Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-04-2015, 12:02
Ozden Kurt Ozden Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
SiZ
okumuyorsunuz.

Kadinlarin üzerlerinde tehlikeye açik TAKILAR var.
Konu onlar.
Konunun vücutla, vücudun çiplakligi ile ilgisi yok.
Okudum sayın akçay okudum. Okudum ki,
"Bir kelimenin kesin olarak delalet ettiği mana, içinde bulunduğu cümlenin bağlamına göre aktüel hale gelir" dedim...

Yani,
"iffetinizi, namusunuzu vs. koruyun" diye başlayan ve ardından "göğüs yırtmaçlarınızı örtü ile örtün" şeklinde devam eden bir metinin içinde geçen "avret" sözcüğünde aktüel hale gelen mana çıplaklık olmalıdır bana göre.

Evlerle ilgili ayette ise, "tehlikeye açık olmak" manası öne çıkmalı. Bundan daha doğal bir şey olamaz..

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kadinlarin üzerlerindeki avretlerden anlamayan çocuklar ile
anne babalarinin üç avretinde izin almasi gereken çocuklari
karsilastirin.

Avretler
"avret"lerden anlamayan çocuklara yasak degil
ama üç "avret"te izin almasi gerekenlere yasak.

Neden?
Nedeni gayet açık: üç avret dediğiniz, karı kocanın başbaşa oldukları ve haliyle çırılçıplak dahi kalabilecekleri bir durumdur. Küçük bir çocuğun bu sahneyi görmesi -çeşitli nedenlerden dolayı- uygun olmaz !
Oysa ki, Nur suresinin ilgili ayetinde bahsedilen avret, göğüs yırtmacından görünen kısmi avrettir (dekoltedir).

Çocukların bu dekolteyi görmelerinde sakınca yok. Zira o henüz küçücük bir çocuk ve gördükleri onda şehvete yol açmayacaktır. Tıpkı biraz önce zikredilen ihtiyaçsız erkekte olduğu gibi. ve diğer hemcinslerinde olduğu gibi ve oğullarında, kardeşlerinde, babasında olduğu gibi... Bu dekolte kıyafet, kadının evde / aile ortamında giyeceği kıyafettir...

Fakat, kadının yabancı erkekler ile bir arada bulunması gereken kamusal alana gelince iş değişir. Bu durumda
"vel yadrrbne bi humurihinne ala cuyubihinne" emri gereğince kadın, "hımar ile dekoltesine vurmalı"dır... Zira hımar, günlük kıyafet üzerindeki yırtmaca (ceyb) vurmak suretiyle kullanılan bir örtüdür... Mesela kazak giyilir, pantalon giyilir, şapka-bere takılır fakat şal ve atkı türü örtüler ise vurularak kullanılır. (Atkı atmak)