Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-07-2015, 13:13
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilmiş gibi konuşmayayım ama sanırım çok da bir şey yok..
Ben önünde sonunda panteizme yöneleceğim galiba. Ateistlerin de panteizme çok uzak olmadıklarını düşünüyorum..
Bu konu teolojik kulvarda değil ki sevgili Aleph. Bu halde bence şu denebilir, materyalizme veya idealizme yöneleceğim

Materyalizmde başlangıç, bitiş, sebep, sonuç, önce, sonra, maddenin(bugünkü nitelik ve bileşik, form yapısıyla nesne haliyle) aslında daha doğrusu ŞEY'İN(nitelikten BAĞIMSIZ) devinimidir. Heraklitos'tan beri, Lao Tzu'dan beri yani bir kaç bin yıl öncesinden beri böyledir. Materyalizme göre gerçek olan iradelerden bağımsız ortada olandır. Yani gerçek olan şeydir, bu gelip, geçici değildir, gelip geçici olan şeyin ve şeylerin(nesnel ortam) iletişim ağı, bileşimi, dizilimi, yoğunluğu kısaca niteliği-özellikleridir. Gelip geçer, oluşan, kaybolan(yok olan) ŞEY değil, ŞEY'in nitelik-özellik-yapısı kısaca formudur.

Bu form ise lineer bir yol izlemez, spiraldir.

Materyalizm bilinçli olarak çarpıtılır, maddeci, yok efendim maddiyatçı yok efendim maddeyi ilahlaştıran vs tümüde çarpıtmadır. Hiç bir şey olmazsa Materyalizm çıkıp renkler ve zevkler ölçeğiyle çarpıtılmaya, eleştirilmeye çalışılır. Lakin materyalizme göre gerçeğin rengi gridir(yani renksizdir, siyah ile beyazın yoğunluklu tonalrıdır) ve renklerle, zevkleri tartışmanın olgu ve evrensel ölçekte hiç bir anlamı yoktur. Materyalizmde evren, doğa olayları ve olguda keyfiyetin ciddiye alınabilir hiç bir yeri yoktur, amaç, gaye yükleyen irade ve idealizmin o her şey düşüncelerimin ürünü, dolayısıyla bilgide kişielrin düşünceleri içerisinde aranır vb iradi yol ve yöntemleri yani metafiziği ret eder. Gözleme, veriye, bulgu ve buna bağlı yorumu esas alır, yani bilgi uydurulamaz, üfürülemez, gaipten atılamaz, hayalde üretilemez, bilgi sadece özne ile nesnenin nesnel ilişkisinde yansıyan etki-tepkinin(verinin) yorumlanmasıdır. Bu satıhın dışına çıkan ya da özne-nesne ilişksini özneye saltıklaştıran hiç bir görüş, teori, düşünce bilgi olamaz, kurgu olabilir, safsata olabilir, masal olabilir.

Ateizmde özünde materyalist felsefe kapsamında, kümesinde, evren, dünya görüşü temelnde, evrendeki olay ve olguların metafiziği dışlayarak(bilgiye dayalı) yorumlanması yani bir çeşit teolojinini hakim ALEM görüşü gibi dünya(evren) görüşüdür. Yağmuru Zeus'un yağdırdığını düşünmüyor doğal olduğunu öne sürüyor(dahi gözlemi deneyi milyonlarca kez yapılabilir), gerçekliğin ardında hiç bir mistik(gnostik), hiç bir kurgu(teist) ürünü metafizik, uydurma masal kahramanalrının olmadığını ve dahi EVRENDE gözlemlediğiniz fiziğin zaten bu tür hayalperest üfürüklere MÜSADE etmediğini gözlemliyor, görüyor ve biliyorsanız, kısaca metafizği dünya, evren görüşünüze dahil etmiyorsanız bu haliyle zaten ateistsinizdir. Ateizm budur.

Vay efendim evren bu hale gelmeden önce yapısı nasıldı
, şey neydi, nasıldı vs, bu sorular ateizmin değil FELSEFENİN sorularıdır ve bilginin hamaliyetini ise bilim yapacak, yapar.

Kısaca panteist olmaya gerek yok zira bunlar sadece dünya görüşü düzeyidir, eğer fikri zeminde bir şey olunacaksa daha geniş açıda felsefe ve bilime yönelinmeli. panteizmde zana(inanca) dayanır, materyalizm ise bu tür konumlanmaları bunların insanın ego, hayal vb ben-merkezli, insan keyfiyeti(gerçeklik dışı, zan) metafizik doğası, kendini merekeze koyan o daracık-rölatif- açısı, rölatif(göreceli) ben merkezciliğin mantıksal ve safsata düzeyi yanlışları vb gereği ret eder. Bu tür bakış açılarını milyonlarca kez her seferinde yeniden ele almak anlamsız, binlerce kez tekrar, tekrar kılavuz tutmak gereksiz. Köy bir kez görünmüş, metafizik vb andığım o çerçeve, bilgiye değil inanca, kurguya, masala, hayale kısaca keyfiyete, bilgisizliğe götürür ve hiç bir derde deva olamaz. Aksine bir derdim var, bin oldu dedirtir. Materyalizm ise her gün milyar kişi ortaya bir iddia atsa, milyarınıda kısacık sürede süzgeçten geçirme yetisi kazandırır, kim bilgiye dayalı değil, kim kendini merkeze koymuş, açı ne durumda, indirgeme arızası mevcut mu, hayal mi, safsata mı, idealizemi(insan amaç ve gaye, mükkemelciliği vb) vs kısaca disipline eder ve kafa karılşıklığı, zaman kaybı, boş handikaplara vb girilmez. Mümkün olduğunca duru bir akıl, en geniş açı, temel kaynak-düzey(nesnel zemin ve bilgi) kaybedilmez

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu