Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-04-2018, 09:39
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart gerçeksel bir özeleştirme

Arkadaşlar bir derleme yapmak, bir fikir sunmak, istiyordum ve sabah sabah kafamda dönen İnanna-Enkidu ve Gılgameş öyküleri ile güne başladım.

Kendim de modern topluma ve onun ilişkilerine göre oldukça Enkidu'luk duyumsadığım için de bunu yapacaktım...

Doğal hayat ve karşısında sözde uygarlaştırılmış bir tuhaf modern toplum ve hayat ve uygarlaşmış (ama doğasına yabancılaşmış) insan ikilemi ve kadın erkek rolleri gibi şeyler hakkında işime gelecek ve demek istediklerimi dememe yarayacak şeyler arıyordum..

ya da içsel Enkidu mu arayıp aklayacaktım kendimce...ve içsel Enkidu mu uygarla barıştıracaktım
Endkidu'nun doğallığını ve yabanlığını sözde modern/uygar insana karşı savunacaktım

Kafamda başlangıç için hatırladığım iki yazım vurgusu vardı.

Birincisi, Enkidu'nun, yaban ve doğal varoluştan sosyal hayatın izole içeriğine çekilmesi vurgusu taşıyan bir yazıydı..

Diğeri de;
İnanna Gılgameş birlikteliğinin bugün-kü kadın erkek rollerini ve toplumsal olgusallığı özelikle de kadın rolünü temsil ettiği ama tabiri caizse kadını aşağıladığını, kadını kıstırıp yanlış bir imgeye hapsettiğini belirten muhtemelen Kürt-toplumsal bir yazım sitesinde ya da blog da geçen bir yazıydı..
Sanırım İnanna Gılgameş figürünü, sonsuza kadar sürmesi umulan ideal-romantik ikili birliktelik sonucundan eleştiriyordu ve kadının toplumsal rolünün küçümsenmesi, erkeğe gölge olarak tanımlanması, cinsellikleştirilmesi ve seksleştirilmesi yanında, kadına git bir ideal eş adama ait ol, evinin kadını ol, çocuk yap, erkek üzerinden tanımlan, yönetsel ve başka işe karışma gibi rollerin biçilmesini de eleştiriyordu
Hala bu yazıyı arıyorum

ama işin ilginci bu yazıyı ararken başka şeyler buldum ve hayretler içinde kaldım
şoklar içinde

Abdullah Öcalan İşaretli Erkeği Öldürmek simli bir kitap buldum.
Kırk yaşındayım ve meseleye hiç öyle bakmamıştım.

Bu esere neredeyse güzel bir çağdaş esincilik ve bilinç/ışık sözetmeciliği ve birleştirmeciliği ve ya da kendini savunan insan tadında ve ayarında göz attım
tamamını henüz bitiremesem de
https://tr.scribd.com/document/34893...bdullah-Ocalan
Ayrıca bir de böyle bir içerik bulmuştum
https://www.wikisosyalizm.org/Öcalan...aşmasına_Doğru)

Bu kimliği, yani insan kimliğini, yani Abdullah Öcalan olanımızı, daha önce hiç bu anlamda tanımamış-tanışmamış ve değerlendirmemiştim..
Ki arkasında ki diğer toplumsal öyküyü de..

Biz sadece bize yansıyan bir toplumsal çatışma-kavga savaş kaos biliyor-görüyoruz ve orada kan ve savaş olduğu için bu toplumsal olgu yüklerindeki tarafların tanınmasına ya da bu tanımanın empatik işlevine ve derinliklerine de girmiyoruz sanırım

Benim tarafımda yazımcı kimliğinin terör vb. örtüştürmesinden de soyunarak ve sıyrılarak oldukça büyükçe bir s-empati de toplayıp kazandığını söyleyeceğim
Bu konuyu siyasallaştırmayacağım ve diğer toplumsal siyasal kafakarışıklığından bunu ayırarak bunu sözediyorum

Daha da fazlası
Bunu ararken özellikle başka da bir çok Kürt-toplumsal kökenli yazım ve kadına bakış ve dünyayı adlandırma yazısı buldum
Sanki hepsinden bilinç taşıyordu/akıyordu...

Jineoloji kavramıyla Kürt kadınının yakın ilgisini-ilişkisini ve diğer genel bilinçliliğini de görüyordum

Bu kadın yazarların ya da yazıların bir çoğu kendimi aptal ve bir şey bilmiyormuş gibi hissetmeme sebep oldu..
ya da meydanın birilerine bırakılması hissiyatına kapıldım

İnsanlara modern kentlerde uyuduklarını bildirebilirim.

Araştırmama da devam edeceğim ancak hala buradaki şok ve onun çözümlenmesi istenciyle öncelikli ilgiliyim aslında
..

Bunun sonucunda oldukça siyasi/toplumsal bir aydınlanma yaşadığımı/geçirdiğimi hatta kendimi küçük-küçük düşmüş ve yarı izole hisesttiğimi, hatta (kapana kısılmış) toplumsal olaylara karşı ilgisiz ve duyarsız hissettiğimi ve şimdi bunu çözümlediğimi de sonuç olarak ifade itiraf ta edebilirdim...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.