Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-01-2010, 19:29
cin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cin cin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Üstadım,

Bende bir alevi olduğum için konuya az hakimim, Aleviliği bilenlerin ve az çok içinde bulunanların beni iyi anlayacağına olan güvenim bana şimdi yazacaklarımın cesaretini vermektedir,

Öncelikle Din'mi - Değilmi diyebilmek için "Din" ne demek onu anlamaya çalışalım,

"Din" , Yaratıcı-Yaratıcıların açık ve net bir biçimde bilmek ve Yaratıcıların var ise beklentilerinin yerine getirilme sürecidir,

bir yaşam biçimi ve bu yaşam biçiminin gerektirdiği siyasi ihtiyaç değil'dir asla ve insanoğlunun şahit olduğu ve yaşadığı tarih tamamen din adına kurgulanmış bir sistemden farklı değildir, Din adı altında şekillenen kurallar ilk dönemlerinde çok Tanrı inancı günümüzde'de Tek Tanrı sistemine bırakmıştır yerini ancak amacı ve kullanılış amacı asla değişmemiştir, Konu başlığının cevabına gelecek olursak, alevilikte bahsi geçen ve Alevilik öncesi hükümleri olan diğer Sözde dinler gibi, bir ihtiyaç, siyasi bir süreç ve bir yaşam biçiminden farklı birşey değildir, Asla bir din değildir.

İnsanları inandıklarından ötürü yargılamayı ve onları düzeltmeye çabalamayı bırakmamız gerek, apaçık ortada olanı göremeyen insanın tek kurtuluşu onu kendisinin farkına varmasıyla mümkündür, Kolay olacak demiyorum ancak birgün mutlak olacak biliyorum, birgün insanlar samimi ve vicdan gösleriyle okumaya başlayacaklar ve bir gün insanlar neden bu kadar cahil ve gerici bir hikayeye nasıl bu kadar uzun bir süre inandıklarına şaşıracaklar,

İnsanları değiştirmek yerine değişmelerini beklemek gerek,