Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-11-2006, 12:59
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Muhammed'in köleleri

Ya demek ki kurana gore peygamberin kolesi olamaz diyorsun , kole isini tarihi kaynaklarla sadomo yazacakdir yine ama ben yine su kuran marketine girip bir kac sey yazmak istiyorum

*kur'an-ı kerimden bir iki örnek:

'allah'a ortak koşan kadınlarla, iman etmedikçe evlenmeyin! allah'a ortak koşan bir kadın sizin hoşunuza gitse bile, iman etmiş bir cariye her halde ondan daha hayırlıdır. ınanan kadınları, allah'a ortak koşan erkeklerle, iman etmedikçe evlendirmeyin. allah'a ortak koşan erkek size hoş görünse bile bir köle, ondan daha hayırlıdır. onlar, sizi ateşe davet ederler; allah ise kendi izniyle cennete ve mağrifete davet ediyor; insanlara, hatırda tutmaları için ayetlerini iyice açıklıyor.'(bakara,221)
'köle' bile allaha ortak koşan birinden daha hayırlı imiş. köleliğin bir sınıf olduğu açıktır.

'allah'a ibadet edin, o'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. sonra babaya, anaya, akrabanıza, öksüzlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya arkadaşa, yolda kalmışa ve ellerinizdeki köle ve cariyelere iyilik edin. allah, kurumlu, öğüngen olanların hiçbirini sevmez.' (nisa,36)

ve cariyelik; onlar da kölelik başlığı altındadır. cariyenin metresten farkı nedir? metresin özgür olması mı? (alintidir)

* bu durumda peygamberin *yasal olarak kole sahibi olma imkani oluyor yada bana oyle geliyor

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse