Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-04-2016, 16:31
Dogrusu Dogrusu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

hurmetli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Acaba gökte olup da kullarının üzerine fırtınalarla azap gönderecek ve onları yerin dibine batıracak kadar güçlü olan insan kim ola ki? Gökte yaşayan insanlar var da şimdiye kadar niye haberimiz olmadı? Arapçanın inceliklerinden dem vurup bu "men" insandır demekle işin içinden çıkamazsın Doğrusu.
.....

Sayın Doğrusu bunu söyleyenin Allah olduğuna kanıtın var mı? nereden biliyorsun Allah söylediğini. Turan Dursun sitesi formlarının işi de zaten bu değil mi? yani kuran ayetlerinin Allah kelamı olmayıp peygamberin kendi sözleri olduğunu anlatmaya çalışmak. Aslında iyi bir noktaya vurgu yapmış oluyorsunuz. Yani bu ayet de diğer bir çok ayet gibi Muhammedin dilinden çıktığı çok belli. öyle değil mi? Allah diyor olsaydı kendisi için niye "gökte olan" ibaresini kullansın ki? doğrudan diyemiyor mu "Benim ...." diye. İstersen, Fatiha suresini, bu çok iyi bildiğin arapça incelikleriyle yeniden bir oku bakalım; o ayetlerin başında "de ki" ifadesi olması gerekmiyor mu? Allah kendi kendine "yalnız sana kulluk ederiz" diyor. Burada bir tuhaflık yok mu?

Bu ayetle böyle bir tartışmaya gireceğim hiç aklıma gelmezdi. tartışmaya katkılarınızdan dolayı teşekkürler.

.....

Şimdiye kadar bu noktayı çok koyan oldu ama tartışma bitmiyor. Yani senin öyle demenle olmuyor. Allah ne yerdedir ne göktedir, insanların hayal dünyasındadır. bak ben nokta koymuyorum.
Kuranın bir çok yerinden "MEN Fis Semavati ve MEN filardı" Ve "Dabbe" buyurlumuştur. Bu ayetlerin manası için
Ruhul Beyan tefsiri sahibi: İsmail hakkı Kırk hadis kitabı şerhisinin 197. sahifesinde diyor ki: .. olduğu gibi semavattaki alemlerin her birisinde şekilleri renkleri halleri muhtelif melek ve Adem bulunmaktadır- diyor
ve Alum kuran tefsiri cilt 7 sahife 556
ve şirbilliğin kuran tefsiri cild 3 sahife 640
ve Keşaaf tefsri cild 3 sahife 341
ve teberi kuran tefsiri cild 14 sahife 18 de de semavattaki alemlerin her birisinde her türlü mahlukatın bulunduğunu yazmışlardır

Bunlar şimdi söylenmiş sözler değildir. Esselamun aleyküm by by