Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-10-2007, 17:43
Aliminyum Aliminyum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Bediüzzaman ve Milli Mücadele..

Hiçbir şey yapamıyorsak Nutuk'u açıp bakalım;

"Memleketin her tarafında, anasır-ı hristiyaniye hafi, celi, hususi emel ve makasıdının temin-i istihsaline, devletin çökmesine sarf-ı mesai ediyorlar..."

"Çare-i halas ararken iki şey mevzu-u bahs olmayacaktı. bir defa itilaf devletlerine karşı vaz-ı husumet alınmayacaktı ve padişah ve halifeye can u baş ile merbut kalmak şart-ı esasi olacaktı."

onuncu yıl nutku ve gençliğe hitabenin asıl metinleri,
bursa nutkunun asıl metni,

yetmedi,

o dönemin meşhur dergisi sebilü'r reşad'ın orijinal metinleri,
Yakup Kadri'nin romanlarının orijinal metinleri,

vs...vs...vs...

Dil bakımından ne farkı var risaleler ile?
Fark tek; Risaleler ulum-u diniyeden bahsediyor, yani kelam-fıkıh-akaid-tasavvuf terimlerini de kullanıyor.
Sonra da geçmişten sadece Dadaloğlu'nu, Karacaoğlan'ı vs... Türkçe kahramanları gibi göstermeye çalışmakla dilinizin haysiyetini muhafaza etmiş olmuyorsunuz.
Öyle bir nesil yetişti ki gençliğe hitabenin orijinal metnini anlamıyor. Yani anlaşılmayan sadece Bediüzzaman değildir, Atatürk dahi kendi orijinal metinleriyle okunamıyor bugün.

Merak ettiğim şu?
Neden bu metinler sadeleştirilmeye çalışılır yani bugünün kelime haznesi kıt insanının seviyesine indirilmeye çalışılır da, insanlar o metinleri anlayacak seviyeye yükseltilmeye çalışılmaz?
Asıl bu sorunun arkasına düşün bakalım, neler çıkacak?

okinono, rica etsem de karnından konuşmasan? 26. Lema'nın neresine takıldın ya da neresi zoruna gitti de bana ödev vermeye kalkıyorsun. Haydi gereksiz gurur yapmayayım, bana dinimi
bir fasık dahi öğretebilir, vesileler sayısızdır diyeyim, ödevim neymiş tam söyle de çalışıp geleyim.
Ama ben de sana bir ödev vereyim,
Nutuk'un 2. Cildinin ilk 20 sayfası ile Sözlerden 1. Söz'ün (topu topu 2 sayfadır) orijinal metinleriyle bir karşılaştırmasını yap bakalım.Hangisinde Osmanlıca (gerçi osmanlıca diye bir dil yok, keşke sitede bir dilbilimci olsaydı) ibareler daha çok ve neden böyle?

yerseniz tabii.