Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-01-2013, 08:38
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
90 senedir söyleneni söyledi, değişik bir şey yapmadı. Burada eleştirildiği gibi Türkler, Kürtlerden üstündür gibisinden bir şey dememiş, insanların bu kadının söylediğine değil doksan yıldır dayatılana kızmaları gerek. İçten içe böyle düşünüyor olabilir ama söylediği şey bu değil.
Sözlerime tercüman oldun murted, ağzına sağlık

Gerçi CHP milletvekili Birgül Güler'in sözleri medyada "Türkler-Kürtler eşit değildir" şeklinde algılandı ve haber edildi ama Güler'in bu konuya dair daha sonra yaptığı açıklamada bunları bilimsel sosyal politik terimler olarak kast ettiğini, bu anlamda sosyolojide insan topluluklarının üç formu olduğunun kabul edildiğini, bunlardan birincisi klan, kabile, ikincisinin milliyet toplumları ve üçüncüsünün de ulus toplumları olduğunu, dolayısıyla T.C.'nin Türk ulusu biçiminde oluşmuş olduğunu anlatarak bu şekilde açıklama getirmeye çalıştı.

Ona göre Türkiye'de hem gayri müslim ve müslim vatandaşlar hem de Boşnak, Kürt ve Ermeni olduğu, bunların toplamına Türk vatandaşı denildiğini, hiç bir şekilde ırk olarak algılamadığını ve kesinlikle ırkçılık içermediğini anlatmış.

Burada fikir olarak her ne kadar güzel ve iyi niyetliymiş gibi duyulsa da Cumhuriyet tarihinde hiç bir dönem Birgül Güler'in anladığı şekilde bir Türk ulusu anlayışı olmadı ve uygulanmadı. Azınlık haklarının gasbı ve demokratik taleplerin sürekli ret edilip eşit vatandaşlık haklarının sağlanmaması ile Türk ulusu olmadı, daha ziyade kültürel olarak diğer etnikler ve diller üzerinde aşırı dominant olan ve hegemonya kuran bir Türk milliyetçiliği oldu ve sözde sadece telkin verilerek propaga edilen ama özde gerçekleştirilmeyen bir utopiden öteye gidemedi. Daha da kötüsü tam tersi yapıldı. Gerçekten Birgül Güler'in anlattığı şekilde her etnik grubun eşit haklara sahip olduğu ve tek bir ulus olarak birleştiği bir ulus anlayışına herhangi bir zaman sahip olundu mu ben bu iddiadan çok şüphe duyuyorum.

Bunun yanında "ULUS" fikrinden daha gelişmiş olarak düşünelen bir Avrupa Uluslar Üstü Birlik oluşumu var ki, buna bakarak;

"Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz"

ifadesini herhangi bir AB ülkesinin çok kibirli bir;

"Avrupa Uluslarüstü Birliğiyle tekilci Türk ulusunu eşit, eş değerde gördüremezsiniz"

fikrinin takip edeceği ve bir Türk milletvekilin;

"Kürt milliyetçiliğini bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız"

sözünü de, herhangi bir Avrupa Parlementosu milletvekilin;

"Türk ulusalcılığını bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız"

sözlerini izleyeceği önceden görülebilir ve bunun ne kadar manasız, kendi kendini yalanlayıcı aynı zamanda çok kendini beğenmiş bir içerik (-sizlik) taşıdığı daha iyi anlaşılabilir.

Konu ALKA tarafından (25-01-2013 Saat 08:47 ) değiştirilmiştir.