Konu: Kader Nedir?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-11-2014, 21:45
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

martin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Boşlukla ilgili şöyle bir parantez açmak istiyorum;
Varlık yoktur dediğimizde varlığın gerçekliğini inkar etmiş olmuyoruz,sadece varlığı yokluğa indirgemiş oluyoruz,tıpkı varlık birdir dediğimizde varlığı birliğe indirgemiş olmamız gibi,
Kavramsal olarak insanoglunun ortaya koydugu bir varligin varligi ya da yoklugu, tamamen metafizik, ontolojik ve varliksal one surumlerin teorileri ve bunu kendilerine dogrulamalari temelindedir. Zaten bir sey kavramsal olarak var degilse, onun varliksal var ve yok tartismasi da olmaz.

Gerceklik te iste bu one surumlarin temelindeki bir dogrulamadir. Birinin kendine dogruladigini digeri yanlislar. Yalniz burada bilimsel bir durum olmadigi icin, dogrulayan da yanlislayan da sadece kendi icin bunu yapar.

Bu yüzden varlık birdir demek başka bir şey,yoktur demek başka bir şey,
bu nüansa dikkat çekmek istemiştim,
Bir varligin varligi, birligi, tekligi, ilkligi, mutlaskligi ve de kendi degismez bunyesindeki her turlu degisimi v.s. tamamen yukarida aciklandigi gibidir.

Burada bilimi farkli kilan, varlik ile ilgili olmamasi ve sadece aldigi gozlemi ortaya koymasidir.

Zaten gozlem aliniyorsa, varligin var yok tartismasi mantik disidir. Varlik ile ilgili digger her turlu degerlendirme de akilcidir ve gozlem vermez (teklik, ilklik, mutlaklik, degismez toz v.s.)

Mesela neden Budistler varlık birdir demiyorlarda varlık yoktur diyorlar,
ve bunu sembolik olarak da saçlarını kazıtarak ifade ediyorlar,
Burada yok dedikleri varlik hangisi, toz mu yoksa gercek olan mi? Eger toz ise, bunun yoklanmasi pozitivizmdir. Pozitivizm detoz yoktur, sadece gercek varlik vardir. O zaman da gercek varligin ortaya konmasi gerekir. Pozitivizm bunu isimcilik olarak ortaya koyar.

aynı şekilde vahdeti vücudcular neden varlık yoktur demiyorlarda varlık birdir diyorlar,
birinde boşluk(yokluk,hiçlik) vurgusu diğerinde birlik vurgusu öne çıkıyor,
Onlarda tozden ve "unity of things" den yola cikiyorlar. Bence senin Budizmdeki neyi varladiklarini ortaya koyman lazim. Bu toz degil se, gereklik icerme durumundadir.

Bir önceki mesajımda değinmeyi unuttum,
diyalektik konusunda senin düşüncen daha doğru,diyalektiği bire yada ikiye indirgemek çok mantıklı gözükmüyor çokluk demek daha doğru olur,gerçi çıkış noktasına dönersek ikiye bire hatta sıfıra kadar geliriz,ama diyalektik hiç bitmeyeceği sonsuza kadar süreceği için çokluk olması daha makul,Evrim yada Tekamülü aslında ikiye ayırmamız gerektiğini düşünüyorum,Evrenin evrimi ve insanın evrimi aslında insan için evrim yerine tekamül demek daha doğru olur,
şöyle düşünüyorum;
Konu ne ve hangisi olursa olsun; insanogluna gozlem veren bir degisim, donusum ve baskalasim mevcuttur ve bunun her bir asamasi da bir olusumdur.

evrenin evrimi diyalektikle gerçekleşir ve bu evrim pozitif yada negatif değil nötrdür,
Oznel ozel soyutlama ve soyutu olmayan her bir seyin, her turlu hareketi zaten yuksuzdur. Yuku veren insanogludur.

insanın tekamülü ise pozitif olmak zorunda ,çünkü aydınlanmak pozitif bir tekamül gerektirir,gerçi aydınlanmak neye ve kime göre sorusuda sorulabilir yada aydınlanmak diye bir şey varmıdır,mesela hep merak etmişimdir ,Budha ki kendisinin büyük bir hayranıyım aydınlandığına nasıl kanaat getirdi yada aydınlandığını nasıl anladı,aydınlanmış unvanını ona kim verdi kendisi mi çevresi mi?
her neyse konumuza dönersek insanın tekamülünü şöyle tarif edebiliriz diye düşünüyorum;
Sabit fikirli olmamak yani senin deyiminle Biased olmamak,düşünce biriktirmemek,algıyı parçalara bölüp sınırlara ayırmamak,herşeye karşı nötr olmak,
her türlü dogmadan arınmak,duyguları ve arzuları yani nefsi kontrol altına almak,
bu benim tekamül tarifim ,benim unuttuğum yada sizin buna eklemek istediğiniz varsa
bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim,,,
Sevgiyle-Sağlıcakla kalın,,
Eger fenomenler arasinda henuz her seyi kendi beyin ve zihin yetiileri ile ortaya koyan insanoglu ve de bunu sadece kendi icin, Adina ve eliyle bir monolog olarak yapiyorsa; yani kendi fenomeni dahil, her bir algiladigini sadece kendi yetileri ile dile getiriyorsa;

Birincisi bu dile getirim, dile gelen fenomen her ne ise onu baglamaz ve ortada dialog yoktur.

Ikincisi bilimsel olarak fenomeni degil de, gozlemini insanoglu dile getiriyorsa; o zaman zaten fenomenin varliksal temelini de ortaya koymasi mumkun degildir. Koydugunu dusunuyorsa, bunu zaten metafizigin, ontolojik ve varliksal one surdugu teorileriden biri ile yapiyor ve bunun dogrulugunu da kendine kendi akilciligi ya da inanci ideolojisi ile kanitliyordur.

Sonucta gozlemi dile getiren isanoglu, dile getirdigi gozlemi veren fenomenal tabanin ne oldugunu ancak kendi Adina ve yetileri ile ortaya koyar, fenomenin kendi Adina koyamaz. Ayrica arada zaten fenomenin kendi kendisini ortaya koyacagi ve bunu da insanogluna iletebilecegi bir dialogu yoktur.

Iste bu temelde her bir seyde insanoglunun ya kendisi ya da kendi yetisi algisi bilgisi kavrami v.s. vardir.

Insanoglunun fiziksel/kimyasal/sinirsel ve organ butunlugundeki fenomenal goruntusunun de yasam ve iliskisini her turlu onun beyninin zihninin soyutlamasi soyut degerleri ve degerlendirmeleri yonlendirir.

Yani vucudu yonlendiren ve yoneten zihindir ve onun soyut degerleri ve degerlendirmeleridir. Zaten her turlu teori, tez, antitez, formuller, kurallar, yasalar, ideolojiler, inancsallar, izmler etik her turlu deger, psikolojik estetik ve mantiksal duygusal duyumsal her turlu deger insanoglunun soyutlamasidir.

Iste insanoglu tarihi de bu soyutlamanin ve soyut deger ve degerlendirmenin, duzene, sisteme, kurum ve kurumlasmaya ve fenomenlestirmeye donusturulerek somuta tasinmasi ve yine kendi algisina bilgisine sunulmasidir.

Iste simdilik insanoglunu digger her turlu fenomenden farkli kilan, onun bu zihninin soyutlamasi, soyut deger ve degerlendirmesi ve soyutunun sonucu ile de bunu somutlastirmasi ve vucudu ile somuta tasimasidir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti