Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-12-2015, 21:04
Durak Durak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Felsefe' ye Bakış Açısı

Bu mertebelerin hepsini toplayan bir peygamber bir insan var. Ne Melek var ne Rasul var. Başkası yok. Sen Allah'ın kapısısın. Ya Muhammed sallallahü aleyhi ve sellem. Senden başka kapılardan Allah'a gelmek isteyenler giremeyecek. İbni Sina ne oldu? Perişan oldu. Evliyaullahtan biri Rasulullah'ı gördü. Dedi Ya Rasulullah bu İbni Sina'nın durumu nedir? Felsefe...felsefe bir şeyler karıştırıyor. Dedi ki:"O, beni aradan çıkartıp Allah'a kavuşmak istedi. Ben de pabucumun ucu ile ağzını yırttım." Koca İbni Sina aklın felsefenin zirvesi varabildi mi? Ne oldu Aristo? Ne oldu Sokrat? Ne oldu Eflatun? İsa aleyhisselam geldiği zaman dediler ki ölüleri diriltiyor. Ya hu dedi siz gördünüz mü? Gördük. Gördüyseniz inanın dedi.Ben bunca yıllık tıp ile uğraşıyorum. Ben yapamam bu işi. Sen inanmıyor musun dediler? Yok dedi. Ben nefsimi arındırmışım. Filozofluk yapıyorum. Beni böyle süzgeçten geçirecek adama ihtiyacım yok.
İmam-ı Rabbani 70 bin evliyanın reisi. İmam-ı Gazali Hüccetül İslam'da naklediyor. İmam-ı Gazali Farabi'nin de kâfir olduğunu söylüyor, İbn-i Sina'nın da kafir olduğunu söylüyor. Koca İbn-i Sina güme gitmiş, sen kimsin? Akılla, felsefe ile, zeka ile, mantık ile çalışmaz. Bu kapı aşılmaz. Bu eşik aşılmaz. Bu eşik ancak ittiba aklı, vahye uydurmak ile aşılır. Benim aklım, benim yorumum, benim aklım almıyor ile olmaz. O zaman işte kocaman Süleyman Ateş, bu kadar tefsir yazıyor, bu kadar kitap yazıyor, bu kadar hoca olmuş ama ne diyor? İsa aleyhisselam'ın gökte olduğunu ve geleceğini inkar ediyor. Bu kadar hadis var... Havada nasıl yaşasın diyor. Atmosferde oksijen yok diyor. Ölmesi lazım diyor. Bütün hadisleri inkar ediyor o aklına göre. Akıl ve felsefe burada tökezler. Akıl, burada durur. Evliyaullaha uyacaksın. Ahmet Bedevi Hazretlerini gelip şikayet ettiler. Devamlı zikirde, cemaate gelmiyor dediler. Olur mu öyle şey bunu bir inceleyelim dediler. Cemaate gelmiyor. Niye? Bir namazda Mekke' de. Bir namazda Medine' de. Bir namazda dağlarda. Bir namazda adalarda. Ne anlarsın evliyanın işini. Ahmet Bedevi Hazretleri yüzünü açmazdı. Yüzünde ilahi tecelli vardı. Gören ölüyordu. Devamlı peçeleydi. O zamanın en büyük alimi
geldi soru soracak. Neden cemaate katılmıyorsunuz efendim şudur budur fıkıh mıkıh istişare yapalım derken hiç daha bir şey yok. Bir geldi başı örtülü.. böyle haller... İçinden geçirdi:"Bizi de getirttiler buna, bu nedir?" Dedi ki:"Deliler, deliler ama onların deliliği o kadar değerlidir ki, akıl onun yanında secdeye kapanır" Burada akıl durur, burada vahiy devreye giriyor. Evliyaullahtan ilham devreye giriyor. Keramet devreye giriyor. Peygamberden mucize devreye giriyor. Senin aklın, mantığın bunu çözebilir mi? Neymiş bu gemiler karadan... Ya hu orada keramet devreye giriyor. Bunlar tarihe göre hesap yapıyor. Şu kadar saatte șu kadar ağaç kesilecek yontulacak, yolun üstündeki ağaçların kesilmesi var. O zaman ormanmış. Bu ormanlar kesilecek. Ertesi gün bakacak orman kel olacak. Bir hesap, bir kitap. Mantıken bu imkansız diyor. Peki soruyorum. Bu gemiler buraya indi mi? İndi diyor. Nasıl indi? İşte onda ihtilaf var. Ben nasıl indiğini sormuyorum sana. Akșemseddin neydi? Herkes dönelim dedi. Bırakalım dedi. Büyük Haçlı Orduları toplandı. Ya biz fethedeceğiz. Feth edemezsek bittik. Hazreti Fatih, bu kadar tehlikeyi nasıl göze aldı? Akşemseddine dedi ki:"Efendi Hazretleri bana kesin bir şey söyle" Bütün ulema toplandı. Senin aklın bunları almıyor diye inkar mı etmen lazım? Sen kuyumcu tartısı ile patates çuvalı tararsan değil teraziyi bütün üzerine koyduğun tezgahı da devirirsin. Yapma. Kafayı çatlatma, uy. İtaat, ittibah sonra muhabbet. "Yok efendim ben kendi kafama göre gideceğim, aklım almadığı yeri inkar edeceğim" dersen dinden imandan çıkarsın. Koca İbni Sinalar, Farabiler felsefe ile sapıttılar da şimdiki akılcılar, felsefeciler onların zerresi kadar felsefe bilmezler. Felsefe, ne zaman doğruyu buldurmuş? Mantık, kıyas ne zaman doğruyu buldurmuş?