Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-08-2014, 23:17
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Ezan metni ve Kelime-i Şehadet

Sevgili arkadaşlar,

Ezan ile ilgili tarihçeyi wiki kaynağından okuyabilirsiniz.

Yakınımıza cami mi yapıldı, hoparlör mü takıldı nedir, günde 5 vakit bangır bangır ezan sesi duyar oldum. (Ortalıkta cami yok, demekki hoparlör taktılar.) Her duyduğumda yurdum insanlarının tuhaflıklarına daha da hayret ediyorum.

Sünni Mezhebinde Ezan
Tekrar - Okunuş - Türkçe Anlam
4x - Allahu Ekber - Allah En Büyüktür
2x - Eşhedû en lâ ilâhe illallah - Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ederim
2x - Eşhedû enne Muhammeden resulullah - Muhammed'in Allah'ın resulü (elçisi) olduğuna şahitlik ederim
2x - Hayya ale-salah - Haydi namaza
2x - Hayya alel-felah - Haydi kurtuluşa
2x - Es-salatu Hayrun Mine'n Nevm* - Namaz uykudan hayırlıdır* (Sadece Sabah namazında okunur)
2x - Allahu Ekber - Allah En Büyüktür
1x - Lâ ilahe illallah - Allah'tan başka ilah yoktur
--/--

Allahu Ekber -> Allah daha büyüktür demek.
Allah tek yaratıcı ise, Allah'tan başka ilah yoksa, neyden daha büyüktür?
Tek yaratıcı ise, ondan başka ilah yoksa günde 5 kere "Allah büyüktür, Allah daha büyüktür veya Allah en büyüktür" diye avaz avaz bağırmak mantık çerçevesinde nasıl izah edilebilir?

Kabede 360 put üretip, bunlarla yetinmeyip kavimsel putlar üreten, hatta çöl yollarında tehlikelerden korunmak ve karın doyurmak için halvadan put üreten Tanrı ve mitoloji zengini Arap toplumunun "Allah daha büyüktür" demekten başka seçeneği yoktu, eski putları akıllarından hiç çıkaramadılar, hayal güçlerini durduramadılar demekki.

--/--

Günde 5 kere...
Avaz avaz...
"Allah daha büyük, Allah daha büyük, Allah daha büyük, Allah daha büyük, Allah daha büyük, Allah daha büyük, Allah daha büyük, Allah daha büyük..."
Peki...

--/--

- "Eşhedû en lâ ilâhe illallah - Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ederim" ve "Eşhedû enne Muhammeden resulullah - Muhammed'in Allah'ın resulü (elçisi) olduğuna şahitlik ederim" cümleleri ile bol keseden şahitlik edilmesi ise paha biçilemezdir.

Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik edenler evreni ve olası evrenleri gezip her köşesine bakmışlar, bir tek Allah olduğunu görmüş ve ikna olmuşlar demekki. Yoksa neden "Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ederim" desinler.

Aynı şekilde, Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik etikten sonra Allah'tan vahiy inerken Muhammed peygamberin yanında oturdukları için vicdanları rahat olarak "Muhammed'in Allah'ın resulü (elçisi) olduğuna şahitlik ederim" diyebiliyorlar.

--/--

Kelime-i Şehadet ile ilgili bilgileri wiki kaynağından okuyabilirsiniz.

"Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve resûlü" şeklinde telaffuz edilir. Şehadet etmek İslam'a göre İslam'ın beş şartından birincisidir.
"Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka hiçbir İlâh yoktur, ve yine şahitlik ederim ki Muhammed, O'nun kulu ve elçisidir." anlamındadır.
Bir insan bu şahitliği yapmadıkça Müslüman olamaz, ne var ki, bu şahitlik de ezandaki gibi çiğnenmeden yutulmuş bir Arap örfüdür.

--/--

İslam coğrafyalarındaki gericiliğin, adaletsizliğin, sanatsızlığın, hoşgörüsüzlüğün temeli İslamdaki bu gibi yutturmalardan kaynaklanır.

Eğer ezanda;
"Allahu ekber" denmeseydi,
"Allah'tan başka ilah olmadığına inanıyorum" denseydi,
"Muhammed'in Allah'ın resulü (elçisi) olduğuna inanıyorum" denseydi,
dürüstçe davranılmış olurdu.
Aynı şekilde kelime-i şehadet;
"İnanıyorum ki, Allah'tan başka hiçbir İlâh yoktur, ve yine inanıyorum ki Muhammed, O'nun kulu ve elçisidir." şeklinde söylenseydi dürüstçe davranılmış olurdu.

Hem İslam mensupları İslamın bir "inanç" olduğunun, hiç bir kanıtı olmadığının bilincinde olurdu, hem insanları "bir inanç için zorlamanın" yanlış olduğunu bilirlerdi ve muhtemelen demokrasiye, bilime, adalete, insan haklarına, sanata daha meyilli olurlardı. Basit bir ilk çağ inancı uğruna katliamlar, yağmalar, köleleştirmeler yapmazlardı.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)