Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-01-2022, 00:26
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Din isteyen ve özellikle islam dini isteyen kadının bundan şikayet etmeye kesinlikle hakkı yok.

Nonteist ve deist kadınların başına gelenler için üzülürüm. Lakin, diğerleri kendi ayağına sıkmakla kalmıyor. Diğer insanların da bu insan haklarına aykırı din yüzünden kötü ve can güvenliği olmayan bir yaşam sürmesine destek oluyor. Sonra vay efendim can güvenliğim yok, adam beni öldürecek, laik devlet kurtar beni diyor. E kardeşim islam bu işte yüzleş. Sosyal laik hukuk devleti harici düzeni isteme, haykır özgürlük diye. Kurtuluşu seç. Aksi halde; Erkek karısını döver de sever de. Kadın' ın islam daki rolü: Ebû Hüreyre'den radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

-"İnsanın insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim." (Tirmizî, Radâ 10. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 40; İbni Mâce, Nikâh 4)

- Yâ Resûlallah! Sana hayvanlar, ağaçlar bile secde ediyor. Sana asıl bizim secde etmemiz gerekir, dediklerinde Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

- "Rabbinize ibadet edin. Müslüman kardeşlerinize iyilik yapın. Bir kimsenin diğer kimseye secde etmesini emretmek isteseydim, kadının kocasına secde etmesini emrederdim. Şayet bir kadına kocası, kendisini şu dağdan o dağa, o dağdan bu dağa taşımasını emretse, kadının bu emri yerine getirmesi gerekir" (Ahmed İbni Hanbel, Müsned, VI, 76).

-Er olanlar kadınlar üzerinde hâkim dururlar, çünkü bir kerre Allah birini diğerinden üstün yaratmış bir de erler mallarından infak etmektedirler, onun için iyi kadınlar itaatkârdırlar, Allah kenidlerini sakladığı cihetle kendileri de gaybı muhafaza ederler, serkeşliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince: evvelâ kendilerine nasıhat edin, sonra yattıkları yerde mehcur bırakın, yine dinlemezlerse döğün, dinledikleri halde incitmeye behane aramayın, çünkü Allah çok yüksek, çok büyük bulunuyor. 4-34 Elmalılı meali

Dini, örfü v.s. olan adamdan boşanan, ayrılan kadınları haberlerde görüyoruz maalesef. Hayvan, boşandığı karısını hala kendi "malı" görüyor af edersiniz. Teşbihte hata olmaz mecazen başka kelime bulamıyorum tekrar kusura bakmayın yani...

Birinden birini seçmen lazım, kadın kardeşim. "Hem laik hem müsliman olunmaz." Ölmek istemiyorsan; dinsizlik veya deizim ve bu fikriyatta olan koca, erkek arkadaş ile ilişki kurman tek çaren.