on him, and may God have mercy (Ahzab 56: Muhakkak ki Allah ve melekleri, Nebi'ye (Peygamber'e) salat ederler. Ey amenu olanlar (ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dileyenler), siz (de) O'na salat edin! Ve (O'na) teslim olarak salat edin!) O People of the Book! Do not exaggerate in your religion (Nisa 171: Ey Ehli Kitap Halkı! Dininizde aşırılığa gitmeyin)
7. E nor utter aught concerning God save the truth. The Messiah, Jesus son of (Allah hakkında gerçek dışı bir şey söylemeyin. Meryem oğlu İsa Mesih,)
8. Mary, was only a Messenger of God, and His Word which He conveyed unto Mary, and a spirit (Allah'ın resülü ve kelimesidir. Onu, kendisinden bir ruhla beraber Meryem'e atmıştır.)
9. from Him. So believe in God and His messengers, and say not 'Three' - Cease! (it is) (Artık Allah'a ve resüllerine inanın. Allah "Üçtür!" demeyin. Son verin,)
10. NE better for you! - God is only One God. Far be it removed from His transcendent majesty that He should have a son. His is all that is (Bu sizin için daha iyidir. Allah Vahid'dir, tek ve biricik ilahtır. Kendisi için bir çocuk olmasından arınmıştır. O, yalnız O'nundur)
11. in the heavens and all that is in the earth. And God is (göklerdekiler ve yerdekiler. Allah)
12. sufficient as Defender. The Messiah will never scorn to be a (vekil olarak yeter. Nisa 172: Mesih, Allah'a kul olmaktan)
13. N servant unto God, nor will the favoured angels. Whoso scorneth (asla çekinmez ve mürekkebin (Allah'a yakın) olan melekler de (Allah'a kul olmaktan çekinmezler). Ve kim,)
14. His service and is proud, all such will He assemble unto Him. (O'na kul olmaktan çekinir ve kibirlenirse, elbette onların hepsini (Allah) kendi huzurunda toplayacak.)
15. Oh God, bless Your Messenger and Your servant Jesus
16. NW son of Mary. Peace be on him the day he was born, and the day he dies, (Meryem oğlu. Meryem 33: Doğduğum gün, öldüğüm gün)
17. and the day he shall be raised alive! Such was Jesus, son of Mary, (this is) a statement of (ve diri olarak kaldırılacağım gün bana selam olsun. Meryem 34: İşte, Meryem oğlu İsa böyleydi)
18. the truth concerning which they doubt. It befitteth not (the Majesty of) God that He should take unto Himself a son. (Hakkında kuşkuyu düştükleri konunun gerçeği budur. Meryem 35: Allah için oğul edinmek sözkonusu olamaz) Glory be to Him! (Bir işin olmasına)
19. W When He decreeth a thing, He saith unto it only: Be! and it is. (karar verdiği zaman, o takdirde ona sadece "Ol!" der ve o, hemen olur.)
20. Lo! God is my Lord and your Lord. So serve Him. That is the right path. (Meryem 36: Ve muhakkak ki Allah, benim ve sizin Rabbinizdir. O halde, O'na kul olun! İŞte bu Sırat-ı Mustakim'dir) God (Himself) is witness that there is no God (Ali İmran 18: Allah, şehadet (şahitlik) etti: Muhakkak ki O'ndan başka ilah yoktur.)
21. save Him. And the angels and the men of learning (too are witness). Maintaining His creation in justice, there is no God save Him, (Melekler ve ilim sahipleri adalete kaim (şahit) oldular ki, ondan başka ilah yoktur. (O) Aziz'dir, Hakim'dir.)
22. SW the Almighty, the Wise. Lo! religion with God (is) Islam. Those who (formerly) received the Book (Ali İmran 19: Muhakkak ki Allah'ın indinde din, İslam'dır. Kendilerine kitap verilenler,)
23. differed only after knowledge came unto them, through transgression among themselves. (kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki hased sebebiyle ihtilafa düştüler.) Whoso
24. disbelieveth the revelations of God (will find that) Lo! God is swift at reckoning! (Ve kim Allah'ın ayetlerini örterse (inkar ederse, o takdirde, muhakkak ki Allah, hesabı çabuk görendir)

Çok ilginçtir, Abdülmelik, altını çizili olarak verdiğim satırlar Kuran'da geçerken 3. satırın sonundaki "Muḥammad is the servant of God and His Messenger (Muhammed Allah'ın resülü ve elçisidir)" doktrinini Kuran'dan almaz. Acaba neden?

Fakat aynı Abdülmelik, Gnostik İnciller'de geçen şu ayeti Kubbet-üs Sahra'nın duvarlarına kazıtmaz:

Nisa 157: Ve onların, "Muhakkak ki, Allah'ın Resûl'ü Meryem'in oğlu İsa Mesih'i biz öldürdük." sözleri (çok büyük iftiradır). Ve onu öldürmediler ve onu asmadılar. Fakat (öldürülen adam) onlara, (Meryem'in oğlu İsa Mesih'e) benzer olarak gösterildi. Ve muhakkak ki onun hakkında ihtilafa (anlaşmazlığa) düşenler, ondan (bu hususda) mutlaka şüphe içindeler. Onların, onunla ilgili olarak, zanna tâbî olmaktan başka bir ilimleri (bilgileri) yoktur. Ve onu kesinlikle öldürmediler (öldüremediler).

Çünkü böyle bir durumda Hristiyanlar, Gnostik Hristiyanlara yaptıklarının aynısını Müslümanlar için de yaparlardı. Yani bu ayette görüldüğü üzere, Meryem oğlu İsa Mesih asılmamış, ki Gnostikler'e göre bu, çarmıha gerilmemiş demektir, O'na benzetilen biri çarmıha gerilmiş, yani öldürülmüştür. İşte bu, Gnostik İnciller'deki mirasımızdır!

Sözkonusu bu miras Kuran'a, radyokarbon tarihleme metoduna göre Nag Hammadi İncilleri M.S. 360 ve Yahuda İncili M.S. 280 (+/-60) olduklarından, Gnostik İnciller'den geçer! Bu durumda Araplar onun bunun söylediğine değil, Gnostik İnciller'de devamlı vurgulanan "inanca karşı bilgiyi vurgulayan yazılar"daki gibi arkeolojiye, dolayısıyla tarihe kulak verirlerse Kuran'a kaynaklık eden bilgilerin nereden geldiklerini keşfetmeleri zor olmaz!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alıntı ile Cevapla