Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-06-2016, 16:51
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Spartacus'ten alıntıladığım kısma göre bir bütün, parçalarının toplamından daha fazlasını ortaya çıkarabiliyor. Yani et-kemikten oluşan bedenimiz bir bütün halinde et-kemikten daha fazlasıdır. Bunlar bilinç, irade gibi fazlalıklar.
Bilinç bilindiği üzere maddeden sonra ortaya çıktı, ya da genel iddia o şekilde: bilinçten önce madde vardır derler. Madde bir şekilde, bahsettiğin sinerjiyi yaratarak düşünme, geleceği planlama, problem çözme, karar verme, seçme yetisi kazanmıştır. Madde en başta kendinde olmayan böyle bir yetiye, bir özelliğe ya da bir işleve nasıl olanak verebilmiştir? Bilinçsiz ve cansız madde nasıl canlı ve bilinçli bir organizma türetebilmiştir?

Hatırlarsan sevgili Yıldıztozu, mikrobiyal ve bakteriyal zeka ile ilgili konu başlığında koloni şeklinde bir araya gelen tek hücrelilerin bile kendilerinden beklenmeyecek karmaşıklıkta davranışlar sergileyebildiklerinden, koloni çıkarını maksimize edecek şekilde ortak bir karar doğrultusunda çalışabildiklerinden, seçme, ayırma ve karar verme ya da öğrenme gibi zeka gerektiren davranışlar sergileyebildiklerinden bahsetmiştim.

Hatta bu konuda çalışan bir bilim adamının hücre topluluklarının tıpkı nöral networkler gibi davrandıklarını, nöronların sadece veriyi ileten değil aynı zamanda o veriyi işleyen birimler olduklarına dair teorisini de alıntılamıştım.

Zeka, beyin denilen organın evrimiyle bir anda ansızın ortaya çıkmış bir özellik ya da yetenek olamaz. Onu oluşturan parçalarda en azından bu yeteneğe yol verecek birim düzeyde bir yeti olması gerekiyor. Bu birimler bir araya gelip, organize olduklarında, örneğin mesela neokorteks şeklinde, nedensel ilişkiler kurabilmeni sağlayan bir yeti ortaya çıkarıyor.

Peki canlı hücrelerde bu şekilde birim zeka parçası söz konusu ise, ve canlı bir hücre de şayet cansız elementlerden, atomlardan oluşuyor ise bu seni hangi çıkarıma götürür?

Bir arada Gaia teorisi diye bir konu açmıştım. O teoriyi de okuman da fayda var:

https://www.turandursun.com/forumlar...highlight=Gaia

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.