Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-02-2015, 18:42
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sabahın 5i ve ben bir noktaya takıldım cevap bulamadım. Şimdi big bang ilk başlangıç olsa neden galaksi ve diğerlerinin dönmesi gerekti? Big bang dönmeleri açıklaya biliyor mu? Bir fizikçi olsam belki cevap basitti ama ben bu noktada yeterli kaynak bulamadım. Bir noktadan patlama dönüşü beraberinde getirmek zorunda değil bence. Durağan galaksiler var mı? Galaksi merkezleri karta delikler mi? Kara delikler bildiğimiz gibi oluşmuşsa onu döndüren neydi? Ya gezegenler? Donmuş sönmüş aktif genelde hepsi döner. Sebep? Big bang hatalı olabilir mi? Çünkü şöyle olsa mesela benim düşüncem bu; iki süper parçacık süper hızda giderken ve aynı zamanda süper hızda dönerken kendi etrafında uzayda çarpışsa bu mantıklı geliyor. Cern misali! Ne dersiniz? Sadece dönüşler big bang teorisini çökertebilir mi? Ya da benim iddiam gerçek olabilir mi?
Sorularınızı bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Yanlışım olursa düzeltilmesini rica ediyorum.

Galaksilerin dönmesinin nedeni galaksinin içindeki yıldızların, galaksinin çekirdeğinin etrafında dönmesidir. Yıldızların dönmesinin sebebi ise çekirdeğin çok güçlü kütle çekimi uygulamasıdır. Galaksilerin çekirdeğinde genellikle dev kara delikler vardır. Ayrıca yıldızların en yoğun bulunduğu bölgedir. Birde düzensiz galaksiler vardır. Ancak bunların dönüp dönmediğini bilmiyorum. Benim tahminin dönmediği yönünde. Gezegenlerde aynı mantıkla döner. Gök cisimlerinin kendi etrafında dönüşünü de Sn. spartacus açıklamış.
Uzayda senin söylediğin kadar hızlı giden bir cisim bilmiyorum. Cern'de ki gibi bir durum olacağını sanmıyorum.