Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-09-2011, 13:53
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

TUBA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili khaos, karadeliklerin merkezinde tekillikten bahseden sizinde belirttiğiniz gibi hem iyi felsefeci hemde iyi bilimci einstein ın teorilerini baz alarak ortaya atan astrofizikçilerdir. yani zamanımızdaki fizikçileri geçmişteki fizikçilerden ayırmanız manasız kalıyor. şayet hala einstein ın teorilerine bir harf dahi eklenemiyor, dolayısıyla bu teoriler kullanılıyorsa zaten günümüz fizikçilerine atıf yapmak biraz absürd kaçıyor. einstein ın quantum teorisini artık quantum fiziği olarak öğrenildiğini sanırım biliyorsunuzdur. maksat quantum teoriyi daha iyi kavrayabilmektir. gelelim karadeliklerin gözlenemediği konusuna, hayır sevgili khaos o konuda da yanıldığınız belirtmek isterim, çünkü karadeliklerin varlığı etrafına uyguladıklarını hesaplayarak saptanabiliyor ve merkezine doğru ilerledikçe nelerin vukuu bulduğu teoriler baz alınarak hesaplanıyor. ve bu hesaplamalr ışığında merkeze doğru gidildikçe quantum düzeyinde madde emiliyor ve karadeliğin kalbine (merkezine) hapsoluyor. karadeliklerin kalbinin tekillikten ibaret olduğunu ben söylemiyorum önce tekillik kavramının ne olduğu anlaşılması gerek. yaratılışçıların big bangin başlangıcç noktasında iddia ettikleri gibi tekillik yokluk anlamı içermez. zaten kafa karıştıran nokta burası. aksine astrofizikçiler big bang öncesi maddenin yok olmayıp sonsuz yuğonlukta, sıcaklıkta minicik bir noktada olduğunu ifade ederler. ama tek cevap bulunamayan soru ise bu enerjinin dışa vurumunu sağlayan nedir?

şimdilik bu kadar yazayım, umarım anlaşılmışımdır
o halde sorun nedir.

bing bang teorisinin zırt dediği yer olan tekillik kavramının bilimsel değil felsefi hatta metafizik olduğu iddiasını dile getirerek bu başlığa dahil olmuştum.

daha sonra siz,
tekilliğin karadeliklerde gözlemlenen bir şey olduğu karşı iddiasını ortaya koymakla bağlamı tersine çevirmiştiniz.

şimdi ise yeniden benim söylediğim geri dönerek,
iki tekilliğin aynı şey olmadığını vurgulamışsınız.
bu tartışma konuyu daha anlaşılmaz kılmaktan başka bir işe yaramadı.

kara delikde tekillikten bahsetmek yerine belki çekirdekten bahsetmek,
daha tutarlı olacaktır.

bu aşamada bing bangdeki tekilliğe geri dönmek,
teorinin kavramlarının içerdiği metafizik savsatayı deşifre etmek gerekir.