Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-12-2013, 11:00
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Anadolu Aleviliğinde yola girmek için Alevi anne-babadan gelme şartı aranıyor diye pek çok yerde okumuştum. Bu tür dışa kapalı inançlar yok olmaya mahkum. Kendilerine has bir devletleri olsa ayakta kalabilirlerdi. Ama ülkemizde Dersim dışında çoğunluk oldukları bir il de yok.

Fakat Bektaşilik başından beri dışa açık bir kol. Keza Erdoğan Çınar'ın öncülük ettiği ''Işık-Aleviliği'' de bildiğim kadarıyla dışa açık. Bunlar ayakta kalabilir.

Aleviliğin yok olma sürecindeki etkenlerden biri dışa kapalı olup yayılma yönelimi göstermemesiyse, bir diğer neden de cumhuriyet döneminin tekke ve zaviyeleri kapatması, cemleri jandarma kovuşturmasına uğratmış olmasıdır. Cumhuriyet iyidir, hoştur ama Alevilere adeta adı konmamış bir etik dışı teklif yapmıştır: Ben şeriatı engelleyip çağdaş yaşama alan açayım, sen de bundan faydalanıp rahatça var ol, ama yolunu bırak! Bu adı konmamış teklif yine adı konmadan kabul edilmiş gibi görünüyor. Pek çok Alevide Aleviliğin Ali'yi sevmek ve sünni anlayışı biraz daha serbest formda sürdürmekten ibaret olduğu gibi bir tanım var. Alevilere neye inanıyorsun diye sorunca sokaktaki insan farklı farklı yanıtlar verebiliyor.

Evvela Aleviliğin, geniş kitlelerin önünde net biçimde tanımlanması lazım. Dağılma süreci, Alevilerin kendi yollarını unutmaya başlamasıyla ilişkili. Şehirleşme ve köyden kente göç bu süreci hızlandırdı. Yola girip ikrar vermeden Alevi olunmaz benim bildiğim. Bugün Alevilerin kaçta kaçı bir mürşide bağlanmış haldedir? İnançlarını öğrenecekleri yetkin kişilerle bir temasları kalmamış halde. Bu da dağılma sürecini hızlandırmış. Sünni devlet Alevi erkanını dağıtmış. Bir de Alevi çocukları daha küçücük yaşta zorunlu din dersleri görüp asimile ediliyor. Bunu da unutmamak lazım. Yaşanan bir takım katliamlar Alevileri sindirmiş.