Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-01-2012, 18:38
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

burda asıl sorun şu:

Türkiye aleviliği ile Arap-Farisi aleviliği (şiilik, nusayrilik vs.) tamamen farklıdır.

Türkiyedeki alevilik, bektaşiliğin içinden çıkmıştır. Orta asya ritüellerini barındıran, islamiyetle uzaktan yakından alakası olmayan, tanrı-insan-tabiat sevgisine dayalı (bir nevi şintoizm) bir inanç biçimidir.

1514 yılında Yavuz'un mısır seferiyle halifeliği başımıza bela etmesine kadar da anadolu topraklarında hakim olan düşünce buydu. tasavvuf olarak adlandıracağımız bu düşünce pek çok düşünür (mevlana, hacı bektaş, yunus emre, karacaoğlan...) tarafından dile getirilmiştir. 1514'ten sonra ise alevi katliamları (ve de soykırımları) başlamış. hayatta kalmak için, "biz de islama inanıyoruz, sadece farklı mezhepteniz" demek zorunda kalmışlardır. 1514'ten sonra osmanlı'nın çöküşü başlamıştır. sünni islam yüzünden matbaa bile 100 sene sonra gelebilmiştir.

Bu inanç biçimini islamiyetin bir kolu olarak görmek-göstermek ise sadece güvenlik kaygısındandır. anadolu topraklarında müslümanlardan baskı-zulüm görmemek için oluşturulmuş bir zırhtır.

bu ülkenin gerçek sahipleri alevilerdir dersem, çok da iddialı bir laf etmiş olmam umarım.

1) pek çoğu, ortaasyadan gelmiş türkmenlerden oluşan aleviler; osmanlı baskısına rağmen ibadetlerini bile türkçe yaparak bu dilin yok olmasını engellemişlerdir.

2) her ırktan insanın harmanlandığı anadoluda, başka dinden-mezhepten olanlarla kız-alıp vermemişler, safkan bir ırk olarak kalmışlardır.

3) felsefeleri, tanrı korkusu yerine tanrı ve insan sevgisi tabanlı olduğundan kendi içlerinde barış içinde yaşamışlar, bilime sanata önem vermişlerdir.

4) kürt alevilerinin durumunu çok iyi bilmiyorum. kürtler içinde çok fazla türk, türkler için de ise çok fazla kürdün olduğunu biliyorum. örneğin BDP'li Ahmet Türk'ün dedesine kadar olan soyu türktür. mardinde bir kürt kızıyla evlenme hadisesinden sonra kürtleşmişlerdir. araştırın görürsünüz. o nedenle kürtler de benim için bir türk boyudur.

saygılar...