Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-04-2017, 13:41
hoatzin hoatzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

postalmarx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben diyorum ki bütün mucize iddiaları bu şekilde "zorlama mucize iddiaları". Bu mucize üreticileri Kuran'ı açıp "acaba bu ayetten bir mucize çıkartabilir miyiz" niyetiyle bakıyor. Bir tane muğlak bir cümle işine gelir gibi gözükünce de diyor ki "bakın bu cümleyi sanki modern bilimi bilen birisi söylemiş gibi yorumlayınca oluyor". Tamam da bu mucize değil ki. Mucize olması demek o cümlenin modern bilimi bilmeyen eski insanlar tarafından söylenmiş gibi yorumlanınca olmaması. O zaman bu eski kitabın bu içeriğiyle varoluşunu doğal sebeplerle (yani eski insanların uydurması, halisünasyon gören peygamberler vs) ile açıklamaktan "aciz" kalmamız durumu ortaya çıkar. O zaman da bizi bu şekilde açıklayabilmekten aciz kılan şeye "aciz bırakan" manasına "mucize" denir. Kuran'da mucize olduğunu iddia edenler sadece diyor ki "bu ayeti alıp Allah yazmış gibi okursak oluyor". Tamam da mucize nerde?
Sanırım söylemek istediğin seyi tam olarak anlamadım. Mesela modern bilimden hiç haberi olmayan biri bu mucize iddaasındaki ayeti; günümüz mucize iddaacılarının öne sürdüğü şekilde yorumlayacak olsaydı mucize iddaası geçerli sayılırmıydı?