Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-01-2017, 23:13
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
''Böyle toprağın böyle insanı olur..Bu kayalık ve kumluk ovalarda insanoğlu küçük,zayıf,kuru,öylesine kanaatkârdır ki,kafası da midesi kadar boştur..Bu tip ırk,yani bedevi göçebe arap,hiç düşünmez ve hiçbir şey bilmez;hayali de çöl kadar kısırdır..
Bu ifadeler Bedevi Arap toplumunu belki anlatmaya yeterli bile gelmeyebilir, onlar sandığımızdan da "boş" bir kafaya da sahip olabilirler, zira bu adamlar çölde yaşıyorlar ve çöle ayak uydurmaları gerekiyor.

Çölde geceleri hiç bir yerde olamayacak kadar sessizliğe sahip bir yermiş, adeta hiçlik gibi, en ufacık bir çıtırdı, böcek, kuş sesi vs. yokmuş. Hiç bir hayvanın sesinin çıkmadığı bir yer burası yani, o yüzden Arapların da bu ortama ayak uydurmaları için, kafalarının boş olması, tamamen çevreye uyumla açıklanabilir.
Orada dolu kafa ölüm veya delirmek anlamlarına gelebilir.

Bizler mesela çölde bir kaç hafta geçirsek, sanırım kafayı yeriz, gerçeklik algımızı bile yitirebiliriz. Zira kafada onca düşünce varken, hiç bir ses duymamak insanı delirtebilir.

Adamlar bir şekilde buna uyum sağlamışlar, evrimsel bir süreçte olabilir, bilemem ama bu mesele onların bize göre zayıf yerleri olsada başka yönden de oldukça güçlü yönleri, farklı oldukları bir gerçek.

Din konusuna gelince, kafaları boş olduğu için, ben dini de derinliğine anladıklarını sanmıyorum, onların her şeyleri yüzeysel ve şekildedir.
Yani bir Arap kalpten inanmak, içten sevmek gibi duygusal şeyleri bilemez, çünkü onlar da bu yok, illa şeklen yapacaksın başka türlü inanmaz.

Sevgili Natan da bahsetmiş, polis zoru ile ayakta duran bir din, eminim bir gün onlar bundan bıkıp, kabeyi de yıkarlar.
Putları yıkmaları da sanırım bıktıkları içindir, o adamlar fazla sıkıntıya gelemez, helede baktı ki bana bir faydası yok, vurur balyozu geçer.

İslam öncesi zamanlarda bir kaç böyle hikaye okudum, sen ne biçim putsun deyip parçalamışlar. Çok düz adamlar bunlar. İnandıkları şeyler bile kutsal değildir onlar için.

Bunları etkilemek için öyle deruni şeylere gerek yok, kadın, deve ve şiir, bu yeterli, birde kişi kendilerinden olacak, o kadar.
Tabi birde talan ve ganimet olursa, keyfine diyecek yoktur.

Karmaşık insanlar değiller aslında, kuran da zaten (Türkçesinden belli olmaz) şiirsel bir kitaptır, Arapça akustiği, akışı vardır, Arapları esas bu çok etkilemiştir.
Yoksa kuranı anladıkları için de değil, çoğu yerini anlamamışlardır, şiirsel olduğu için, uymaya karar vermişler gibi bir durum bu.
Tabi birde birlik denen şeyin gücünü keşfettiler, yoksa bölük pörçük kabilelerdi bunlar.

Şiir zaten çoğu toplumda çok anlaşılmaz, onuda çekici yapan budur, şiir gönüle hitaptır, beyne hitap değildir.
Tuaregler var onlarda çöl toplumu, sonradan müslüman olmuşlar, mesela onlarda kuranı çok anlamamışlar, gerek yok çünkü, şeklen yap bitti mi bitti... adeta kadın egemenliği olan bir toplum.
Mesela,
Evlilik, tamamen kadınların arzusuna bağlı gerçekleşiyor. Eğer bir kadın evlenmeye karar verirse, erkeğin kendisine yazacağı şiirlerin etkileyici olmasını bekliyor.
Çölün bence tek geçerli akçesi var o da şiir, öteki türlü medeniyetmiş, gelişmeymiş, bilimmiş çok umurunda olmaz, kafa boş çünkü anlamaz.

Tabi bunu yargılamak için değil, çöle uyum sağlamış bu insanları böyle oldukları için yazıyorum. Yoksa çöl gibi olmazsan çöl adamı yutar, bu kadar basit bir şey.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.