Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-11-2006, 20:34
himgil himgil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Agnostizm, Teizm ve Ateizm üzerine bir kaç kelam

"Kusursuz evreni yaratan, maddeler arası uyumu sağlayan Tanrı'ya, evet, inanıyorum ama insanların günlük yaşamlarına müdahele eden, kandan zevk alan Tanrı'ya inanmıyorum."

Einstein bu sözleri gerçektende söylemiş midir bilemiyorum ama Teist bir insanın açısından olaylara bakabilmiş. Tanrı evren midir, yoksa evreni yaratıp hayal ettiğimiz altın bezeli sarayına mı gitmiştir, bilemiyorum ama günlük hayattan elini eteğini çekmiştir Tanrı benim anladığım Teizm'de.

Peki şu sonsuz evrene bakarak, bu düzenin içinde az çok düşünebilen bir beyne sahip insanoğlunu Tanrı'nın varlığına götürecek kesin delil nedir? Bir işin kusursuz yapılabilmesi için, yapanında kusursuz (daha iyisini bulana kadar ne iyisi) olması mantığı mıdır? Şu ana kadar bu önermenin doğruluğuna çürütecek bir delil bulamadı isek evrenin sırlarına vakıf olamadığımız içindir. Çünkü her zaman genel geçer bir doğru değildir. Genişleyen bilgi denizinde mutlaka bu sorunun da cevabını bulacağız.

Ama nedir Tanrı'nın kesin kanıtı? Elle tutulabilir mi? Matematiksel anlamda açıklanabilir mi? Yoksa sadece insanın gönlüne hitap edecek, bizim için oluşturulmuş sistemin bir hikayesi mi?

Ve İnsan Tanrı'yı yarattı,

Ve aynı İnsan Tanrı'yı yarattığı elleri ile yok oluşunu sağladı.

Çünkü Ateizm insanın yarattığı Tanrı'yı yok etti. Soyut bir kavramı bilimsel gerçeklikle yok etmeye çalıştı. Ama karanlığa kurşun sıktı. Çünkü Tanrı'nın olmadığı bilgisine sahip olduğunu iddia ediyordu. Ama Teist'lerde ki soyut delillerden başka delil yoktu Ateistlerin elinde.

Neydi Tanrı'nın olmadığının ispatı,

Neydi Tanrı'nın olmadığının ispatı?

İnsan kendi eliyle yarattığı bir kavramın peşinde koştu, koşuyor ve koşacak.

Ama bilgi güneşinin sadece ufak bir kısmı bize gülümsüyor, sabrımızı deniyor.
Tanrı'nın var olup olmadığı nesnel gerçeklikle açıklanamaz, çünkü şu ana kadar bir kanıt bulunamaması hiçbir zaman bulunamayacağı anlamına gelmez. Şu an ki bilgilerimizin sınırlı olması, ileride bu sırra vakıf olmamızı engellemez.

Kim bilir belki ben bile görebilirim Büyük Patlamadan'dan öncesini, ilk Evrimleşmeyi, Evrenin ötesini/sınırını/boyutu. Şimdilik soyut veya imkansız bu kavramların bilimin gücü karşısında yapacak hiçbirşeyleri yok. Zafer bilimin olacaktır.

Teşekkürler, hepinize bir agnostikten selamlar.

"Bu kusursuz evreni seviyorum, lâkin Tanrı'nın var olup olmadığına dair bir türlü bir kanıt bulamıyorum. İşte ben bu yüzden agnostiğim çünkü ben bir bilimadamıyım."

Charles Darwin