Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-06-2006, 03:35
Üye Değil

Standart Re: HADİSLERDEN İNCİLER

Hadislerden İnciler(9)

Hadis No : 5350
Ravi: Ebu İdris el-Havlani
Tanım: Ebu İdris el-Havlani, Ebu Zerr (ra)'den anlatıyor: "Resulullah (sav), aziz ve celil olan Rabbinden naklen anlattığına göre, Rabb Teala şöyle buyurmuştur: "Ey kullarım! Ben nefsime zulmü haram ettim, onu sizin aranızda da haram kıldım. Öyleyse birbirinize zulmetmeyin. Ey kullarım! Hidayet verdiklerim dışında hepiniz dall (doğru yoldan sapmışlar)sınız. Öyleyse benden hidayet isteyin de sizi hidayet edeyim! Ey kullarım! Benim yedirdiklerim hariç, hepiniz açlarsınız. Öyleyse benden yiyecek isteyin de size yiyecek vereyim! Ey kullarım! Benim giydirdiklerim hariç hepiniz çıplaklarsınız! Öyleyse benden giyinme talep edin de sizleri giydireyim! Ey kullarım! Sizler gece ve gündüz hata işliyorsunuz. Ben ise bütün günahları affederim. Öyleyse benden mağfiret talep edin de sizleri bağışlayayım. Ey kullarım! Bana zarar verme mevkiine ulaşamazsınız ki bana zarar veresiniz! Bana fayda sağlama mertebesine de ulaşamazsınız ki bana menfaat sağlayasınız. Ey kullarım! Şayet sizlerin öncekileri, sonrakileri; insi olanları, cinni olanları hepsi de sizden en muttaki bir insanın kalbi üzere olsaydınız, bu benim mülkümde hiç bir şeyi zerre miktar artırmazdı. Ey kullarım! Eğer sizin öncekileriniz ve sonrakileriniz, insi olanlarınız, cinni olanlarınız sizden en facir bir kimsenin kalbi üzere olsaydınız, bu benim mülkümden zerre kadar bir eksiklik hasıl etmezdi. Ey kullarım! Eğer sizlerin öncekileri ve sonrakileri, insi olanları, cinni olanları bir düzlükte toplanıp bana talepte bulunsaydiniz, ben de her insana istediğini verseydim, bu, benim nezdimde olandan, iğnenin denize batırıldığı zaman hasıl ettiği eksilme kadar bir noksanlık ancak meydana getirirdi. Ey kullarım! Bunlar sizin amelleriniz, onları sizin için sayıyorum. Sonra bunların karşılığını size ödeyeceğim. Öyleyse sizden kim bir hayırla karşılaşırsa Allah'a hamd etsin. Kim de hayır değil de başka bir şey bulursa, kendinden başka bir şeyi levmetmesin (kınamasın, başına geleni kendinden bilsin)." *
Kaynak: Müslim, Birr 55, (2577); Tirmizi, Kıyamet 49, (2497)

