Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-04-2013, 09:44
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

manve´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Herakeleme yani hareketleme ne amaçla yapılır?Neden ihtiyaç duyulur?
Araplar neden kendileri harekesiz kullanırlar Kuran'ı?
Arap olmayanlar Kuranı okurken doğru dil hareketlerini yapabilsinler diye bir takım suni işaretler konuldu.Dil hareketi düzenleyicileri oldukları için hareket kökünden gelen harreke adı konuldu bu işaretlere.Yani tamamen dil hareketlerine yönelikler.
Yani lisanla ilgili dil hareketleri.
Ve ayette aynen LİSANLA İLGİLİ DİL HAREKETLERİNDEN bahsediyor zaten.
Konuşma dili içinde organ olan dil içinde LİSANE-KE terimini kullanır Kuran.
lâ tuharrik(harekeleme) : hareket ettirme
lisâne-ke : dilini(KIYAME 16-KURAN)

http://www.kurantefsiri.com/kuran_te...i.aspx?ayet=16
Arapçayıda Kuran ayetlerinide biliyorum merak etme.Herakeleme çeşitlerini ve harekeleme işine neden ihtiyaç duyulduğunuda biliyorum.Başlık yazısını daha dikkatli okumanı öneriyorum.
Konuya dair benim size karsi sundugum fikir, harekeleme nedir, ne degildir gibi birsey degil ki!?? Siz harekeleme vaazi verdiginiz birine bu sorulari yoneltirsiniz. Medreseegitiminde filan ise yarar.

Size sorulan soruyu ve sunulan karsi fikri anladiniz mi siz oncelikle?

Arapca'yi bilmeniz veya bilmemeniz bizi ilgilendirmiyor ki!?. Kaldi ki ben size boyle birsey sormadim.

Size yukarda sordugum soruda , kitaptan bize, bir organ olarak dil ve lisan(language) anlaminda dil kelimesini yazar misiniz dedim. Ustelik Arapca yazin filan da demedim.

Ayrica verdiginiz ayetin daha gerisinden alip okursaniz, harekelemeden filan bahsetmedigini de pekala goreceksiniz.

Her mesajinizda, sorularla karsi karsiya kaldiginizda, baslik mesajini okur musunuz veya dikkatli okurmusunuz vs. demenize gerek yok. Biz yazdiginizi okuyoruz zaten.