Konu: Kader Nedir?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-08-2012, 17:46
Lucy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lucy Lucy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kader Nedir?

Arkadaşlar bu başlık belkide 10 larca kez açılmış olabilir.

Ben sadece başka bir açıdan yaklaşarak fikirlerinizi almaya çalışacağım.Benim bu güne kadar öğrendiğim bilgilerle bir kader inanışım var.

Benim beynimde oluşturduğum inancı,birkaç saat önce okuduğum bir makaleye göre başkalarınında savunduğunu gördüm.Bu inancım dahada pekişti.Aklımda birçok konu varken bu konuyu açma sebebim,aslında herşeyin bu konuya bağlı olduğunu düşündüğüm için açtım.Bu konuyu hallettiğimizde,yada tam olarak kavradığımızda,evrendeki bütün soruların veya sorunların cevap bulacağına inanıyorum.

Öncelikle benim görüşümü savunan kesimi sizlere tanıtmak istiyorum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Cebriyye

Burda detaylıca anlatılmış.Ama öze geçerek Cebriyye: "Herşeyin kadere yorumlanacağını(Benim görüşüme göre Allahın bile kaderden kaçamayacağı) söylemişlerdir.Olan her olay,yapılan herşey insanın(Hatta Tanrının) kontrolü dışındadır.(Benim görüşüme göre Kader insana değil tanrıyada özgüdür.O bile kaderini değiştiremez.)"

Müslümanlar tanrılarını aklamak için bundan kaçmışlardır.Ama bence mükemmel bir düşüncedir.Ve quantum ile bu görüş arasında mükemmel bir bağ olduğunu düşünüyorum.

İmam caferin bir sözüde dikkatimi çekti bu konuda.

(İmam Cafer) es-Sadık'a muska'*nın Allah'ın kaderini ne dereceye kadar defettiği sorulduğunda, O şu cevabı verdi: "Onlar da Allah'ın kaderindendir."

Sizlerin görüşleri nedir bu konuda?