Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-09-2009, 23:48
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger bogazici;

Sana soyle izah edeyim. Resmi dil; bir devletin ve resmi kuruluslarinin ve de iletisimin dilidir. Mesela mahkemeler. Eger bir mahkemede resmi dil kullanamayacaksa bir kisi; devlet ona tercuman tutmak zorundadir.

Mesela Hindistan da resmi dil ingilizcedir, ama; 70 den fazla ulke icinde dil kullanilir.

Britanya'da resmi dil ingilizcedir. Ama; diger dillerin nufuslarina gore, devlet bu dillerde kuruluslarina tercume-tercumanlik burolari verir. Hatta; bir iletisimini, iletisimi yollayacagi dilde iletebilir. Bilhassa egitim-ogretim de dil konusu tamamen serbesttir ve Arz-talep temelinde; bulunan bolgeye ve kuruma gore; o dilin kullanimi girer.

En onemlisi; dil ogrenme-egitim-ogretme, konulari insan hakkidir ve bir kisinin istedigi dilde egitim alma hak ve ozgurlugu vardir. O dil ne olursa olsun; mahkemeye onceden bildirir ve savunmasinda tercuman kullanir, hastaneler, saglik merkezleri, postahaneler, bankalar v.s. genelde; birden fazla dilli elemanlari ise alirlar.

Oyuzden; bu konu ayni milli, dini koken gibi; hak ve ozgurlukler konusudur. Cunku, bir dilin ulkesi, kulturu, sanati, v.s. ile bagi vardir ve kisinin bu bagi kurmak hakki ve de ozgurlugudur. Hatta; okullarda, yine Arz-talep; temelinde; yabanci dil ile ilgili; her yerde gecerli olan diploma, sertifika verilir.

Benim cocuklarin; Turkce dilinde; Turkiye de, dil ogretmenligi yapabilecek duzeyde sertifikalari var.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti