Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-11-2012, 05:33
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ben kemalistleri de aynı biçimde eleştiriyorum; içinde sol ve onun değerleri olmayan, sınıf gerçeğini yadsıyan, kendine toz kondurmayan hiçbir oluşumun ve mücadelenin içinde olamam. Size bütün içtenlliğim ve iyi niyetimle bir zeytin dalı uzatıyorum, lütfen kabul edin...
Marksizmle Kemalizmin ideaları farklıdır. Daha İzmir iktisat kongresinde, serbest piyasayı teşvik edip kapitalizme bağlanacak kararları almakla meşguldü Kemalizm. Kemalizmin tarihi de Batılılaşma yahut kapitalizme entegrasyon tarihidir. O yüzdendir Marksist olmak için Kemalist olmaya gerek olmadığı gibi Marksizm Kemalizmle ''uzlaşmaz''. Onu en fazla belli bir aşamada ''kullanmayı'' dener ve denedi. Yani ''stratejik işbirliği''. Bundan ibaret. Bunun da beyhude bir çaba olduğu zaten biliniyor.

O sözler ne Gezmiş'i ne de Çayan'ı ''Kemalist'' yapmaz. Bilakis ''rejime İHANET''le suçlanan iki devrimcinin basbayağı teorik bir eksiklik, yanlış ve yetersizlikle ''hayır bizim davamız Kemalizme aykırı değildir, bilakis onun gibi bağımsızlıkçıdır'' demesinden ibarettir. Çayan'la Kemalizm arasında bağ kurmak, Hugo Chavez'in Venezüella'daki sosyalist iktidarına rağmen ''aslında LİBERAL'' olduğunu söylemek gibidir. Ehh, ülkedeki özel sektörün varlığına, gücüne ve üretim kapasitesine dokunulmaması da bunun delili olarak sunulabilir örneğin. Tabi, aklı başında hiçbir liberal de doğaldır ki Chavez'i ''liberal'' görmez. Kavram ve olguları birbirinden ayırmazsak sağlıklı sonuçlara ulaşılamaz.

Bugünlerde de birileri Ulusalcılar(Kemalistlerle)'la Kürtlerin ittifak potansiyellerinden bahsediyor(Merdan Yanardağ, Ergin Yıldızoğlu). Çok şükür ki CHP, MYK toplantısında H. Aygün'ün ''Dersim için hakikat komisyonları ve Anadilde eğitim'' önerisini linç ederek gereken cevabı verdi

Ha şu var: Kemalistler(bugünün ulusalcıları, chp, add gibi örgütler) inkarcı zihniyetlerinden vaz geçer, devletin ciddi cürümler işlediğini kabul eder; bunun yanında ''demokratik hak ve özgürlükleri'' de samimi biçimde destekleyerek ''Kemalizm aslında bu tavrı gerektirir'' diyebilirler. Demekle de kalmaz, samimi ve tutarlı bir demokrat duruşun içinde yer alırlar. Demokratik talep kimden gelirse gelsin elbette destekleneceği, olumlu görüleceği için bunlar da desteklenir. Kemalistlerin önünde uzun ve meşakkatli bir yol var ve ne yazık ki Ulusalcıların içindeki ''hakim siyasi kültür'' arzu ettiğiniz BARIŞ VE UZLAŞIYI gerçekleştirebilecek bir potansiyele sahip değil. MHP milliyetçiliği ve Ülkücülüğün bile birçok Ulusalcılığın kibirli ve militan milliyetçiliği yanında SEVİMLİ kaldığı vakıadır. ((Vanlılar için ileri geri konuşan gerizekalı bir TV sunucusuna Bahçeli ''soysuz'' derken; Yılmaz Özdil kadına arka çıkarak ''taş atan Kürtler'' laçkalığı yapıyordu örneğin.)