Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-02-2010, 02:57
sleepers1912 sleepers1912 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

aleviliği daha ulu ve ezoterik bir kült haline sokmaya çalışmam laf-ı güzaftır...çünkü alevilik zaten inançlar içinde külttür...sır yoktur demeniz normaldir...çünkü nasıl bişeyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz şeylere inanmıyorsunuz ve doğa üstü bişeymiş gibi görüyorsunuz...sır vardır efendim...alevi deyişlerinin çoğunda geçer bu sırrı-hikmet...bu sır olmazsa aleviliğin sönmeyen ateşini açıklamak pek güç olur...çünkü bu kadar baskıya,zulme dayanmak ahmaklıktır...giderim kılarım namazımı,tutarım orucumu...ama aleviler bunları yapmadılar...neden dağdan dağa sürülmeyi göze aldılar,darağacına gitmeyi,diri diri yakılmayı göze aldılar...kırklar meclisini iyi inceleyiniz...doğuş kavramına bi göz atınız....en basitinden hz.ali resminin arkasında ki güneş görünümlü sarı aydınlığa bir bakın...bunlar püf noktalar....benim aleviliği yüceltme,ululuk mertebesine çıkarma gibi bir gayem de yok...aleviliğin islami portrelerden evrenselliğe varan bir inanç yaratması ilgi çekicidir...üç harli bir ALİ kavramının özüne inerseniz ne ummanlarla karşılaşacağınızı hayal bile edemezsiniz...faşist dinlerin,yobazlığından,katılığından bıkan,tiksinen ateistlere bile inancın güzel yönlerini takdim etmek,insanın,insancıl değerlerin hikmetine vasıl olmasını sağlamak biz alevilerin görevidir diye düşünüyorum....yanlış anlamayın düşünceyi değiştirmek değil, düşünceye etki etmektir gayemiz...