Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31-08-2007, 01:49
teotehuakan teotehuakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Dersim Katliamı Bir Soykırımdır

Adam ilk mesajını soy kırım diye yayınlamış. Yok daha neler. Kesinlikle sitenin genel içeriğiyle bir ilgisi yok. Saçma ve provakatif.

Ama tartışılmaz değil.

Soykırımın birinci gerek ve şart koşulu belli bir etnisite düşmanlığıdır. Bu düşmanlığın sonucunda sistemli ve etkili bir şekilde o popülasyonun varlığının ortadan kaldırılması hedeflenir. Yani o etnik kökenden olanın iyi/kötü, çalışkan/tembel veya zengin/fakir olmasına bakılmaz. Daha çok ırk temelli bir yaklaşımdır.

Önümüzdeki olaya bakarsak:

Mustafa Kemal, Afet İnan'a yazdırdığı vatandaşlık bilgisi kitabında (ki bu ifade 1924 anayasasında da yer almıştır) 'Türkiye ahalisine vatandaşlık bakımından Türk denir' diyerek vatandaşlık tanımını ırksal temellerden arındırmıştır. Sonra da iktidara gelen hiç bir yönetici (bir dönem Avrupadaki Nasyonal Sosyalist partilerin etkisinde kalan İsmet İnönü hariç) farklı bir tutum takınmamıştır.

Şeyh Sait ve Dersim isyanları o halde nasıl değerlendirilmelidir?

İktidara karşı başlatılan bu kalkışmalar belirli bir etnik yoğunluğun olduğu bölgelerde çıkmıştır. Ayaklanmaların mimarları kürt ve zaza ileri gelenleridir. Bölgede feodal yapı çok kuvvetlidir. İngilizler Musul'un ele geçirilmemesi için bölgenin ileri gelenleri ile anlaştıklarını daha sonra açıklmaışlardır. Konu ile ilgili gizli devlet arşivlerinin ise bir kısmını alışagelmedik şekilde hala açmamaktadırlar. İsyanın büyük ve tehlikeli olması bastırılmasının da daha güç ve kanlı olmasına yol açmıştır. Zaza ve kürtlerin bu isyanlarda ölenlerin çoğunluğunu oluşturmaları ise tamamen ayaklanmanın etnik içerikli olmasından kaynaklanmıştır. Bu isyan nedeniyle de ülke idaresi tarafından farklı muamele görmelerine yol açmıştır. Hiç şüphesiz (buradan bir takım yanlış ve yaygın kötü muameleyi mazur gördüğüm veya gösterdiğim anlamı çıkmasın) bu durumda da cenosidden bahsetmek olanaklı olmamaktadır.

BEN Ateist değilim; Onlar Teist'tir.
BEN kendimi olmayan bir şey üzerinden tanımlayanlardan değilim.
BEN