Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-06-2016, 21:46
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Renk görülmez, renk dediğimiz, ışığın farklı frekans, şiddet, satıh esasıyla alınan tepkinin, beyince yorumlanmasıdır o kadar.

Arkadaşlar renk ve zevkler meselesiyle hiç bir şeye karar vermeyin, bir anlamı yok, eğer mesele bunalrın göreceliğini ele almaksa ise farklı ama bu tür şeylerden(dıdığının, dıdığının, dıdığı) yargılara varmaksa yanlış yapılıyor demektir.

üzülerek belirtmek zorundayım ki, felsefede 500 yılı aşkın olarak renkleri ÖLÇÜT-ESAS alma işi idealizmin bir tür akıl oyunu idi-bir nevi teolojik tür akıl oyunalrına benziyor...

Gördüğüm gül diyordu, kırmızı diyorum, oysa gülün bir rengi yok demek ki ben kırmızı demekle rengi ben yaratıyorum, o halde nesnel olan hiç bir şey mevcut değildir, tümüde zihinlerimizin yarattığı görüngülerdir deniyordu. Ama hiç bir idealist filozoftas kendisini bir uçurumdan atma teklifine bir türlü yanaşmıyordu, nasılsa gül'ün olmayan rengi gibi, uçurum diye de bir şey yoktu...

Mesele Renkleri nasıl algıladığımız değil, neyi yorumladığımızdır.

Gül'ün bir rengi yok diye gözümüze vuran ışık demetleri de yok diyemeyiz. İşte renkler üzerine kurgulanan mantığın esas hatası tamda burada yatar -> İdealist indirgeme hatası.

Gerçek olan yorum değil yorumlanandır ve bize göre nesnelik ve gerçeklik(çıplak), yorumdan bağımsız ortada olandır.

Bu konu "Kral çıplak hikayesinin" bir çeşit yanlış yorumuna benziyor.

Renkler üzerinden tartışmak, Kral'ın giydiği elbisenin rengini tartışmaya benzer. Orada gerçek olan Kral'ın çıplaklığıdır, üzerinde olmayan elbisenin hangi renkte algılandığı değildir.
Sağlıklı insanlar renkleri farklı mı görüyor - daha doğrusu gözlere etkiyen ışığın frekans, şiddet vb yorumu farklı mı yapılıyor? Kaideyi bozacak düzeyde mi? hayır.her renk zaten bakış açısına göre de değişir(ton olarak), sebebi açıktır, ışık, ışığın frekansı, açısı, dalga boyu vb.

Eğer nesnelerin neye benzediği konusunu tartışıyorsak, bu zaten nesnelerin irademizden bağımsız, bize rağmen varlığını kabul etmişisiz demektir, görece veya kişiselliğin bu zeminde hiç bir önemi yok.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu