Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-04-2012, 09:58
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Aslında "sidik yarıştırmak" istemiyorum. Museviliğin ne kadar ilkel bir din olduğunun da farkındayım. Ancak İslam'ı bu açıdan Museviliğin üzerinde düşünüyorum.

Kutsal kitapları bazında her iki din karşılaştırıldığında İslam, Musevilikten hayli etkilenmiş, genel literatürünü olduğu gibi içselleştirmiş, onun masallarına sahip çıkmış bir din. Fakat ritüelleri de işin içine katarsak (elbette Museviliğin de zor, ağır ve sevimsiz ritüelleri var), İslam çok daha ayrıntıcı, çok daha zorlayıcı kuralları olan bir din bence. Tuvalete girerken bile hangi ayağın kullanılacağını, yer sofrasında yemek yerken, Muhammed'in oturduğu stilde oturulması gerektiğini bile belirleyen, bunların ve daha tonlarca şeyin önemsendiği bir din.

Musevilikte bildiğim kadarıyla "Rabbin adını gerekli gereksiz anmayacaksın" gibi bir kural var. Ama müslümansanız, hemen her cümlenizde "İnşallah, maşşallah, amin" gibi, sürekli herşeyin ondan olduğunu, ondan bir izin beklendiğini onaylatacak, bunu gösterecek bir kelime kullanmak zorundasınız. Artık bugün konuşma dilinde "iyi" kelimesi bile kötü; "iyi akşamlar" dediğinizde "hayırlı akşamlar" şeklinde düzeltiliyor.

Ayrıntısı, uygulanışı, peygamberine inen özel muz orta şeklinde ayetleri ve daha bir çok şeyi dikkate alırsanız, boynuzun kulağı geçtiğini, İslam'ın Museviliği solladığını görürsünüz. En azından benim görüşüm bu yönde.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)