Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-04-2022, 03:25
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ilahimasal;

Iyi niyetimle sunu soyleyeyim sana. Senin bilmem kac dil bilmem, cok egitimli, kulturlu bilmem ne etiketine sahip olmani beklemiyorum. Oyle biri olmak zorunda degil kimse. Yani senin sahsina yonelik seni kirmak, incitmek icin de soylemiyorum.

O yuzden beni anlamani umit ediyorum. Dedigim seyi sanirim ilk etapta anlamadigin icin karsi ciktin. Hani toplumda soyle bir algi vardir; ateist adam zekidir. Ben de diyorum ki bu bir palavradir. Deist, hatta sintoist adam da zeki olabilir; o yuzden bu genellemeler yanlistir. Dunyadan haberi olmayan egitimsiz ve ogrenmek istemeyen, aksine kaliplasmis, betonlasmis, dogmalasmis kesin yargilari, kesin bilme iddialari olan adam cahil yani bilmeyen adamdir.

Ben, baska bir forumda kendisine "evrim ustasi" [artik ne demekse evrim ustasi] diyen ve kendisini ateist olarak lanse eden ve ustelik evrimde "ortak atadan gelmenin olmadigini kanitladigini" iddia eden bir "ateist" dahi gordum.

Anlatabiliyor muyum?

Umarim simdi birbirimizi daha iyi anlayabilmisizdir. Yani ateist sayisinin artmasi direkt olarak zeki adam sayisinin artmasi olmadigi gibi, [zekalarini olcmedik] egitimsel, dilsel, bilissel bir seviye ile ne derece ilgili ve iliskili oldugunu soruyorum. Benim kisisel gozlemlerime ve toplumun iyice aptallastigini gormemden oturu ben cahil sayisinin da arttigini dusunuyorum. Turkiye'de ozellikle AKP'nin bilincli politikalariyla cahillik artiyor. TV'leriyle, gazeteleriyle, politikalariyl, propagandalariyla, kaliteli egitim sunmamalariyla, dil ogretmemeleriyle bilincli olarak cahil bir nesil yaratiliyor. Bunun icinde ateisti de var, deisti de, muslumani da hristiyani da. Cunku hepsi bu toplumun bir parcasi ve etklilenmemeleri mumkun degil.

Bak, inan ki samimiyetimle anlatmaya calistim ki birbirimizi anlayabilelim.

Buraya kadar yazdigimda bir sorun var mi? Varsa belirt, ben o noktayi detaylandirayim.

Olur mu?