(Benim de Rab teala'ya cevabımdır.Ey Rab Teala!:Harama ve helala ne gerek vardı.Mademki nimet-
lerini yarattın.Haramı yaratmasaydın olmaz mı.Eğer kulların birbirine zülm ediyorsa bunun sorumlusu
sen değil misin?Hidayet verdiklerim diyorsun.Şimdi oldu mu rab teala.Tek şartla sana hidayet edece-
ğim.Tüm kullarına eşitliği sağla söz sana hidayet edeceğim.Bak yine yedirdiklerim hariç diyorsun.Yine
olmadı.Yemiyenler adına sana yalvarıyorum.Ben bir yiyen olarak ne olursun onlara da yedir.Onlar
gece gündüz sana dua ettikleri halde neden onlara yedirmiyorsun.Hani siz isteyin ben vereceğim
diyorsun.Hani nerde rab teala.Kullarınla dalga mı geçiyorsun?Senin giydirdiklerini biz iyi biliyoruz.
Eğer beni de onlar gibi giydirirsen istemiyorum.Ben bu halimden çok memnunum.Senin adını kullana-
rak ve *kul hakkı yiyerek hep giyiniyorlar.Sen ise bu olup bitenlere seyirci kalıyorsun.Ey rab teala.
Gece gündüz hata işlediğimi nerden çıkarıyorsun.O senin sevgili kullarına mahsus.Ben ne günah işlerim ne de afedilmeye ihtiyacım var.Zaten böyle dediğin için o sevgili kulların hata üstüne hata
işliyor.Ondan sonra rab tealamız bağışlayıcıdır deyip ibadete sarılıyorlar.Şu mülkünden insanlara
eşit bir şekilde dağıtsaydın ne kaybın olurdu.Kalkmışsın bir de övünüyorsun rab teala!...İğnenin denize
batırıldığı kadar bir noksanlığı niye kullarına çok gördün rab teala..Bu mu büyüklük.Bu mu adalet.
Bu mu her şeye kadir olmak rab teala...Ben size sonra bunların karşılığını ödeyeceğim diyorsun.Ben
yanına gelince mi rab teala...İstemez kalsın...Çocuk mu kandırıyorsun...Bana bu dünyada cehennemi
yaşat ondan sonra da öbür dünyayla beni avut.İyilikler benden kötülükler nefsinizden diyorsun.Şimdi
bu senin büyüklüğüne yakışıyor mu rab teala.Hani sen her şeye kadir değil miydin rab teala?...
Benim sorumlum sen değil misin rab teala...Yoksa sen rab teala değil misin?...Birileri seni kullanarak
sömürü mü yapıyor?...Günahı da vebali de ikinizin boynuna....Başka ne diyeyim....Anlayan anlar...)

Hadis No : 1929
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah'ın, yollarda dolaşıp zikredenleri araştıran melekleri vardır. Allahu Teala'yı zikreden bir cemaate rastlarlarsa, birbirlerini "Aradığınıza gelin!" diye çağırırlar. (Hepsi gelip) onları kanatlarıyla kuşatarak dünya semasına kadar arayı doldururlar. Allah, -onları en iyi bilen olduğu halde- meleklere sorar: "Kullarım ne diyorlar?" "Seni tesbih ediyorlar, sana tekbir okuyorlar, sana tahmid okuyorlar. Sana ta'zim (temcid) ediyorlar" derler. Rabb Teala sormaya devam eder: "Onlar beni gördüler mi?" "Hayır!" derler. "Ya görselerdi ne yaparlardı?" "Eğer seni görselerdi ibadette çok daha ileri giderler; çok daha fazla ta'zim, çok daha fazla tesbihde bulunurlardı" derler. Allah tekrar sorar: "Onlar ne istiyorlar?" "Senden," derler, "cennet istiyorlar" "Cenneti gördüler mi?" der, "Hayır ey Rabbimiz." derler. "Ya görselerdi ne yaparlardı?" der. "Eğer görselerdi," derler, "cennet için daha çok hırs gösterirler, onu daha ısrarla isterler, ona daha çok rağbet gösterirlerdi." Allah Teala sormaya devam eder: "Neden istiaze ediyorlar?" "Cehennemden istiaze ediyorlar" derler. "Onu gördüler mi?" der. "Hayır Rabbimiz, görmediler" derler. "Ya görselerdi ne yaparlardı?" der. "Eğer cehennemi görselerdi ondan daha şiddetli kaçarlar, daha şiddetli korkarlardı" derler. Bunun üzerine Rabb Teala şunu söyler: "Sizi şahid kılıyorum, onları affettim!" Resulullah (sav) sözüne devamla şunu anlattı: "Onlardan bir melek der ki: "Bunların arasında falanca günahkar kul dahi var. Bu onlardan değil. O başka bir maksadla uğramıştı, oturuverdi." Allah Teala: "Onu da affettim, onlar öyle bir cemaat ki onlarla oturanlar da onlar sayesinde bedbaht olmazlar" buyurur. *
Kaynak: Buhari, Da'avat 66; Müslim, Zikr 25, (2689); Tirmizi, Da'avat 140, (3595)

(Bu sefer seni terletmeyeceğim sorularımla rab teala...Ben de tüm insanları şahit tutarak kullarını
aldattığın için seni af etmiyorum rab teala.Çünkü sen bizi değil biz seni yarattık rab teala.Böyle
rab tealayı başımıza musallat edenler utansın.Şu insanoğlu ne kadar garip değil mi?...)
(Devam edecek)