Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-01-2008, 04:06
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Türban , islam ve bir santim

Sn. peker,

Yaklaşımınız ve örnekleriniz bizce yanlıştır.
İnsan hakları beyannamesi,madde 2 der ki;
"Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir akide, milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin işbu Beyannamede ilan olunan tekmil haklardan ve bütün hürriyetlerden istifade edebilir."

Bu maddenin altındaki 12. madde de der ki;
"Hiç kimse özel hayatı, ailesi, meskeni veya yazışması hususlarında keyfi karışmalara, şeref ve şöhretine karşı tecavüzlere maruz bırakılamaz. Herkesin bu karışma ve tecavüzlere karşı kanun ile korunmaya hakkı vardır."

Devamında 18. madde der ki;
"Her şahsın, fikir, vicdan ve din hürriyetine hakkı vardır; bu hak, din veya kanaat değiştirmek hürriyeti, dinini veya kanaatini tek başına veya topluca, açık olarak veya özel surette, öğretim, tatbikat, ibadet ve ayinlerle izhar etmek hürriyetini içerir."

Aynı beyannamenin 27., 29. ve 30. maddelerine de bir göz atmanızı önermek durumundayım.
Mazoşistlik ile türban takanları aynı kefeye koyduğunuza göre ya terminoloji eksiğiniz vardır ya vicdani bir hatanız.

Değerli hoca Sn. Muazzez İlmiye ÇIĞ'ın birkaç kitabından faydalanmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: Tarihten gelen cılız ışığın, sağlam kaynaklarından ve çok değerli emekçilerinden birisidir. Ancak, hocanın üstte verdiğiniz paragraflarındaki anlam, sizin veriş şeklinize göre değildir.
Tarihsel olguların açılımındaki inceliği vermenin yanında, bunca zamana rağmen, hukuksal bir temelin oluşamamasının haykırışıdır. Ve de oldukça içten, gerçek bir haykırıştır. Bir bilenin haykırışıdır.
Bizim gibi cahillerin hezeyanı değil.

Daha önceki pek çok yazınızı büyük zevkle okuyan bir okurunuz olarak son yazılarınızdaki seviyeye şaştığımı belirtmeden yazımı bitiremeyeceğim. Bu düşüncemi bir sataşmadan öte kardeşçe içten bir dilek olarak alacağınızı umuyorum.

Hatalarım, cehaletimdendir...