Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-09-2014, 18:59
Isaac Schneider Isaac Schneider isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sertanyaril´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili balyapan,

Kuran'ı değerlendirirken kozmoza bakıyorum. Karadelikleri, doğan güneşleri, sönen güneşleri, pulsarları, süpernovaları, hipernovaları, evrenin 14 milyarlık yaşını, evrenin neredeyse sonsuzluğa varan büyüklüğünü, evreni insan büyüklüğünde kabul edersek dünyanın onun bir atomu kadar bile olmadığını görüyorum. Hepimizin yıldızların tozundan meydana geldiğini görüyorum. Karadeliklerdeki kütle çekiminin evrenin başlangıcı sırasında ortaya çıkan enerjiyi yarattığı düşünülüyor. Yani her karadelik yeni bir paralel evren kapısı olabilir.

Bunları en güzel kozmoz belgeselinde açıkladılar. Kozmozun yaşını bir yıllık takvime sığdırırsan, yani 14 milyar yılı, 12 aya bölersen. Ve insanlığın bütün medeniyetini evrenin yaşıyla kıyaslarsan. Gelmiş geçmiş bütün medeniyetler Sümerler, Babil, Mezopotamya uygarlıkları, Hun İmparatorluğu, Hint medeniyeti, Mısır Medeniyeti, Çin Seddi, tüm peygamberler, İbrahim, Musa, İsa, Muhammed, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu, Amerikanın Keşfi, Rönesans, İstanbulun Fethi, Atom Bombası, Einstein, Newton, Faraday gibi daha nice insanlık medeniyeti tarihi toplamda son 20-30 saniye içinde gerçekleşmiş oluyor.

Evrenle ilgili sırlar var henüz çözülmeyen, ama insanlık son 400 senedir adam gibi bilimle uğraşıyor. 400 sene kozmik takvime göre 1 saniyeye karşılık geliyor. Bir insan ömrü kozmik takvime göre 0.2 saniye falan. Sizler bir yıllık olayı birkaç saniyede çözmek istiyorsunuz, o daha zor.

Şimdi evrenin bu kadar kompleks yapısına baktıktan ve insanlığın evrende daha bebekken neler becerdiğini gördükten sonra Kuran'ı okuyorum ve bütün bu harikaları yaratmış bir yaratıcı göremiyorum. Yok cariye evli olsa bile onları alabilirsiniz, yok cariyeniz iffetli kalmak isterse ona fuhuş yaptırmayın, fuhuşa zorlanmış olsalar bile Allah cariyeleri affedermiş. Yok müşrikler ancak birer pisliktir. Yok Allah pisliğini bırakır, yok efendim Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, yok hicret etmezlerse öldürün, daha sonra ise hicret etmiyorlarsa önce bir nedenini sorun acele karar vermeyin, belki hastalardır, yok cihada çağırın gelmiyorlarsa fasıktırlar, yok peygambere bütün kadınlar helal. Süpernovalar, gezegenler, güneşler yaratan Tanrı bunları mı yazar? Üstelik ben de yazarım ve Kuran'da kullanılan yazım dilini inceliyorum da, edebi olarak vasat bile değil. Son derece zayıf bir anlatım dili.

Aynı bilgiyle Eski Ahit'e de bakıyorum. Orada da aynı sonuca varıyorum bir ilkel kabile tanrısı. Yeni Ahit, Kuran ve Eski Ahit'ten çok daha iyi yazılmış ve çok iyi öğütler vermesine rağmen o da aynı.

Benim düşünceme göre insanlar çok kibirliler. Eskiden evrenin merkezinde olduğumuzu sanıyormuşuz. Hala öyle sanıyoruz. Bu dinler bizi kibirlendiriyor, bak işte bu büyük evreni yaratan Tanrı benim donumun temiz olup olmamasına bakarak ona yaptığım ibadeti kabul edecek kadar beni önemsiyor. Bu tanrı kaç tane kadın almam gerektiğine karar veriyor ve kadınlarımın saçlarını kapatmasını istiyor. Tanrı beni çok önemsiyor, beni cennete alıp süpernovalardan arta kalan zamanında bana eş bulacak orada.

Benim imanım hayatadır. Eğer bir Yaratıcı varsa ona yapılacak en güzel ibadet ise doğru düzgün başkalarını incitmeden yaşamak ve insanlık mirasına ne kadar ufak da olsa bir katkıda bulunmak olur. Biz evrende bir toz zerresinin atomu bile değiliz.

Çok güzel bir yazı olmuş.