Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-05-2022, 22:52
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
[url]Peki sizce dil bilmeden de biz "cahil ateistlerin" cehaleti giderilebilinir mi artık?
Ben bunu (google translate i) bir karşı psikiyatri sosyal medya grubunda pubmed'den bitki ekstratlarının tıbbi kullanımıyla ilgilli içerik paylaşma vb olarak denedim. Paylaşılan içeriklerde bilindik antidepresanlar analjezikler vb yle karşılaştırılmış hatta bazıları bilindik anlamda farma içeriklerinden başarılı özütler vardı. Gerçekten de bir antidepresanla ya da diazepamla kıyaslanmış (çift kör plasebo) ve bunlardan kimi zaman başarılı olmuş bitki özleri vardır. Çok basit bir örnekte dereotunun su ekstresinin (çayının) kadınlarda adet sancısı için reçete edilen bir ağrı kesiciden daha başarılı olduğu çalışamalar bulunabilir. Buna benzer çoğaltılabilir örnekler var. İçerikler okunabilir anlaşılabilir düzeydi ve netlikteydi ama ne farma'nın ne tıbbın ne de ilaç sanayinin imajına dair net bir sorgulama ya da değişim olduğunu sanmıyorum. Öğrenilmiş şeyler ya da belki propaganda öğrenilmiş çaresizlik gibi. Yani bir örnekte Morus Alba (dut) özünün bazı bilindik antiepleptikler kadar etkili ya daha güvenli oluşunu ya da aynı bitkinin kabuk/kök lifinin bir diyabet ilacı kadar etkili kan şekeri yönetebileceğini vs kitlesel anlamda sorgulayamadık, sorguya açamadık ya da özümeseyemedik.

Yani giderilemez,net....

Vicdanlar yaralandığında da kan akmış sayılmaz mı? -Thoreau...